Čiščenje stekla s časopisnim papirjem

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 20. jul 2018 7:46 | ogledi: 2.554 | odgovori: 19

Nekje sem prebrala, da je potrebno za bleščeča okna uporabiti časopisni papir. Črnilo za tisk  naj bi na steklu naredilo nekakšen film, oz. zaščito, na katero se naj bi umazanija manj prijela.

Ker se mi zdi časopisni papir precej grob me skrbi, da se v steklu ne bi naredile raze. Vem, da so včasih čistili steklo tako, vendar takrat ni bilo na voljo drugega papirja, recimo papirnate brisače.

Kaj je torej boljše in ali čiščenje s časopisom drži?

kara

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

20. jul 2018 8:19

Jaz sem jih letos najprej obrisala s papirnato brisačko, nato pa še s časopisnim papirjem, da so šle morebitne lise stran. S papirjem se res steklo blešči. Prvič slišim, da bi papir poškodoval steklo

Sem pred leti čistila tudi z držalom za steklo, pa s posebnimi krpami. Včasih s kapljico kisa v vodi...Zdaj pa najprej umijem okenski okvir s čistilom. Steklo najprej pošpricam s čistilom za steklo in zdrgnem s krpo ostanke pik od mrčesa. Nato na koncu obrišem z brisačko in še s papirjem.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

20. jul 2018 17:10

Ko se ni bilo čistila za okna (ali pa ne denarja )smo cistili z mučkanim časopisom

 

Engie

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

20. jul 2018 18:20

Pa še najlepše se očistijo. Voda pa časopisni papir.

 

Anemiilat

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

20. jul 2018 19:58

Jaz se tudi spomnim daleč v mojem  otroštvu babice in mame, ampak  to so bila takšna stara in enojno zastekljena okna, pa še majhna. Ne vem, če bi se sploh opazilo, da bi bila opraskana. Morda so res časopis zmečkali, ker tudi papir je lahko pod določenim kotom in na primer zložen oster kot nož. Večkrat sem se v službi urezala na papirju in ne, ni šala.

Bom pa res reskirala kakšno stransko šipo. Letos je sploh katastrofa s tem dežjem. Šipe so umazane in bi jih bilo potrebno čistiti tedensko. To je pa čist preveč

kara

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

20. jul 2018 21:24

 

Kolikor vem so naše stare mame brisale okenska stekla samo s časopisnim papirjem, ker so se baje najlepše pobrisala. Res pa je tudi, da so bila okna takrat enoslojna, pa tudi čistil ni bilo. Za čiščenje se je uporabljala samo voda.  Tudi jaz do takrat, ko smo zamenjali okna tako pomivala okna. Spominjam pa se, da so se po letih takšnega umivanja na steklu videli risi, kot neke komaj vidne praske.  

Okna s plastičnimi okviri sedaj pomivam tako, da dam v vodo nekaj kapljic sredstva za pomivanje posode in s to vodo pomijem okvirje in steklo. Stekla pobrišem z metlico za stekla in papirnatimi brišačkami, okvir pa s cunjo. Če se mi zdi, da stekla še niso popolnoma čista, jih poškropim še s čistilom za stekla, vendar pri tem pazim, da čistilo ne pride na okenski okvir. Čistilo baje poškoduje plastični okvir - le ta lahko začne pokati. Nato uporabim metlic

Pa veselo na delo - mislim čiščenje oken

dočka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

21. jul 2018 7:18

Dokler bodo tisti  tam gori, bomo počakali s čiščenjem oken. Ko je  pa tako ali tako zagrnemo žaluzije - brez veze . Potem pa lepo čistilo in krpo ali pa papir v roke in veslo na delo .

 

 

tedyka

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

21. jul 2018 13:08

tedyka, prav imaš☺️. Moja tašča je vedno rekla, če so okna bila umazana, saj iz aviona se ne vidi

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

21. jul 2018 17:06

No danes zjutraj bi bila lahko pridna in bi počistila okna, pravkar samo bili priča 15 minutni nevihti z južnim vetrom in bi spet imela umazanih več kot pol oken. Res se ne splača hiteti . Sem raje včeraj in danes posvetila dan vrtu - včeraj vse lepo oplela, danes pa na izpraznjene in prefrezane grede nasadila zelje, ohrovt, pa brstični ohrovt, cvetačo in por ter posejala solato in ponovno peteršilj, pa mi je pravkar vse lepo zalilo . Sedaj grem pa naprej čistit po hiši.

 

tedyka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

21. jul 2018 21:21

Tole je pa čisto preveč Tedyka, preveč pridna. Kar sram me je, ker sem cel popoldne spekla samo en štrudel, sicer pa brala in dremala. Je pa res tudi deževalo.

No, kar se šip tiče, se je lepo zateči k takšnim ukrepom, kot so žaluzije in zavese, samo jaz jih zaradi lepega razgleda nisem namontirala na okna, zdaj pa mi je žal. To bo potrebno, ni kaj. K vragu pa še razgled. Ne bom sužnja svoje hiše, pa basta.

Dočka, tiste rise na steklu čez čas sem mislila. Papir je namreč oster. Bom kar pri brisačkah in čisti vodi ostala, ker čistila puščajo sled na steklu in so potem čisto zapackana. Moprda samo alkoholni kis in voda. Malo res smrdi, pa je kmalu bolje. Lep vikend vsem, Kara 

kara

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

22. jul 2018 5:37

Kara, pa saj ni tako hudo, če je človeku v veselje in če ti še kdo domačih priskoči na pomoč gre še veliko lažje. Je pa potem pogled na vrt ali pa čista okna, če že hočeš (ker je to tema pogovora) neprecenljiv. 

Tiste žaluzije si pa le nabavi, včasih pridejo prav, tudi prah "pobrišejo"  , ko pridejo nepričakovani obiski, pa v sobi ustvarijo tako skrivnostno lepo svetlobo .

Lepo nedeljo vsem skupaj 

 

tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti