Igrajmo se - običaji

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

12. apr 2018 15:07

Elaphus, zelo zanimivi podatki in prijetno branje. 

Novo vprašanje:

V vaseh pod visokim Stolom, pa tudi v bližnji okolici imajo (so imeli) posebnost v pogovoru. Kakšna je ta posebnost?

Podvprašaj: Kako so n.pr: v Doslovčah (Finžgarjev rojstni kraj) povedali: Meta ima novo obleko? 

Katrin11

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. apr 2018 17:59

Točnega odgovora ne poznam,  vem pa, da so v nekaterih delih Gorenjske ženske uporabljale govorico, ki sicer velja za moški spol. Pa končnice imen so bile na "e" -  primer:  Katré namesto Katra, Če zamenjavo črke "l" s črko "v" sploh ne omenjam, ker bila na Gorenjskem skoraj pravilo (Rekva, devova = rekla, delala).

Cila

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

12. apr 2018 20:25

Cila, prvi del odgovora je pravilen. Res so v tem delu Gorenjske tudi ženske govorile tako kot moški.  

Drugi del pa je še bolj lokalna posebnost, omejena le na par vasi. Ženska imena so včasih dobila dodatek "ta" in moško obliko končnice. A bolj v slabšalnem pogovoru. Tamicast - Mica, taFrančadt - Franca, taCilast - Cila. 

Tisti stavek bi se glasil: TaMetast ma nov gvant!  

Prevzemi štafeto Cila! 

Katrin11

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. apr 2018 21:19

elaphus je napisal/a:

(ker tukaj ne znam, odkar je nova kulinarika, objavljat fotografij. Mi lahko kdo pomaga, prosim?).

Lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

 

lp

 

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 12. apr 2018 21:18

rebecca, hvala.

lp

 

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. apr 2018 21:51

katrin11 je napisal/a:

Cila, prvi del odgovora je pravilen. Res so v tem delu Gorenjske tudi ženske govorile tako kot moški.  

Drugi del pa je še bolj lokalna posebnost, omejena le na par vasi. Ženska imena so včasih dobila dodatek "ta" in moško obliko končnice. A bolj v slabšalnem pogovoru. Tamicast - Mica, taFrančadt - Franca, taCilast - Cila. 

Tisti stavek bi se glasil: TaMetast ma nov gvant!  

Prevzemi štafeto Cila! 

Katrin11

A za samo polovičen odgovor kar cela kazen? Se kar ne čutim upravičene, ker nisem vedela celega odgovora. 

Tega, kar sem odebelila, nisem vedela, prvič berem o tem. Zanimivo, res!

Za vprašanje si bom morala spet vzeti nekaj časa. Nič pa tudi  ne bom užaljena, če kdo skoči vmes s svojim, ki bi mu ravno padel na pamet. 

Cila

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. apr 2018 23:43

Jo že imam!

 

Po stari šegi se na predvečer 24. junija, ko goduje Sveti Janez Krstnik,  kuri kresove  Poleg tega so v nekaterih delih Slovenije (zatrdno vem vsaj za  zahodno okolico Ljubljane ) nekdaj krasili tudi okna in v hiši na tleh svetniku  pripravljali posteljo iz sveže nabranih rastlin.  Naštejte vsaj 3 rastline, ki so jih uporabili v ta namen. Možno je, da jih boste našli z Googlovo pomočjo, če ne vprašajte svoje babice. 

Cila
PS: še sama sem malo googlala in ugotovila, da ene od bistvenih rastlin ne omenja nikjer. Če je ne bo nihče ugotovil, sledi namig.
 

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 13. apr 2018 07:15

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

13. apr 2018 2:04

Eh, Cila! Tisti drugi del je res tako lokalen, da sem ga dodala samo kot zanimivost. Ko sem jaz to poimenovanje slišala,  najprej sploh nisem pomislila, da gre za stalno obliko pogovora. Šele starejši so mi razložili, kako je s tem.

Katrin11

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 616

13. apr 2018 7:54

elaphus je napisal/a:
elaphus je napisal/a:

(ker tukaj ne znam, odkar je nova kulinarika, objavljat fotografij. Mi lahko kdo pomaga, prosim?).

Lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

 

lp

 

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 12. apr 2018 21:18

rebecca, hvala.

lp

 

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

gremo se tak igrat, da še jaz dobim razlago, kako se lepijo slike ... hvala vnaprej!

 

sijasaja

resa  

član od: 23.2.2006

sporočila: 150

13. apr 2018 8:04

Odgovor,

kresnice, praprot

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

13. apr 2018 8:25

Mislim, da so uporabljali praprot, šentjsnževko, bezeg.

dočka

Sporočilo je spremenil(a) dočka dne 13. apr 2018 08:26

Sporočilo je spremenil(a) dočka dne 13. apr 2018 08:27

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti