Igrajmo se - običaji

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

tema odprta - 25. mar 2018 17:13 | ogledi: 8.394 | odgovori: 235

Pozdravljeni !

Bi se igrali tudi na temo starih običajev, ne samo na temo kulinarike?

Predlagam, da so pravila igre podobna, kot so v igri na temo kulinarike:

1. Jaz začnem igro tako da postavim vprašanje in vi odgovarjate. Ko sem zadovoljna z odgovorom, v posebnem postu predam besedo tistemu, ki je prvi pravilno odgovoril. Ta vpraša novo vprašanje in cikel se zavrti.

2. Vprašanja morajo biti iz sveta etnografije. Obsegajo lahko vse, kar se tiče načina življenja in starih običajev, ter verovanj, del na kmetiji, ki so bila povezana z družabnim življenjem, orodij in opreme, ki so jih uporabljali pri delu, opreme domov in kmetij. Vprašanja morajo biti splošno znana in preverljiva.

3. Kdor misli, da je pravilno odgovoril, naj počaka na potrditev postavljalca vprašanja. Če postavljalec vprašanja zelo dolgo ne potrdi pravilnega odgovora (recimo tri vmesne poste ljudi, ki besnijo: pa dej že enkrat!!!), lahko tisti, ki je pravilno odgovoril, po splošnem konsenzu prevzame besedo.

Če tisti ki je dobil besedo, dolgo ne postavi novega vprašanja, ima postavljalec vprašanja pravico dodeliti besedo naslednjemu, ki je pravilno odgovoril.

 

Ker se približuje velik spomladanski praznik, bi za začetek postavila vprašanje na temo tega praznika.

 

Vejice katerih dreves so običajno povezane v butaro ?  Baje jih mora biti 8 (osem). Jih veste?

dočka

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

25. mar 2018 20:35

Dočka

Gorenjska beganca ima običajno sedem do devet vrst trdega lesa, odvisno od kraja, kjer jih izdelujejo, zato moj  odgovor ni povsem eksakten.

Uporabljani lesovi v begancah se razlikujejo po krajih, uporabljajo pa se naslednji:  leska, vrba, pušpan, bršljan, češnja, bezeg, dobrovita, tisa (tudi cipresa), dren, brin(je) in oljka. Domnevam, da so tisti lesovi, ki jih iščeš, odebeljeno zapisani.

Na koncu se na beganco  priveže oziroma obesi še jabolka in/ali pomaranče.

Prav zanima me, vejice katerih dreves uporabljate za izdelavo butar v drugih pokrajinah?

Katarinči

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

25. mar 2018 21:50

Dočka meni je ta nova tema igrice všeč in morda mi je tudi bolj pisana na kožo  Ampak na to tvoje prvo vprašanje pa ne znam odgovort........sem mojo ljubo snaho vprašala, pa mi jih je samo sedem naštela....sem se pa spomnila, da je v škatji moje mami ena slikca velike butarice, ki sta jo pred nekako petdesetimi leti, na cvetno nedeljo nesla moj bratranec in sestrična k žegnu v eni vasi tam pod Krvavcem, na njej so obešena tudi jabolka, morda je pa to una osma zadeva, Se jo bom potrudila najt in če mi uspe jo bom naložila 

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. mar 2018 22:20

Pri nas smo bili bolj "skromni".  V drogu na sredi leskova palica, okrog šibe dveh vrst vrbe, gor pa pušpan, bršiljan,  za popestritev cvetoča pomladanska resa v "špici" pa en pošten šop brinja. 

Cila

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

25. mar 2018 22:36

Cila, morda je pa nekje bila še oljčna vejica........... in pol jih je že osem 

 

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

26. mar 2018 1:03

Pozdravljene !  Me veseli, da ste se pridružile predlagani igri in da vam je všeč. Verjemite mi, da bo zanimiva, ker je tema precej široka. Bistveno je tudi to, da se običaji toliko razlikujejo po pokrajinah. Zanimivo bo, pa še veliko stvari bomo izvedeli.

 

Katarinči super si odgovorila na vprašanje, zato ti predajam štafetno palico.

dočka

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

26. mar 2018 11:15

Nadaljujem z butarami, vprašanje je dvodelno, potrebno je odgovoriti na oba dela:

- veje in vejice katerih dveh (olistanih) dreves so še dodali v primorske butare? 

- na begancah obešena pomaranča simbolizira ... kaj?

Katarinči

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

27. mar 2018 11:07

Morda pomaranča simbolizira plodnost in nedolžnost ?

Za primorske butarice ne vem, za gorenjske sem pa malo povprašala. Pravijo, da je v njih povezano samo sedem vrst rastlinja. Ne me resno jemat, prodajam samo tisto, kar sem izvedela 

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

27. mar 2018 12:09

Babka, tudi jaz sem mislila, da jih le sedem ali osem, pa sem za vsak slučaj še malo pogooglala in naletela na  članek o izdelovalcu beganc iz Koroške Bele in tradicionalni beganci iz devetih vrst lesa: http://arhiv.gorenjskiglas.si/article/20100328/C/303289993/ 

Pomaranča pa ima drugačen pomen, morda namig: bistvo je v njeni obliki in  prepojenosti  s kiselkastim sokom ...

Namig  za veje v primorski butari - liste prvega lesa s pridom uporabljamo pri kuhi enolončnic in juh, veje drugega drevesa pa ... namig: Jeruzalem

Katarinči

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

27. mar 2018 13:49

Morda lovor in trta? Pomaranča naj bi simbolizirala pijačo, ki so jo dali umirajočemu Kristusu ( goba prepojena s kisom).

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

27. mar 2018 14:08

Trixi, bravo, glede pomaranče in lovorja imaš prav, manjka samo še eno drevo ... hmmm ... namig:  ime  drevesa se nahaja v prvem delu imena priljubljenega outlet nakupovalnega središča v Italiji, v imenu priljubljene turistične destinacije v Španiji,   pri nas imamo turistično agencijo z imenom tega drevesa, asocira nas lahko na milo, pa na olje, mast ...

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 27. mar 2018 14:11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti