Lokalne jedi - takšne in drugačne

GeroJr  

član od: 6.11.2018

sporočila: 1

tema odprta - 9. nov 2018 10:21 | ogledi: 1.892 | odgovori: 3

Pozdravljeni,

 

pripravljam en tak elektronski vodnik po slovenskih jedeh in bi prosil za malo pomoči. Vodnik delam čisto iz gušta, malo za tujce (vsem na potovanjih priporočam našo hrano), malo za nas Slovence in tudi zase, ker ugotavljam, da čisto premalo poznam našo kulinariko in me vsake toliko prijetno preseneti. Ni za nobeno podjetje ali kaj podobnega. :)

Skratka, iščem lokalne jedi - kakršnekoli. Od najbolj znanih (gibanica itd.) do čisto obskurnih, nenavadnih. Pogoj je le, da so vsaj koliko toliko okusne. Lahko so tradicionalne, ni pa nujno. Če so nekje res noro dobri ali posebni čevapčiči, velja to omeniti. Tudi ni nujno, da so le obroki - če je kje kakšna nebeška sirarna recimo, jo bi vsekakor rad našel. :)

Lahko poveste tudi, kje te jedi najbolje postrežejo. Da preverim še s prve roke. ;)

Upam, da sem dal v pravi del foruma, če ne pa bi prosil, da se premakne. Niso recepti, so pa nasveti. :)

Hvala vam za vsak predlog!

 

GeroJr

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. nov 2018 17:51

En kup idej o lokalni hrani imaš na sloinfo

 

https://www.slovenia.info/sl/dozivetja/kulinarika/okusi

https://www.slovenia.info/sl/dozivetja/kulinarika/kje-j

 

O lokalnih jedeh, starih, a pripravljenih tudi na nov način, poglej na strani projekta Kuhnapato. 

Malo mi je sicer vprašljivo, da se spravljaš pripraviti vodnik, kot omenjaš, v isti sapi pa priznavaš, da tovrstno sceno premalo poznaš. Kako boš potem pripravil vodnik? Naša pomoč tu bo premalo.

 

Sicer pa če poguglaš, ti informacije o slovenskih lokalnih kulinaričnih posebnosti kar meče ven.

Sirarn imaš več, pridelovalcev raznih drugih dobrot tudi ... 

Imaš že koncept strani pripravljen, ali si na začetku? kako boš razvrstil hrano? Vina? Posebnosti?

 

Srečno pot!

mamamia

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

9. nov 2018 18:11

Na trzaskem Krasu so trenutno najbolj pogosto pripravljeni

fanclji z duso.

To so miske iz kvasenega testa (ne sladkega), v katerih se skriva slan incun (dusa). Meni so zelo vsec. Za Martinovo jih ponujajo na (skoraj) vsaki osmici.

ribica

GeroJr  

član od: 6.11.2018

sporočila: 1

10. nov 2018 10:11

Super, hvala za priporočila. Bo treba poskusiti fanclje z dušo. So bolj sezonski (okrog Martinovega) ali so skozi celo leto?

 

@mamamia

Brez skrbi, se ne zanašam le na forum. :) Že nekaj časa zbiram vire, nisem čisto sam pri projetku. Sem stopil v stik z vinogradniki, sommelierko, kuharji in še kom, ki ga poznam. Si upam trditi, da tudi sam vem kar nekaj o naših koncih, ampak me pri ostalih regijah še vedno pogosto presenetijo kakšne posebnosti.

Prva verzija vodnika bo prvotno namenjena turistom in popotnikom, ki imajo radi spoznavajo državo skozi hrano. Tudi zato mislim, da ni potrebno, da je vodnik preglobok, ampak predvsem zabaven in celovit pregled tega kar Slovenija ponuja. Hrana in pijača bosta ločena, je pa še par drugih idej za dodatke. :)

Na forum sem se obrnil predvsem zato, ker vem, da pogosto lokalci poznajo kaj, kar težko drugje zaslediš. Tudi pri potovanjih je tako, da lahko prebereš marsikaj pa te bo nek vaščan peljal v neko gostilno, ki te čisto sezuje. 

GeroJr

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti