Kuhanje brez alkohola, piva, vina....

GayLJ  

član od: 23.9.2015

sporočila: 13

tema odprta - 19. nov 2017 15:07 | ogledi: 2.032 | odgovori: 6

V veliko receptih je omenjen alkohol, kot dodatek, npr vino, pivo....

 

Ker moram kuhati za zdravljenega alkoholika me zanima, če ima kdo kakšen nasvet kako in kaj lahko nadomestim te zadeve, da je okus pribljižno enak in ni dodan noben alkohol v hrano.

GayLJ

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. nov 2017 16:03

Nobene škode ne bo, če ne dodaš alkohola. Namesto vina lahko dodaš nekaj kapljic limoniega soka, tam kjer prav pride malo kisline, ali žličko kisa. Vinski šato seveda ne more biti brez vina, tudi golaž brez guiness piva bo malo drugačen, a prav veliko ne boste zamudili. Tako da brez skrbi vino in pivo pri sestavinah izpusti. 

mamamia

GayLJ  

član od: 23.9.2015

sporočila: 13

20. nov 2017 6:12

Hvala. Ker sem umaknil tudi vinski kis iz solate, ga nadomestil z jabolčnim. Pa mislim da bo tudi limona naredila svoje. Sam tudi ne opazim razlike, pa mi je poseben izziv tovrstno kuhanje.

GayLJ

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. nov 2017 9:43

Namesto vina daš temni balzamični kis in potem malo korigiraš s temnim sladkorjem, da ni prekislo. Lahko daš tudi malo cimeta noter.

Vendelina jr.

GayLJ  

član od: 23.9.2015

sporočila: 13

20. nov 2017 13:08

Samo vprašanje.... a ni ravno balzamični  kis narejen na osnovi vina?

GayLJ

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. nov 2017 13:47

Ja, seveda je, ampak, saj v njem ni alkohola. Konec koncev, tudi jabolčni kis je iz jabolčnika (jabolčnega vina), ampak, ko alkohol ocetno kislinske bakterije izkoristijo kot vir energije, naredijo ocetno ksilino in s tem alkohola ni več.

Ne vidim torej razlike med uporabo kakršnegakoli kisa.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 20. nov 2017 13:48

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

20. nov 2017 15:05

Tole je verjetno bolj zaradi tega, da alkohola nimate v hiši, kot pa da bi se alkohol ohranil v kuhani hrani. Le ta namreč zelo hitro izhlapi.

Jaz kisa v hrani, razen če je v solatah, načeloma ne maram in okus hrane, če dodaš kis ali vino, je zelo različen. V tem primeru bi raje vino izpustila oz. uporabila čisto juho za bolj poln okus, kot pa da bi uporabila kis. Torej, če ti pride oseba, kise zdravi, k tebi na večejo (obisk), komot zaliješ s parimi žlicami alkohola. 

 

P.S: Skoraj v vsakem receptu je vsaj nekaj paradižnikove omake/pelatov, kar naredi jed dovolj kislo, da ga ni potrebno popravljati s kisom.

 

 

Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 20. nov 2017 20:55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti