Curry

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

16. jan 2012 21:36

Sam sicer pripravljam Sabdžije (Sabji) - vegeterijanske curry-je. Gosti se jih samo z izparevanjem in/ali dodajanjem smetane na koncu kuhanja.

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

16. jan 2012 21:49

Delam predvsem curry sorte korma, gostim s kokosovo moko. Začimbno pasto kupim v InterSparu v Lj, imaš nekaj izbire teh past, ki so čisto natur, nobenih umetnih zadev. Trenutno je pri nas v hladilniku tale:

kaja45

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. jan 2012 22:12

Kot je nola napisala, indijski curryji se gostijo s čebulo in z izparevanjem, kar dosežemo s kar nekaj časa kuhanja na majhnem do srednjem ognju.

Mešanica začimb curry, tista rumena, bo za pravi indijski curry premalo. Je nekaj čisto drugega, če mešanico prirpavimo sami (in je kar nekaj več kot deset začimb v njej; vsaka gospdinja jo dela po svoje, poznamo od skoraj nič pa do zelo pekočih ...).

Ghee za začetek, pa česen in ingver, potem čebula,pa začimbe (kumin, koriander, gorčična semena, muškat, klnički, cimet, poper, čili, kardamom, ....). Raje kot mešanico curry kupi katero od mešanic garam masala, če ne boš sama pražila semen in jih potem zmlela.Vsem mešanicam pa med kuhanjem dodajaš še katero od začimb, da dosežeš okus, ki ti je najboljši.

 

@666 - lepo te prosim, no, Iran pa ne pozna curryjev; in ne spet kombinirat z imeni in obarami; kaj pa, če je ragu?

 

 

mamamia

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

16. jan 2012 22:31

mamamia je napisal/a:
@666 - lepo te prosim, no, Iran pa ne pozna curryjev; in ne spet kombinirat z imeni in obarami; kaj pa, če je ragu?

Hja, saj ravno to je bila moja poanta, namreč, da je. Curry je tako ali tako britansko poimenovanje za neko (precej neopredeljeno) jed, ki so jo ugledali nekje v Indiji, ki takrat še niti ni bila država, pač pa v pravem pomenu le kotiček sveta, medtem ko je izvorni pomen besede nekoliko drugačen.

Zakaj bi to isto angleško (imperialistično) poimenovanje uporabljali tudi za jugovzgodnoazijske jedi, mi boste težko razložili drugače kot s taistimi Britanci. Irana se očitno niso tako močno dotaknili.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

16. jan 2012 22:31

Ali pa Iran ne njih, no 

Hm, morda se lahko malo para(hiper?)fraziram: ne trdim, da je naša obara isto kot njihov curry, pač pa da je curry v njihovi kulturi tisto, kar je obara v naši. Ali pa morda ne obara, da ne bomo spet zašli v kake regionalne posebnosti... golaž? Hehe

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 16. 2012 22:54

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jan 2012 0:58

Ojej kekec 666, kolikokrat si se pa v svojem življencu ustavil v Indiji?

Mi smo se že nekajkrat pa smo stari hipiji  tam že poskusili take in drugačne  karije.

Si že priden.

Punce, gremo aprila v Istambul.

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. jan 2012 2:33

Istambul? Ja. Sem ze oznanila doma.
Kdo vse gre.

Vanja Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 17. 2012 02:37

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. jan 2012 9:54

Bomo ekipo naredili po principu: Pridne punce pridejo v nebesa, poredne pa povsod (sploh v hamam ....)

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jan 2012 10:57

Gremo vse/i, ki nas veseli.  Istanbul, kino in cel svet je za vse! Ampak je res za premislit če ne bi bilo bolj praktično z letalom. No, se boste že odločile, ampak dajmo se hitro zmenit okrog datumov.

Jaz sem preverila vozne rede vlakov, v eno smer  traja 34 ur (se mi zdi, da včasih ni trajalo tako dolgo, menda so svoje prispevale tudi novodobne meje). Bom pogledala še letalske vozne rede.

Za nas upokojenke to niti ni tako pomembno, ampak tiste ki ste po službah pa hitro predlagajte datume, ki vam ustrezajo. Saj lahko gremo tudi z ladjo recimo iz Trsta do Grčije, ampak časovno  nič ne pridobimo.

 

 

 

 

nola

kačča  

član od: 28.8.2010

sporočila: 121

17. jan 2012 11:01

Hvala za vse nasvete!

kačča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti