Kateri manuka med?

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

28. sep 2018 13:07

Če je dober med, je slovenski tudi vredu ampak sprobala sem jih ogromno in sem z manuko zelo zadovoljna. Dobra reklama za dober proizvod.  Ne tako kot po TV oglasih ko naj bi bilo vse dobro.  Naslednjič ne bom dajala linkov, ker mi je vseeno kje kupujete. Jaz sem veliko denarja zmetala v smeti za slovenski in tuji med in zato bi bila vesela, če bi dobila dobre informacije takrat ko sem jih potrebovala. 

Vanesa84

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

28. sep 2018 16:58

Vanesa84 je napisal/a:

Naslednjič ne bom dajala linkov, ker mi je vseeno kje kupujete. Jaz sem veliko denarja zmetala v smeti za slovenski in tuji med in zato bi bila vesela, če bi dobila dobre informacije takrat ko sem jih potrebovala. 

Vanesa84

Nočem biti žleht, ampak ste sami odprli temo, postavili vprašanje in si nanj tudi odgovorili. Bomo rekli hvala za informacije (super, če bodo komu prav prišle), pretiravat s poudarjanjem enega in istega podjetja v vsakem postu pa tudi ni treba, ker to potem kar kriči po reklami. Hote ali nehote pa naj presodi vsak sam...

"You learn something new every day..."

Sporočilo je spremenil(a) tresk dne 28. sep 2018 16:59

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. sep 2018 23:40

Če se že greste da ne rečem kaj z manuka medom, potem se najprej prepričajte, da res kupujete manuka med. Letno ga namreč porizvedejo okoli 1700 ton, po svetu se ga pa proda na leto vsaj 10000+ ton. Z drugimi besedami - več kot 80 % tega, kar prodajajo z oznako manuka med, to v resnici ni. 

Licencirane proizvajalce s certifikatom UMFHA najdete na seznamu na spletni strani http://www.umf.org.nz/umf-members/. Tam lahko tudi preberete, kako se med ocenjuje. Kar kupite, mora torej obvezno imeti oznako Manuka Honey z emblemom UMF, oceno (ki se izračuna iz kombinacije vsebnosti leptosperina, hidroksimetilfurfurala in metilglioksala - številke gredo od 5 do 26, oznaka MGO pa pomeni vsebnost metilglioksala v mg/kg medu) in številko licence proizvajalca. Če je nima, je verjetnost, da ste kupili pravi manuka med, minimalna. 

Sonja

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

29. sep 2018 8:42

Manuka Doctor ni na listi in je bil res zanič med. Hvala za informacije.

Vanesa84

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

29. sep 2018 11:29

anka je napisal/a:

...

Kar se pa medu tiče, dejmo možnost domačim medarjem. Njim bom dala denar za med, slovenska pridelava, no upajmo, da nas ne goljufajo.

NutellomAnka

Kar se tiče domačega medu, ste lahko kar mirni. Kolikor je bilo narejenih analiz pristnosti medu po naših trgovinah in tržnicah, so naši čebelarji pošteni fantje in punce. Nikoli pa ne moreš preveriti vseh, jasno da ne.

Pozorni bodite pri velikih trgovcih, ki prodajajo zelo poceni med nebuloznega izvora, kjer npr. kot poreklo deklarirajo "mešanica medu iz EU in medu iz držav izven EU" ali kaj v tem smislu. Če ni jasno napisano, od kod je, ne kupujte. Verjemite, vredno je dati tisti 1 € več za kilo. Če vam je ta hip to preveč, pa raje za isti denar kupite navadni sladkor - v ponaredkih so vse mogoče packarije in od takega "medu" ne bo nobene koristi, užitka pa tudi ne. 

Sonja

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

29. sep 2018 21:14

Kupujte med pri slovenskih čebelarjih - predvsem pri manjših ljubiteljskih čebelarjih, ki čebelarijo z dušo in se jim ne gre za zaslužek. Kupujte ga v kozarcih za slovenski med, ker mora vsak čebelar podpisati izjavo, da bo v njih shranjeval samo slovenski med. Sama ko hodim po trgovinah in gledam zelo nizke cene medu in sploh poreklo, me stisne pri srcu. Ko pa pogledaš še deklaracijo, te mine ko vidiš kaj je vse notri in je nekomu težko dati nekaj evrov več za domač med. Pa ne govorim na pamet, ker pri nas so čebelice doma že skoraj 10 let.

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

30. sep 2018 9:45

Če pa Vanessa želi manuka med, ki ga privoščite...

Njen denar, njena pamet, njen okus.... a je res treba zmeraj pametovati in spreobračati?

Ona že ve- za sebe. Vse, kar ste ostale napisale, pa je čista resnica, seveda, ampak nima pa zveze z Vanesinim vprašanjem, se mi zdi. Me je pa zamikalo, da bi poskusila to zadevo, čeprav mi je (vsak) med zaradi moje bolezni odsvetovan.

marjja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

30. sep 2018 12:56

Kako zgornja pisanja nimajo veze z vprašanjem? Seveda jo imajo in tudi odgovori so prišli. 
Dobro, da se sploh še komu da širiti obzorja ali dati kaj v razmislek ali karkoli, kar ni kimanje, ohanje in ahanje. In kar je bistvo, nihče ni bil žaljiv.

Razmišljanje, razglabljanje (s čimer SSKJ razloži pametovanje) je za moje pojme koristnejše od anketarskega načina odgovorov in me je marsičesa naučilo, zadnje čase tega na teh straneh manjka.

lp

mzm

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

2. okt 2018 9:14

mišzmoke, se strinjam s tabo. Pogrešam stare čase, ko je frčalo perje. Pogrešam člane in članice, s katerimi se sicer velikokrat nisem strinjala, a so njihova sporočila imela sol in poper in jih je bilo zabavno brati.

sonci

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

3. okt 2018 10:08

Zdaj me je zamikalo, da probam ta famozni med od manuke, samo da vidim kakšen je. Iz čiste radovednosti. Imam pa tudi raje lokalno pridelan med.

Miroslav Vulović

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti