Težave pri peki kruha v krušni peči

ejdl  

član od: 11.10.2010

sporočila: 28

tema odprta - 14. jan 2018 20:14 | ogledi: 3.749 | odgovori: 8

imamo na novo sezidano krušno peč...po nasvetu pečarja ki nam jo je sezidal sem jo lepo počasi "sušila" da se ne bi pregrela se pravi da sem vanjo zakurila vsak dan na sredini nekaj malega drv počakala da je ogenj pogorel potem pa sem z grebljico tale ogenj koliko ga je pač bilo razporedila po vsej površini peči....no in sedaj smo začeli s peko kruha: prvič nismo zakurili dovolj, drugič je bil kruh odzgoraj pečen preveč in tretjič spet premalo in to predvsem odspodaj kjer se ni dovolj zapekel......skrbi me predvsem da se peč odzadaj torej na zadjni steni sploh noče "razbeliti" in je še sedaj po treh pekah odzadi v primerjavi z odspredaj črne barve.....ali mi lahko kdo lepo prosim svetuje kako in kaj?

ejdl

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. jan 2018 8:51

Če je spredaj peč razbeljena, zadaj pa še črna, je zagotovo premalo drv v peči. Ne vem ti drugega svetovati, kot preizkušaj, preizkušaj, preizkušaj. Pri meni je trajalo kar nekaj mesecev, da sem se utirila. In ko sem vmes prekinila za kako leto, sem spet potrebovala čas, da sva se z mojo pečjo uskladili. Enostavno, izkušnje so najboljša rešitev. 

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

15. jan 2018 12:10

Predlagam, da se udeležiš delavnice peke kruha v krušni peči, kjer ti bodo odgovorili na vsa vprašanja in dileme, npr. kako pripraviti peč, da je enakomerno segreta, kako preveriti pravo temperaturo ...

Npr. http://www.tms.si/index.php?e_id=108

Delavnice so imeli že v letu 2017.

rdkapica

ejdl  

član od: 11.10.2010

sporočila: 28

26. jan 2018 18:02

hvala vsem za odgovore,

danes sem spet pekla kruh: sedaj ga pečem vsak teden saj ga rada tudi komu podarim....sedaj sem izgleda že osvojila kurjenje v peči saj je današnji kar precej zapečen predvsem odzgoraj...pa nič zato vaja dela mojstra.....izgleda da bo sedaj ko pečemo vsak teden potrebno malo manj kuriti ....

še enkrat hvala vsem za odgovore pa lep dan....

ejdl

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

27. jan 2018 16:43

No, nekaj nasvetov iz moje prakse pri pripravi peči za peko:

- najprej zakuri v peči s primerno količino drv, naj bodo lepa polena, za katerimi ostane lepa žerjavica

-žerjavico po koncu gorenja z grebljico enakomerno porazporedi  po celi površini ter odprtino pokrij vsaj za kake pol ure

- žerjavico potisni ob stran, pometi površino za pečenje in počakaj z vlaganjem kruha tako dolgo, da lahko roko potisneš v peč in te ne sme opeči - torej da roko v peči lahko zdržiš nekaj sekund

 

S tem dosežeš, da se nekako izenačita temperatura spodaj in zgoraj ter dobiš skorjo enakomerno zapečeno. Pa veliko uspeha in seveda; vaja dela mojstra!

BABI 2+2

rajko0028  

član od: 5.7.2011

sporočila: 17

28. jan 2018 13:33

Mene je stara mama u-naučila da delam tako kot babi2+2 samo zadnjo točko bi dopolnil:

 vzemi malo moke v roko in jo vrzi proti sredini peči:

- če večina moke zgori v zraku (preden je padla na tla) je pretopla 

- če nezgorena pade na tla je prehladna

- če pa se naredijo "iskrice" ki zagorijo na tleh je pa temperatura prava.

rajko0028

ejdl  

član od: 11.10.2010

sporočila: 28

18. feb 2018 21:08

hvala vsem za odgovore, so mi prišli prav.....

ejdl

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti