Pokvarjeno olje?

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

21. okt 2018 21:20

Kolikor vem, ne gre nobeno olje v kakršne gospodinjske odpadke. V posodi se ga odpelje na odpad, kjer imajo zbirno mesto za posamezne odpadke. 

Jaz ga dajem možu, ker imajo tovstne industrijske odpadke in jih ustrezno oddajo.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 21. okt 2018 21:23

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

22. okt 2018 5:13

Branka, oprosti, to ni bil rafal, samo vprašanje. Ker mnogo potujeva po SLO, večkrat opaziva, da je odlaganje odpadkov po občinah različno.

marjja

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

22. okt 2018 8:42

Ali se tisti 'delčki' ob segrevanju stalijo? Mane, če je nekaj žarkega, zelo pečejo usta in požiralnik.

trac

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

22. okt 2018 8:47

Mi na teh otokih po vasi nimamo teh posod za odpadno olje, ampak ga moramo prepeljat v zbirni center-smetišče kjer pa te posode so. Mislim, da je to pri nas v Slo. kar vredu urejeno, problem je mogoče samo pri uporabnikih, če se držimo pravil.

 

branka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

22. okt 2018 8:58

Tudi v našem mestu na otokih ni posod za odpadno gospodinjsko olje, jih je pa Mercator postavil pred dvema nakupovalnima centroma.

lp

mzm

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

23. okt 2018 5:18

Saj mi tudi imamo cele 3 na strateških mestih, ampak, olje pač zbiraš v večjo kanto in se enkrat na mesec zapelješ do ene kante in izliješ-če imaš zavest. V WC  olje zagotovo ne sodi. Tako jaz mislim.

marjja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. okt 2018 11:43

In prav misliš. Ko sem prebrala, koliko čiste vode se potroši, da se odstrani liter izlitega olja, sem dala slovo straniščni školjki, kar se odpadkov tiče. Vanje gre samo, kar mora. Za vse ostalo pa je dovolj možnosti. Srh me je spreletaval, ko sem brala, da se morskemu ježku zapiči ušesna palčka v oko itd. Tudi sveč ne bom več kupovala, namesto njih nageljčke in ga položila na grob. Danes v Oni na naslovnici piše, da ribe niso več zdrava hrana, kaj hočemo še več. Razmislek in odločitev. Več nas bo, prej bo spet lepo. Saj ni težko, sploh pa ne ob zavedanju, da to ne delamo samo zase, ampak tudi za naše otroke in vnuke. Kaj jim bomo zapustili? Mi nismo dobili tako zasvinjanega planeta. 

 

naor

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

23. okt 2018 12:59

naor, s tvojim zadnjim stavkom se pa ne strinjam. Mi smo sigurno dobili bolj zasvinjan planet, kot ga bomo zapustili, saj je zavest o čuvanju okolja sedaj veliko boljša, kot je bila npr. pred 50 leti. Samo pomisli na takratno kurjavo (premog), greznice (sedaj že večinoma kanalizacija s čistilnimi napravami), bolj ekološki so motorji z notranjim izgorevanjem, divja odlagališča v naravi, .... Je pa res, da nas to ne sme uspavati in se moramo še naprej truditi, da bi bil naš svet še čistejši.

Pri tem, da se je v dobrih 50 letih prebivalstvo na planetu podvojilo, se pa ne da veliko pomagati. Jesti bo treba še naprej ... tudi meso ...

sonci

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

23. okt 2018 14:01

Z vsem spoštovanjem, se zelo motiš. Število prebivalcev se je v od leta 1960 (3 milijarde) povečalo na 7.55 milijarde. Splošna materialna poraba narašča nesorazmerno z rastjo prebivalstva, saj potrebujemo več, več... Samo spomnite se, kako smo pred 40-50. leti šli v trgovino le ob sobotah s cekarčkom, danes pa.... Sicer pa članek spodaj marsikaj pove.

Vir:https://siol.net/novice/svet/svetovni-dan-preb

marjja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. okt 2018 14:15

Res je, tudi sama sem malce poguglala. Rodila sem se leta 1950, ko je bilo na planetu Zemlja 2.5 mrd prebivalcev. Zdaj oz. leta 2017 smo že pri številki 7.5 mrd. Če se samo spomnim svojega otroštva, tako kot je rekla Marjja, smo hodili po nakupih z mrežo, s cekarjem, ni bilo vrečk za vsak krompir ali jabolko. Moja igračka je bila rjav medvedek in sikanice, poslušali smo radio, vozili se s kolesi, igrali na dvorišču, zaspali s sončnim zahodom. Zelo malo smo trošili. Ne rečem, da bi še želela tako živeti, a tako kot to delamo sedaj, pa pelje v velike težave. Ravno prejle sem na prvem poslušala poziv, naj embalažo primerno stisnemo, da čimbolj zmanjšamo  volumen, naj pametno kupujemo sveče, skratka pazimo pri embalaži, saj je nimamo več kam dati. Toliko mesa kot se ga poje sedaj, se menda še ni v človeški civilizaciji. Ravno vzreja goveda pušča velik ogljični odtis, kar je za ozračje zelo slabo, menda še več kot avtomobili. Ni treba nadaljevati, pa tudi ne želim biti pametna, ker to ni moj izum, okoljevarstveniki že bijejo plat zvona. In ne, ne želim polemizirati, ker to ne bo prineslo uspeha, samo dodati svoj kamenček kot prispevek k večji ozaveščenosti.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti