Hrana/embalaže z najdaljšim rokom trajanja

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

9. dec 2019 13:56

Trixi je napisal/a:

 Navsezadnje dalj časa je  rok uporabe, več konzervansa ima.

Čeprav imata konzerva in konzervans enak začetek (koren), to še ne pomeni, da je v konzervah konzervans. Običajno v konzervah ni konzervansa in so s tega vidika zelo primerno živilo.

 

rdkapica

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

9. dec 2019 14:18

rdkapica je napisal/a:
Trixi je napisal/a:

 Navsezadnje dalj časa je  rok uporabe, več konzervansa ima.

Čeprav imata konzerva in konzervans enak začetek (koren), to še ne pomeni, da je v konzervah konzervans. Običajno v konzervah ni konzervansa in so s tega vidika zelo primerno živilo.

Možno, da je prisotnih v njih manj konzervansov, a skorajda se mi zdi nemogoče, da jih nebi bilo, vsaj v sadnih in zelenjavnih jedeh. Ampak, bom pa ob priliki pogledala vsebnost pločevink.

https://www.prehrana.si/sestavine-zivil/aditivi-v-ziv

 

NutellomAnka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. dec 2019 16:05

Anka: konzervansi so tudi sol, sladkor in kis, ki jih dodajamo  domačim vložninam. Nekateri sadeži jih vsebujejo že sami, zato dodajanje ni potrebno (sladkor v marmeladi, kislina v paradižnikih ...)

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 9. dec 2019 16:06

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. dec 2019 16:55

Konzerva je idealna embalaža za dolgotrajno hranjenje živil tudi brez konservansov. Sterilizirajo zaprte pločevinke in to je vse. Nič živega ne more niti noter niti ven. Brat je v začetku osemdesetih prinesel iz JLA UNRRA konzervo (corned beef) in smo jo pojedli brez vsakih posledic. Kaj prida res ni bila, pa kdo bi vedel, mogoče je bila taka tudi že leta 1945. 

Sonja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

10. dec 2019 6:13

Ali pri konzervirani hrani še obstaja rok trajanja: neomejeno? Včasih je.

lp, mzm

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

14. dec 2019 21:07

limnol je napisal/a:

Sterilizirajo zaprte pločevinke in to je vse. Nič živega ne more niti noter niti ven.

Sonja

Do sedaj sem mislil da so sardine v konzervi surove in jih konzervira dodano olje. Vendar če dobro pomislim to ne more držati saj je olje le na površini rib. Torej ribe pred zaprtjem konzerve tudi sterilizirajo/segrejejo.

vegetar

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

25. dec 2019 17:27

V nekem članku o shranjevanju hrane piše da se lahko v pokvarjenih zelenjavnih konzervah sprošča strup, ki vpliva na živčevje.

 

Sedaj me zanima mesna konzervirana hrana. Nekdo na forumu je omenil da se v konzervirani hrani dogajajo kemične spremembe. Zanima me kaj te kemične spremembe naredijo pri mesni hrani. Ali takšna kemično spremenjena hrana postane neužitna, strupena, ali kaj bi se zgodilo bi jo človek zaužil?

vegetar

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

1. jan 2020 23:03

V mesne izdelke dajejo nitrite zato, da preprečijo nastajanje smrtno nevarnega toksina botulina.

V linku mi je zanimiv zgornji stavek, iz katerega se mi poraja vprašanje ali se v mesno konzervo dodani nitriti sčasoma uničijo/kemično spremenijo do te mere, da je v mesu omogočeno nastajanje nevarnega toksina butolina. Če je to res potem je to to kar me je zanimalo.

 

 

 

vegetar

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti