Skladiščenje ozimnice

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 23. maj 2020 15:41 | ogledi: 2.706 | odgovori: 10

Potem ko se nam je pokvarilo nekaj lani vloženih kozarcev, verjetno zaradi slabega postopka  vlaganja, sem pomislil na primerno skladiščenje vloženih kozarcev.

Nekje sem prebral da je za skladiščenje primeren suh zrak in sobna temperatura.

Kozarce skladiščimo v kleti, ki je delno pod zemljo zato je vlažnost v prostoru 80%. Trenutna temperatura je 17 stopinj in ne niha toliko kot v zgornjih prostorih.

Zanima me zakaj je potrebno skladiščiti na suhem zraku, če pa so kozarci zaprti in zrak ne pride skozi.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. maj 2020 6:57

Skladiščim v enakih pogojih, kot jih opisuješ, shranki zdržijo tudi 3 leta. Morda bi še dlje, a jih prej pojemo.  Vestno pa po vsakem vlaganju naslednji dan, ko se kozarci ohladijo, pretrkam pokrove. Tiste, ki votlo zadonijo, odprem, ponovno pasteriziram in dam nov pokrovček.  To se mi dogaja praviloma le, ko zaradi varčnosti uporabim na pogled še lepe že prej uporabljene pokrovčke. Pri odpiranju se namreč mimogrede za malenkost deformirajo in že ne tesnijo več.

Cila

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

24. maj 2020 11:51

Tudi jaz skladiščim svoje shranke na enak način kot si opisal zgoraj. Najbrž je prišlo do samih težav že pri samem vlaganju oz. dajanju sadja in zelenjave v kozarce. Pri nas sem nedolgo nazaj našla en kozarec založene rdeče pese iz leta 2015 in je bila še vedno taka kot je bila vložena. Mogoče preslabo zapreš kozarce in na vrhu ne obrišeš vratu kozarca. Najbolje je, da shranke pasteriziraš v pečici na v loncu na štedilniku, nato pa jih ohladiš čez noč na pultu pod odejo. Naslenji dan pa preverih še če so pokrovčki vdrti oz. jih preventivno obrneš na glavo na bel servet ali papirnato brisačo in vidiš. če kateri pušča.

Jaz kozarcev pred uporabo nikoli ne steriliziram pa tudi pokrovčke uporabljam precej let. Po uporabi kozarce in pokrovčke pomijem v pomivalcu na 70 stopinj in jih dam v večje prozorne plastične posode s pokrovom ter jih shranim v kleti. Ko jih rabim, jih samo prenesem v kuhinjo in takoj uporabim.

agro6  

član od: 24.5.2020

sporočila: 3

24. maj 2020 22:45

vegetar je napisal/a:

Potem ko se nam je pokvarilo nekaj lani vloženih kozarcev, verjetno zaradi slabega postopka  vlaganja, sem pomislil na primerno skladiščenje vloženih kozarcev.

Nekje sem prebral da je za skladiščenje primeren suh zrak in sobna temperatura.

Kozarce skladiščimo v kleti, ki je delno pod zemljo zato je vlažnost v prostoru 80%. Trenutna temperatura je 17 stopinj in ne niha toliko kot v zgornjih prostorih.

Zanima me zakaj je potrebno skladiščiti na suhem zraku, če pa so kozarci zaprti in zrak ne pride skozi.

Mi imamo zadeve v malo manj vlažnih prostorih, pozimi kar mrzlo...Nikoli problemov z ničemer. Verjetno zadevo vsaj malo bolj zavarovat oz. pregrnit?

 

agro6

zmajcica1  

član od: 20.12.2010

sporočila: 52

31. maj 2020 10:46

kozarce je treba redno pregledovati.sploh prvi mesec,2.če so pokrovčki napihnjeni se bo pokvarilo.

če so vdrti je ok.

zmajcica1

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

9. jun 2020 17:29

Skladiščim v prostoru, kjer ni direktne svetlobe v bistvu v predprostoru od koder se pride potem v podzemno klet, kjer je zrak hladnejši kot sicer po hiši, pa tudi dovolj suh, da pokrovčki ne začnejo čez čas spodaj malo rjaveti, kot se mi je dogajalo v kleti. V tem prostoru imamo veliko polico za shranjevanje vložnin, pa skrinjo in dodatni hladilnik in še kaj. Na splošno nimam problemov s tem, da bi se mi vložene stvari kvarile. Ravnam se tako da sploh pri vložninah kjer je večja verjetnost da se pokvarijo (kompoti, kisle stvari, marmelade z manj sladkorja, sokovi...) vedno uporabim nove pokrovčke. Je pa že v redu, da so vložnine na malo hladnejšem kraju z neko stabilno temperaturo, ki se hitro ne spreminja.

tedyka

larci2  

član od: 17.6.2022

sporočila: 3

17. jun 2022 13:35

Mogoče mal off topic, ampak vseen...Če ma kdo slučajno večje zaloge te ozimnice, lahko najde skladišče tuki https://storingcargo.si/ . Lansko leto sem notr pospravla skor celo letno zalogo krompirja, ker doma ni blo več prostora, pa cena je bla okol 7€/mesec za paleto, tkoda top!!!

larci2

larci2  

član od: 17.6.2022

sporočila: 3

9. avg 2022 13:04

larci2 je napisal/a:

Mogoče mal off topic, ampak vseen...Če ma kdo slučajno večje zaloge te ozimnice, lahko najde skladišče tuki https://storing-cargo.com/sl/skladiscenje/ . Lansko leto sem notr pospravla skor celo letno zalogo krompirja, ker doma ni blo več prostora, pa cena je bla okol 7€/mesec za paleto, tkoda top!!!

larci2

 

larci2

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

9. avg 2022 16:21

Ni aktualno. Kar pridelamo sami tudi posravimo v svojo klet. Da bi pa delali tolikšne zaloge se nam pa zdi potratno. 

LP, Saša

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

10. avg 2022 7:52

Ne vem, če je to primerno za ozimnico. Po moje je to reklama za podjetje.

irena

larci2  

član od: 17.6.2022

sporočila: 3

16. avg 2022 13:58

irena66 je napisal/a:

Ne vem, če je to primerno za ozimnico. Po moje je to reklama za podjetje.

irena

Nop, zgolj in samo osebno mnenje in moja izkušnja.

larci2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti