Likerji - razni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. jun 2011 16:47

antonija7 je napisal/a:

Punce glede receptov za liker,zadnjič je priznani zeliščar g.Majes rekel (šnops)slivovko ali alkohol ne dajati zunaj na sonce,dajte jih samo na okensko polico .On že ve zakaj je temu tako.

antonija7

In v čem je ključna razlika? Ker mene utemeljitev,da on že ve, zakaj je temu tako, res ne prepriča. Res pa je, da je steklenico z notranje strani okna težje ukrasti. Kaj posebej drugega mi ne pride na misel.

rimljanka

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

9. jun 2011 17:04

baje tedaj ni neprestano na soncu,tako je rekel,saj sonce skozi okno ne sije celi dan,zunaj na vrtu pa je steklenica lahko ves dan obsijana s soncem.Morda pa imaš tudi to prav,zunaj ti jo lahko kdo ukrade.

antonija7

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

9. jun 2011 17:08

Jaz pa menim, da določeno sadje potrebuje sonce, da se sok izcedi. Potem pa kasneje dodaš žganje, to pa ni nujno, da je na soncu. Najboljša varianta je  zasebni balkon ,kjer je na varnem pred lopovi in tudi cel dan ne sije sonce.

Lani so mi ukradli 3 l borovničevca in 1 l malinovca. Letos ko grem na dopust roma na notranjo stran oken ali pa kar k mami na balkon..Ziher je ziher.

Še vedno tuhtam kako napraviti dober češnjev liker? Po moje češnje + sladkor v posodi na sonce, čez čas pa alkohol?

 



Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 09. 2011 17:12

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

9. jun 2011 17:12

Poznam drenuljin liker,ki pa mora biti tri mesece v temi,pa je res odličen.Seveda za nekater velja ,da mora prej biti sadje z sladkorjem na soncu,ko pa dodaš žganje pa ga daš samo na okensko polico,ali pa tako kot praviš ti trixi je dovolj,da ga postaviš na  svetlo.

 

antonija7

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

9. jun 2011 17:15

Ali pa bi mogoče češnje izpeškala in dala v mešanico sladkorja in žganja. Kaj drugega ne bi dodajala.

Sem delala višnjev liker pa je bil premalo sladek oz. nekaj je manjkalo.

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

9. jun 2011 18:21

si poskusila,seveda črešnje razkoščičit ,naložiti eno plast črešenj ,eno plast sladkorja ,nato  to postaviti na balkon,za kake tri tedne,nato pa naliti žganje gor.ali pa ta varianta črešje brez koščic daj v steklenico z sladkorjem premešanim z  malo cimeta v kosu , nageljnove žbice in limonino lupino(neškropljene limone).To pusti stati en teden na balkonu.Nato dodaj žganje in postavi za dva meseca na svetel prostor,potem je to za piti.

antonija7

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. jun 2011 18:36

Manjkale so koščice, ki dajo specifičen okus. Enako velja za češnje. Vsaj po moje.

Sicer pa, na istem oknu na zunanji in notranji polici skoraj enako dolgo sije sonce, količina svetlobe je skoraj enaka, saj, recimo, UV žarki ne pridejo skozi steklo, pa najsi bo steklenica na zunanji ali notranji polici. Za moj okus en kup vraž in "resnic" brez racionalne razlage, zakaj naj bi bilo tako in ne drugače. Res pa je, da kak veter ob nevihti stekelnico na notranji strani okna pusti pri miru.

rimljanka

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

9. jun 2011 19:09

Morda pa nam vraže kaj pomenijo na primer tradicijo,ki jo ohranjamo iz roda v rod.Kot taka je pa zanimiva in vredna obstanka.Naši predniki so se pa ja spoznali na marsikaj in to se sedaj na moderen način vrača v našo kulturo.Zakaj bi zaničevali vse kaj je staro.

antonija7

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. jun 2011 19:22

antonija7 je napisal/a:

Morda pa nam vraže kaj pomenijo na primer tradicijo,ki jo ohranjamo iz roda v rod.Kot taka je pa zanimiva in vredna obstanka.Naši predniki so se pa ja spoznali na marsikaj in to se sedaj na moderen način vrača v našo kulturo.Zakaj bi zaničevali vse kaj je staro.
antonija7

S tem se pa strinjam, saj tudi sama spoštujem, kar so vedeli prednamci, oni so živeli z naravo, ji znali prisluhniti in (za pojme večine današnjih ljudi, pa mislim, da ne drži) bili mnogo bolj odvisni od nje. Mi smo zelo, ampak drugače kot oni. In to nas bo še drago stalo, ker se tega premalo zavedamo. Pa s tem ne mislim nujno vsakega posameznika, ampka družbo, sploh zahodno, pohlepno po večinvečinvečinvečin................ In plačilo bo prišlo.

Da ostanem tudi malo v temi: razlika med sirupi in likerji je pravzaprav samo v vsebnosti alkohola. Po moje lahko iz vsakega sirupa naredimo liker. Morda dodamo še kaj prekuhane vode, če je alkohol, ki ga sirupu dodamo, premočan. Zdajle bi bil še čas za lipovega, recimo, pa bezgovega,....

rimljanka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

9. jun 2011 19:28

Češnjev liker po mojem mnenju ne more biti nikoli tako dober kot višnjev, ker češnje niso niti pol toliko aromatične kot višnje. Res pa je, da ga sama še nisem poskusila narediti (češnjevega, da se razumemo - višnjevega delam vsako leto in po odzivih sodeč mi kar dobro uspeva).

Blanchy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti