Drožomanija

ejdl  

član od: 11.10.2010

sporočila: 28

tema odprta - 7. jul 2019 17:47 | ogledi: 2.703 | odgovori: 3

pozdravljeni

ali ima katera iskušnje z drožomanijo? ali je bila katera izmed vas na delavnicah za pripravo droži?

 kako se jih naredi in kako se jih porem hrani?

lp

 

ejdl

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jul 2019 19:03

Če poiščeš pd imeni Anita Šumer ali Nataša Đurić boš našla veliko informacija.

https://vivi.si/knjizna-polica/natasa-duric-k

https://drozomanija.si/

 

Droži ali kislo testo je pripravek iz moke in vode, včasih so ostanek od krušnega testa hranili in z njim namesto kvasa naredili novo testo za kruh in to nenehno ponavljali. Testo z drožmi bolj dolgo vzhaja kot testo, pripravljeno s kvasom.

mamamia

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

9. jul 2019 9:05

Sama sem se začela 'igrati' z drožmi pred leti, saj si občasno spečem pumpernickel. Uporabljam tudi, kot je omenila mamamia, testo od prejšnje peke, ki ga posušim in potem namočim, da se spet aktivira. 

Letos sem dobila koledar, na katerem so (vsakih 14 dni) zanimivi recepti s kislim testom in me je to malo izzvalo. Ker pa so nemške različice malo bolj kisle sem naštudirala 

različne variante na internetu, predvsem italijanski 'lievito madre' (ki je narejen z manj vode in izgleda kot en hlebček testa). 

Prebrala sem tudi knjigo Drožomanija, kjer je kup uporabnih nasvetov; mene so zanimale predvsem sladice. 

Poiskala sem si recepte na internetu, toliko italijanščine že razumem, in so mi ratali enkratni panettoni, kolomba (velikonočna golobica), 

francoski rogljički iz vzhajanega listnatega testa, buhtji, vzhajani polnjeni roglički... in seveda tudi različni kruhi. Čeprav od začetka priprave do konca peke mine več časa, pa se s časom navadiš, kako to poteka in je dejansko (vsaj zame) bolj praktično. Nekaj narediš zjutraj, potem zvečer in spet zjutraj...

Do poletja sem kozarec z drožmi imela kar na pultu, zdaj, ko je bolj vroče (da preveč ne norijo), pa je v hladilniku.

Ker se moraš dela z drožmi malo navaditi, je verjetno tudi obisk delavnice dobra ideja, saj se lahko izogneš kakšnim 'ponesrečenim' poizkusom.

trac

ejdl  

član od: 11.10.2010

sporočila: 28

9. jul 2019 11:00

hvala vsem za odgovore

ejdl

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti