Vegetable shortening - kako temu pravimo pri nas?

David_82  

član od: 3.7.2004

sporočila: 2

tema odprta - 3. jul 2004 10:53 | ogledi: 17.583 | odgovori: 12

Pozdravljeni, na internetu sem iskal recept za pravo ameriško jabolčno pito in sem ga našel a v njem je bil tudi ingredient ki mu pravijo vegetable shortening...našel sem tudi razlago kaj je to...vendar ne morem pogruntat kako bi temu pri nas rekli in če se pri nas sploh dobi to:

vegetable shortening

A solid fat made from vegetable oils, such as SOYBEAN and COTTONSEED OIL. Although made from oil, shortening has been chemically transformed into a solid state through hydrogenation (see FATS AND OILS), a process that creates TRANS FATTY ACIDS and converts the mixture into a saturated fat, thereby destroying any polyunsaturate benefits. Vegetable shortening is virtually flavorless and may be substituted for other fats in baking and cooking. It can be stored at room temperature for up to a year.

Prosim za pomoč

Hvala

David

vijolica  

član od: 2.9.2002

sporočila: 75

3. jul 2004 14:05

Ne vem kako se temu pravi pri nas, mogoče rastlinska mast, ampak po opisu sodeč bi nekaj takega lahko bila tudi kokosova mast.

cimet.  

član od: 15.6.2004

sporočila: 12

4. jul 2004 12:30

To je zagotovo rastlinska mast. Olja imajo v ogljikovodikovi verigi proste vezi in so zato tekoča, s hidrogeniranjem pa te proste vezi zapolnijo z vodikovimi atomi, s tem pa spojina dobi trdno stanje (to je toliko, kolikor se spominjam iz srednjesolske kemije - pravi kemiki - ce je kaj narobe, ne me za usesa!) Aleks Ribarič

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. jul 2004 7:31

David, zakaj bi si belil glavo. Saj piše, da se ga (jo) da zamenjati za katerokoli drugo maščobo. Moje izkušnje s piškotnim (krhkim) testom so take, da maslo da absolutno najboljše rezultate. Pita ali linški piškoti ali orehovi rogljički so neprimerljivo boljši, če so narejeni s surovim maslom in ne margarino. Take so moje izkušnje in tudi mnenje mojih jedcev. Lp Mimika

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. jul 2004 8:03

Ampak če se jaz spomnim prav, je rastlinska mast nekaj in margarina (čeprav je rastlinska) nekaj drugega. Še sedaj imamo doma tiste pleh škatle, v katerih je bila shranjena. V marsikaterem receptu je navedeno kombiniranje masla ali margarine z rastlinsko mastjo. David, resnično ne boš falil, če namesto rastlinske masti uporabiš kar maslo in margarino. Glede na to, da se s kmetijo nikoli nisem bratila, me lahko skritizirate. Loni

David_82  

član od: 3.7.2004

sporočila: 2

5. jul 2004 11:28

Najprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovore, sedaj pa pri meni nastopi problem: pred sabo sicer nimam recepta, ampak moj spomin mi pravi da je v testu omenjeno maslo in v fili margarina posebej...tko da je rastlinska mast POLEG obojega...sedaj pa je edino problem to da se ne spomnem kam je mast šla..al v testo al v filo...to boste najbrž več vedli vi. Se pravi kjerkoli je bila...naj dam pač toliko več masla/margarine in to naj bi bilo potem OK? Sicer pa pravijo da poskusiti ni greh Hvala vsem

David

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. jul 2004 11:37

Kar dodaj margarino oziroma maslo... Lep sončen dan. Loni

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

5. jul 2004 13:00

Pred nedavnim sem brala, da so hidrogenirane rastlinske maščobe, med katere spadata tudi rastlinska mast in maragarina, veliko bolj škodljive kot naravne maščobe, tudi trdne, kot je npr. maslo. No, margarine pri naši hiši nismo nikoli uporabljali, ker jo proizvajajo baje tudi iz naftnih olj, med 2. svetovno vojno pa so jo delali Nemci menda še iz bolj groznih surovin. Okus katerega koli peciva, ki mu dodamo smetano ali maslo, se mi zdi neprimerno bolj okusno kot tisto z dodatkom margarine. lenča

lisa2  

član od: 5.3.2009

sporočila: 2

3. feb 2011 19:01

Pozdravljeni. Mene pa zanima kaj je SHORTENING pri prki tort in Cupcakes..... Hvala in LP. lisa2

lisa2  

član od: 5.3.2009

sporočila: 2

3. feb 2011 19:02

Napaka.....pri peki!! lisa2

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

3. feb 2011 20:15

Mislim, da točno to, o čemer je bil govor zgoraj, Moram priznati, da shortening v receptu nadomestim z maslom in je ok.

tulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti