Polnjene paprike

mp98  

član od: 15.6.2020

sporočila: 1

tema odprta - 15. jun 2020 10:03 | ogledi: 1.509 | odgovori: 8

Pozdravljeni!

Polnjene paprike so bile ena mojih najljubših jedi v otroštvu. Ker moje mami že dolgo ni več in ker sem bila takrat še premajhna, da bi imela zanimanje za opazovanje, kaj točno počne, se obračam na vas, če imate kakšen nasvet ali recept. 

Vem edino, da je pri kuhanju uporabljala Fant. Omaka je bila gladka, precej bolj gosta kot tiste, ki sem jih od tedaj videla (in neuspeli poskusi sorodnikov, da bi mi skuhali takšno, kot jo je mami) in ni bila kisla, prej sladka.

Res bom neskončno vesela vsakega nasveta!

 

Maja

mp98

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

15. jun 2020 12:10

Na kulinariki je več receptov za polnjene paprike, pa tudi veliko nasvetov, samo pobrskati je treba, potem pa se ojunačiti in poskusiti skuhati.

Mogoče ti prvič ne bo uspelo skuhati kot je skuhala tvoja mama, a počasi bo mogoče tvoj recept še bolj uspešen.

daga

marjeta10  

član od: 5.6.2007

sporočila: 313

15. jun 2020 14:18

Kar se tiče omake,je bila sladkasta zato,ker jaz kupim paradižnikovo omako v tetrapaku,lahko mercator znamko bolj poceni,dodaš vodo in jo sladkaš in soliš po okusu,potem pa z  malo z moke  narediš podmet,da je lepo gladka.Meni je moja pokojna stara mama povedala,da je treba omako za čufte in papriko tudi sladkati,po mojem ti je zato bolj sladka,lp

marjeta10

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

15. jun 2020 15:45

Saj Fant za paprikaš je ena taka mešanica paprike in sladkega okusa. Mogoče je samo to zmešala z vodo ali dodala celo kaj mezge ali sladkorja. Lahko je naredila v kombinaciji moke, paprike olje in fanta. 
Težko je vedeti kakšen okus je bil, najbolje bo, da kupiš Fant za paprikaš ga zmešaš z vodo in od tu nadaljuješ. Sam nadev se bistveno se ne razlikuje, eni delajo z surovim mesom, drugi pa npr. kot jaz prepražim meso in na pol pokuham riž, dodam jajce. Meni je to bolj rahlo.

Jaz delam s paradižnikovo kašo, tudi s svežim paradižnikom zmiksanim, nam je to zelo všeč. 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 16. jun 2020 10:29

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. jun 2020 15:45

Moj način:

Mleto meso, običajno mešanico govedine in svinjine, riž, surov, le opran, okroglozrnati, jajce, nasekljan peteršilj, do rumenega prepražena nasekljana čebula, sopl poper, malo mletega cimeta. Dobro premešam, da je zmes ne povsem trdna. napolnim paprike, ne preveč, da ostane prostor za riž, ki s kuhanjem nabreka.

Omaka: na malo maščobe popražim kake 2 jedilni žlici sladkorja, da rahlo porumeni, a res rahlo. Takoj zalijem s paradižnikovo omako. Če nimam domače, najraje uporabim (za 6 paprik, onih svetlo zelenih ali rumenih, ki jih imajo celo leto v Hoferju in Lidlu) steklenico paradižnikove omake iz Euro Spina, dodam še vsebino ene konzerve ali pelatov ali olupljenih češnjevih paradižnikov tudi od tam. Morda dodam malo vode, da se sladkor lažje raztopi. Zmiksam s paličnim mikserjem, v omako vložim napolnjene paprike (ki jih nič ne zapiram, nadev nikoli ne izteče, saj jajce poskrbi, da zakrkne). Solim, dodam 2 ali 3 naglejnove žbice in malo mletega cimeta, včasih še ingverja in mali list lovorja. Počasi kuham, na pol odkrito ali pa dam v pečico. NE dodajam nobene moke, omaka se lepo zgosti, ker se kuha počasi in dolgo, je omaka sladkasta, kakršne sem pač vajena.

Zraven pire krompir. Ravno v soboto sem jih kuhala.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. jun 2020 11:05

Ni vseeno, kakšne paprike vzameš - najboljše so res te, ki jih uporablja rimljanka (babura). Različne sorte imajo različen okus in različno konsistenco, ko so kuhane. Te velike debele živih barv recimo po kuhanju sicer ostanejo lepe, so pa čisto vodene.  

Če za nadev vzameš surovo meso in riž, bo zelo kompakten tudi, ko bo kuhan. Če imaš pa raje bolj rahlo polnilo, potem meso prej prepraži na čebuli in riž vsaj na pol skuhaj, dodaj pa jajce za lepilo. Vrsta mesa je stvar okusa, meni recimo je najbolj všeč mleto temno puranovo meso (file je dober, a zelo suh). Lahko jih pa polniš tudi z nemesnimi nadevi, zmešaš kašo (ajdovo, ječmenovo) z zelenjavo, tudi sojini kosmiči kot dodatek k mesu ali zelenjavi so dobri. Poskušaj pač, dokler ne najdeš idealne variante. 

 

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. jun 2020 12:38

Ne, limnol, ni babura, podolgovata rumena je. To sem imela doma toliko časa, da je postala rdečkasta. Meni je ta najboljša, če že ni domače.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

16. jun 2020 16:57

Tele sem imela v mislih, lepo okrogle, da gre vanje več nadeva

Pa tudi paprika je okusna, ko je kuhana.

Sonja

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

16. jun 2020 19:14

Jaz pa nadev naredim iz mletega mešanega mesa(mesar zmelje pred menoj) in napol kuhanega riža. Ne dodajam nič jajc. Samo sol in poper, česen, čebula v prahu, peteršilj, mrzla voda in malo kisle smetane. 

LP, Saša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti