Vprašanje o kislem testu

baterija  

član od: 12.1.2017

sporočila: 65

tema odprta - 10. dec 2017 15:04 | ogledi: 2.521 | odgovori: 13

Pozdrav vsem!

Že dalj časa razmišljam o peki kruha iz kislega testa, pa sem se nekako šele zdaj opogumila in odločila, da začnem s pripravami. Imam pa eno vprašanje in se obračam na vas, ker vidim, da je zadnji čas tudi na tem portalu postalo popularno peči s kislim nastavkom, zato predvidevam, da mi boste znali svetovati.

Pri vseh receptih za pripravo tega nastavka je omenjeno, da se za začetek uporabi rženo moko. Zanima me, če je to nujno ali če mi bo uspelo tudi z navadno belo moko?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. dec 2017 15:41

Tiste, ki so bistvene, so kvasovke (in mlečno kislinske bakterije). Oboje so pač naravno prisotne v našem okolju. Njim moramo zagotoviti ustrezne razmere za razmnoževanje, torej primerno temeperaturo, hrano (predvsem sladkorje, škrob), nekaj mineralov in seveda površino, na kateri so, sicer se sesedejo na dno posode. sama ne vidim razloga, da ne bi nastavek uspel s katerokoli moko, če kvasovkam zagotovimo ustrezne razmere.

rimljanka

baterija  

član od: 12.1.2017

sporočila: 65

10. dec 2017 15:56

Super, hvala za odgovor! Zdaj pa čimprej veselo na delo

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

10. dec 2017 18:32

naceloma se da, le da z rzeno moko lazje rata

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Leikolinko  

član od: 13.5.2014

sporočila: 87

11. dec 2017 12:35

zdravo, bi lahko prosim priložili kakšen dober preverjen recept? 

hvala! LP

Leikolinko

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

11. dec 2017 13:26

Leikolinko, recepta za pripravo kislega testa oziroma droži  sta v bazi KulSlo tukaj & še tukaj,   povezava na recept za kruh z drožmi s fotografijami postopka je recimo v albumih v priponki pri fotografiji tukaj & tukaj, tudi  Fala slonček ima kar nekaj kombiniranih (kislo testo in kvas) receptov v bazi, na kulinarika.net pa se lahko najde  v forumih in predvsem na Zidu cel kup povezav na recepte z drožmi, le malce časa si je treba vzeti in pobrskati po straneh na portalu ...

 

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 11. dec 2017 19:01

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

11. dec 2017 17:04

Baterija za zacetek predlagam da si prebes ta clanek , osebno se je moja peka z drozmi zacela prav s tem. Moje drozi, ki so mi takoj uspele, sem zacela z rzeno moko, zdaj jih hranim z domaco polnozrnato in so aktivne da je veselje. 

Pa na FB-ju so razne skupine kjer ogromno izves na to temo - Drozomanija, My daily sourdough bread od Natase Djuric, Perfect sourdough ... za zacetek. 

svenska

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. dec 2017 17:47

Tole sem si jaz shranila z zida:

Droži (kvasni nastavek), kislo testo, biga, sourdough
nenci:
Prvi nastavek za droži sem naredila z rozinami, po priporočilu Nataše Djurič. Sem bila pri njej 18.11. na peturni delavnici. Takole: dve pesti sem namočila v vodo, da je bila voda popolnoma čez rozine. Pustila sem na pultu 5 dni. Toliko, da se že vidi vretje, vendar še ne sme bit alkoholno in vonj je zelo prijeten. Potem sem to odlila, rozine sem dala v rum in v hladilnik, vodo pa uporabila za izdelavo droži. 80 g te vode sem nato zmešala z 80 grami ržene moke, premešala dala v kozarec za vlaganje, naredila oznako do kje je moka ter pustila blizu radiatorja, da se je fermentacija droži pričela. Že po štirih urah sem imela prve droži. 150 g sem jih porabila za prvi kruh, ostalih 10 g pa sem imela za naprej. V njih sem dala 40 g moke in 40 g vode, pustila, da so podvojile volumen, razdelila na dva dela, da sem imela dovolj za naprej, ter oboje spet nahranila. Tokrat ene z 40 grami, druge pa toliko, da sem imela dovolj za peko. torej 80 + 80 gramov. Tako sem jih razmnožila, za nadaljno uporabo jih imam shranjene v hladilniku. Če jih več dni ne rabim, jih samo dohranim (voda + moka). Malo vaje, malo se sfiži, nekaj rata in je veselje, ko uspe. Pa meni je ta kruh tako božansko dober. Pa dolgo ostane, se tudi po dveh, treh dneh nič ne drobi.

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

baterija  

član od: 12.1.2017

sporočila: 65

11. dec 2017 18:55

Odlično, hvala vam vsem za nasvete in povezave! Že komaj čakam, da zamesim prvi kruh.

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. dec 2017 20:52

Pa veliko veselja in uspeha pri mesenju & droživzgoji  :)

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 11. dec 2017 20:52

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

11. dec 2017 22:33

Nenci je na Zidu res zelo razumljivo zapisala postopek, tudi jaz sem si ga shranila in ne moreš sfaliti pri izdelavi droži.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti