Lonec za žgance

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 19. nov 2017 18:38 | ogledi: 3.299 | odgovori: 12

Kakšen lonec je primeren za kuhanje žgancev?

V loncu iz rostfreja se nam prime, zato kuhamo v višji ponvi s teflonsko prevleko ampak ta je vseeno nizka.

Obstaja višji lonec s teflonsko prevleko ali priporočate kaj drugega?

O-O  

član od: 6.10.2006

sporočila: 51

19. nov 2017 19:32

Emajliran lonec bo dobra izbira.

Pa večji lonec je boljši od manjšega....še posebej če kuhate žgance na "Dolenjski način" - moko vsuješ v slan krop, ko zavre narediš luknjo... in kuhaš pri počasnem vretju. Po cca 20 -25 minutah vodo odliješ in začneš mešati z kuhalnico in postopoma dodajaš prej odlito vodo do željene vlažnosti in gostote. Nato žgance nadrobiš z pomočjo lesene kuhalnice in vilice v večjo skledo.

O-O

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

19. nov 2017 19:38

Jaz dam v vodo malo olivnega olja sol, maslo, en drobno nariban krompir ( parmezan) in zavrem. Kuham 10 minut, stresem moko, naredim luknjo in kuham še 20 minut. Zmešam, pustim cca 15 min in nastrgam žgance. Takšni za tiste, ki ne marajo ocvirkov niso potrebno preliti, ker so ze dovolj sočni, pa tudi v navadni rosfrej posodi se ne primejo.Seveda pa jih  lahko prelijete še z ocvirki, za tiste, ki jih ne marajo z raztopljenim maslom. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 19. nov 2017 22:18

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

19. nov 2017 21:38

Trixi kako to misliš da na koncu nastrgaš žgance?

 

Povprašal se hišnega kuharja in pravi da ni razlike če moko vržeš v hladno vodo ali pa v krop (dolenjski način?) ....verjetno je razlika samo v času kuhanja.

 

Tudi v rostfrej posodi se prime, ker jih zadnje čase dela kot polento....produkt je bolj blagodejen za protezo

vegetar

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

19. nov 2017 21:56

Trixi, meni pa ni jasno, kaj dodaš - en drobno narezan krompir (parmezan)? Sicer pa jaz kuham v različnih posodah, pa se mi nikoli ne prime. Je pa res, da jih dobro mešam in kuham na nizki temperaturi. Dam pa v vodo, kjer kuham žgance, malo masti in ocvirkov, pa se mi še nikoli niso prijeli na posodo.

kača

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. nov 2017 6:41

vegetar je napisal/a:

 

 

Tudi v rostfrej posodi se prime, ker jih zadnje čase dela kot polento....produkt je bolj blagodejen za protezo

vegetar

Se pravi, da moko zameša v vodo tako kot koruzni zdrob? 

Ja, pri tem načinu pa verjamem, da se radi primejo.  Ampak to potem niso več žganci, taki jedi rečemo pri nas močnik. Ta se res rad prismodi, če ga premalo vestno mešamo. Najmanj tovrstnih težav je pri posodah z debelim dnom

Cila

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. nov 2017 8:25

Vegetar, moja mama je žgance vedno nastrgala. Imela je leseno kuhalnico, ki je imela podolgovat del tam, kjer je kuhalnica sicer okrogla. Zajela vsebino iz lonca in lepo nastrgala kose na krožnik, zabelila z ocvirki. Zato imam še vedno raje žgance v taki obliki kot tiste na drobno.Nobenih se pa ne branim. Prav tako se da za bolj rahle (krompirjeve ) žgance v mrzlo vodo na drobno narezan krompir, jaz parmezana sicer ne dam, a zakaj ne, ni treba toliko soliti in okus je boljši, potem pa v vrelo vodo stresem moko in naprej. Še to, prvič slišim, da se lahko strese moko v mrzlo vodo.

 

naor

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

20. nov 2017 10:12

Saj ne dam parmezana ( naribam krompir na strgalu z najmanjšimi luknjicami, s katerimi običajno ribam parmezan) in vedno stresem moko v vrelo vodo. 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. nov 2017 10:54

Ok.

 

naor

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

20. nov 2017 14:18

Zdaj mi je pa jasno! Tako tudi jaz naribam krompir, ko kuham ajdove žgance, za kuhanje koruznih pa krompirja še nisem poizkusila.

kača

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

20. nov 2017 15:20

Drage daame, vse opisujete pripravo žgancev na dolenjski način. Kakšne izkušnje pa imete s pripravo na koroški način? Jaz sem zelo zadovoljna s pripravo na koroški način. Kakšno mnenje imate pa ve? Pozdrav in veliko kuharskih užitkov želim.

milja44

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti