Pokvarjeno olje?

Rožica_a  

član od: 30.9.2018

sporočila: 2

tema odprta - 18. okt 2018 19:18 | ogledi: 4.115 | odgovori: 28

Zdravo vsem, prosila bi za nasvet, kako vedeti, kdaj je olje res pokvarjeno? Ali je samo vonj tisti, ki je 100% pokazatelj? Kupila sem domače bio sončnično olje na kmetiji. Vse je bilo v redu, dokler ga nisem pred enim mesecem odprla in po 3 tednih je spremenil vonj in okus, v njem pa plavajo nekakšni delčki (ne vem, kaj bi to bilo, na začetku jih ni bilo), ki jih je zelo veliko. Kako naj vem, ali je olje pokvarjeno in ali je možno, da se tako hitro pokvari, ko se ga odpre? Tudi v trgovini sem že kupila bio sončnično olje in je imelo že takoj, ko sem ga odprla, čuden okus. Tudi solata ima potem tak okus, ki ni tako dober, kar nekam grenek. Npr. sončnično olje v plastenkah, ki ni bio, nima nobenega okusa.

Morda ne poznam pravega vonja in okusa bio sončničnega olja, ker sem vedno uporabljala sončnična olja v plastenkah.

Zahvaljujem se za nasvete.

Lep pozdrav!

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

18. okt 2018 19:39

Pozdravljena, pred 3 meseci sem prvič kupila sončično olje domačega proizvajalca v trgovini ( cena nad 8 evrov) nisem ga še porabila, vonj je čudovit, rahlo po oreščkih.

Torej, če ti olje smrdi, je žarko. In ni za uporabo....

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

18. okt 2018 20:40

Če je domače, ga hrani v hldilniku, ko ga enkrat načneš. Meni se je zgodilo podobno pri bio sončničnem od podjetja Gea, zato ga sedaj  hranim v hladilniku in je vse ok.

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Rožica_a  

član od: 30.9.2018

sporočila: 2

18. okt 2018 21:01

Hvala. Olja vedno shranjujem v hladilniku, ko jih odprem, čeprav imajo spet nekateri mnenje, da se olja ne shranjuje v hladilniku.

Rožica_a

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

19. okt 2018 7:52

Je tudi zame bilo prvič, da sem ga začela shranjevati v hladilniku. Sklepam, da se je pokvarilo zaradi vročine v stanovanju med poletjem in pa ker je hladno stiskano.

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 19. okt 2018 07:52

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

19. okt 2018 8:55

'Delčki' so se lahko pojavili ravno zaradi shranjevanja v hladilniku. Verjetno olje tudi ni bilo čisto prefiltrirano in so ostale useline. Če ni žarko, potem z oljem ni nič narobe, le okus ti ne ustreza.

trac

Rožica_a  

član od: 30.9.2018

sporočila: 2

21. okt 2018 11:55

Ravno to je težava, ker ne vem ali je žarko, okus in vonj ima drugačen kot prve tri tedne, ko sem ga odprla. In takrat je bilo olje dejansko brez kakšnega močnega vonja in okus je bil bolj nevtralen.

Rožica_a

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

21. okt 2018 15:31

Saj olja se ne uporablja v ne vem kakšnih količinah, da ne bi lahko uporabili normalnega oljčnega ali sončničnega. Razen za pohanje, ki se ga po uporabi itak da med biološke odpadke. Včasih se mi zdi, da se vse preveč komplicira okrog tega bio, eko..

.

 

branka

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

21. okt 2018 18:32

Branka, pri nas se olje NIKAKOR ne da med biološke odpadke, ampak imamo posebne posode za zbiranje olja (ogromne sode rumene barve). Res me zanima, kako imate to urejeno drugje po Soveniji?

marjja

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

21. okt 2018 19:12

No, tudi pri nas se olje odpelje in preloži v ustrezno posodo. Nisem tako dobesedno mislila. jaz ga zlivam v steklenice doma in, ko peljemo smeti ga pač oddamo. Včasih se človek nerodno izrazi in je takoj rafal.

 

branka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2018 20:14

marjja je napisal/a:

Branka, pri nas se olje NIKAKOR ne da med biološke odpadke, ampak imamo posebne posode za zbiranje olja (ogromne sode rumene barve). Res me zanima, kako imate to urejeno drugje po Soveniji?

marjja

Pri nas se odpadno olje da v plastenke ali steklene kozarce in med mešane odpadke. Lahko se pa odnese na zbirno mesto.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti