Zakaj so bučke grenke?

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

tema odprta - 9. jun 2018 13:03 | ogledi: 5.400 | odgovori: 15

Zanima me, kaj je vzrok, da velikokrat dobim zunaj normalne bučke, potem pa ko jih olupim in ponavadi želim jesti sveže, grenak okus in belo rumenkasto barvo? Pri mercatorju so imeli pred nekaj meseci zelo dobre temne bučke, skoraj kot bi jedel sadje, so bile pa iz italije. Zdaj so bile od nekega dobavitelja iz Kopra in so bile zelo slabe. Rada bi vedela, če je vzrok za tako kvaliteto uporaba pesticidov, ker potem jih ne mislim več kupovati pri njih.

Vanesa84

Temo je spremenil(a) Vanesa84 dne 9. jun 2018 13:05

 

Temo je spremenil(a) Vanesa84 dne 9. jun 2018 13:05

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. jun 2018 13:47

Če je zelo sušno leto, lahko postanejo nekatere bučke in kumare grenke. Najbrž so jih premalo zalivali. 

 

Sonja

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

10. jun 2018 10:55

Po moje tudi zaradi suše in nihanja temerature.Mi jih še koraj nismo zalivali, zadnje dni jih je dež, pa mislim, da še niso trpele suše, ker jih je nenormalno veliko in so zdelo okusne in nič grenke. Prav tako kumare.

Ali si sejala domače seme ali kupljeno. Pri domačem semenu bi bil lahko tudi vzrok, da so se "zbaštardile", če so kje preblizu raste tudi kakšne druge buče.

l.p.

tedyka

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

10. jun 2018 12:11

Kupila sem jih sveže v Mercatorju.

Vanesa84

Sporočilo je spremenil(a) Vanesa84 dne 10. jun 2018 12:11

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

10. jun 2018 19:22

Jaz sem zadnjič kupila kumare v Mercatorju, na zunaj lepe, čez dva dni bele,skoraj neužitne. Predvidevam,da je to blago stalo nekje v hladilnici,svoje pa se je zgodilo v trgovini.  No, še malo pa bo ogromno bučk in kumar domačih proizvajalcev. Sicer se pa jih že dobi...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 10. jun 2018 19:25

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. jun 2018 11:24

Meni je bilo rečeno, da je grenkoba  znak uporabe določenega škropiva, katerega imena pa se žal ne spomnim. Naše domače kumare so vedno neškropljene in še nikoli niso bile grenke, tudi kadar so bile bolj boge zaradi suše. Viri na spletu pa sicer pravijo, da je grenkoda lahko posledica stresa rastline med rastjo plodov, kot je omenjeno že zgoraj.

Sem še malo poguglala, in sicer je za grenkobo kriv t.i. cucurbitacin, ki je naravno prisoten v plodovih določenih rastlin, kot so kumare, bučke itd. in služi kot obramba pred rastlinojedci. Njegovo izločanje se lahko poveča zaradi stresa med rastjo plodu (veliko vročina, pomanjkanje vode) in tudi zaardi uporabe škropiv, kot je navedeno v spodnjem izvlečku.

Cucumbers growing under some type of stress, such as lack of water, extreme heat or cool periods, are often somewhat bitter.  Misshapen fruits are more likely to be bitter than well-shaped fruits.  Some scientists even think that varying levels of fertilizers, plant spacing and irrigation frequency may also affect cucurbitacin levels. Bitterness seems to vary with the type of cucumber grown.  Expect some degree of bitterness from time to time in most any variety of cucumber.

[https://hoke.ces.ncsu.edu/2007/02/what-makes-my-cucumbe]

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

 

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 11. jun 2018 11:36

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

11. jun 2018 16:25

Vsekakor, če so bučke znotraj rumenkasto bele, potem niso za njih skrbeli pravilno. Sem opazila, da to počnejo največkrat zato, ker bi radi samo denar od njih in jim je vseeno kaj ljudje jedo. Hvala vsem za komentarje.

Vanesa84

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. jun 2018 17:10

Vanesa84 je napisal/a:

Vsekakor, če so bučke znotraj rumenkasto bele, potem niso za njih skrbeli pravilno.

 

Barva mesa pri bučkah je odvisna od sorte, ni pri vseh snežno bela.

rimljanka

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

14. jun 2018 13:34

Velikokrat so v hoferju sočne kot bi jedla sadje, pri mercatorju pa grenke in zanič. Rada imam sveže , zato prepoznam, če je nekaj z njimi narobe. Imeli so nekaj mesecev vredu ampak pri njih menjajo dobavitelje kot srajce. Verjamem pa da gre za tisto grenkobo samo zaradi uporabe pesticidov.

Vanesa84

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

14. jun 2018 15:36

Bo že, vode jim v industrijski pridelavi res ne more primanjkovati...

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

pinguwin  

član od: 16.2.2017

sporočila: 168

14. jun 2018 16:19

Seveda menjavajo dobavitlelje ce so zapufani pa ne placujejo. Pridem enkrat v SLO grem direkt v Mercator kr je se bil odprt, gledam in se cudim. Zgledalo je ko v stari jugi (kolko mi je mama pravla), vojno stanje:) Pol trgovine je blo prazne.

pinguwin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti