Šipek

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

11. nov 2019 7:00

Rimljanka, je povedala, pa sem žal pozabila.

Za prva tri leta odsvetovano uporabo pa je bilo omenjeno, da če imamo kupljeno sadiko, se v tem času očisti vseh snovi, ki so rastlini dodane (pesticidi, če posplošim). Res pa je v tej dobi pametno odstranjevati plodove zaradi krepitve same rastline.

 

Nekatere vrtnice naredijo kar velike plodove, kot kroglice, pa imam sama pri sebi kar pomislek, ali so res uporabne ali ne .

NutellomAnka

tadeja 13  

član od: 8.11.2007

sporočila: 226

12. nov 2019 10:04

Jaz sveže plodove šipka zamrznem, potem jih brez problema zmeljem v multipraktiku in nato sušim.

tadeja 13

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

12. nov 2019 14:50

Še en dober nasvet. Mi je pa kolegica povedala, da moraš počakati na slano in šele nato pobirati plodove. Mogoče je OK tudi, če jih kar zmrzneš kot Tadeja.

Sicer pa itak tako vliva, da ni šanse za kakšne takšne podvige, kot je gibanje v naravi.

Bomo počakali.

kara

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. nov 2019 16:05

Ja, tako so tudi mene učili: šipek se nabira pozno jeseni, potem ko na grmu že vsaj enkrat pošteno zmrzne (nabiranje šipka je bilo včasih naša družinska folklora za 29. november, skupaj s prašičkom, ki se je po kosih selil v hladilno skrinjo). Šipek smo potem zmleli v mesoreznici in do konca posušili, tako da je bilo čaja vedno na pretek. 

Sonja

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 615

12. nov 2019 16:56

baje mora šipek zamrznit, če ga imaš za marmelado ... za čaj ni treba

sijasaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti