novoletno pecivo 2017

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2017 11:28

Svinjska mast je odlična za peko piškotov.

V Tuševi akciji Mojih 10 je Tuševo maslo 1,69 evra (velja še dva meseca), 250 g.

Dobrega peciva ni iz poceni sestavin, kajne?

Tole pa link izpred let nazaj, ko smo debatirale o peki novoletnega peciva.

 

 

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2017 11:34

Letos ne bom pretiravala s peko. S stalno druščino bomo nekaj pekle, da ohranimo tradicijo, Gotovo se bo našlo tudi kaj novega, itak vsako leto sproti kaj nastane, a po moje kaj dlje od stalnega repertoarja ne bomo zašle.

Bom tu občudovala vaše stvaritve.

mamamia

Vitavitameae  

član od: 8.2.2016

sporočila: 406

3. nov 2017 12:57

Dočka, ene pač obdarujemo s piškoti.. jaz odraslo bando v familiji.. in teh je kar nekaj.. in če je to družina z dvema otrokoma, ravno tri piškote ne moreš dat a ne :)

Vitavitameae

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

3. nov 2017 13:10

limnol je napisal/a:
Ninja24 je napisal/a:

Limnol pri cca 15 kg masla (letos poleg za darilca za vse moje pečem še za darilca v gymu in za brata, ki ima s.p. in bo dajal take male paketke za poslovna darilca, tako da bo kar zaloga), kolikor po izračunih trenutno kaže, da bo šlo, pač vseeno pogledam na ceno. In tole, kar se trenutno dogaja s cenami masla je kar nekaj, po mojem mnenju tudi umetno napihnjeno. Sicer ga imam nekaj še v zamrzovalniku, samo glavnino bo pa kar treba nabavit. Danes gre moj v diskont od LM pogledat kakšne so kaj variante.

 

Ninja24

 O maeička, saj to je pa že masovna proizvodnja. Mi smo ješča družina, pa keksov za več kot za kilo masla nikoli ne spravimo po grlu. Bom morala prilagoditi mojo percepcijo sladkosnedosti. 

Sonja

 Ja tole letos bo kar masovno....za doma itak ostane samo par tistih taneuspelih, ker jaz sladkarij in peciva sploh ne jem, kar poje močnejša polovica, ostalo gre vse za darilca, ker so se bližnji in prijatelji že kar navadili na sladke paketke ob praznikih, pa naj jim bo in še meni prihrani čas z letanjem po trgovinah in iskanjem brezveznih daril. Sem pa dobila info, da imajo LM večja 25 kilska pakiranja masla in bom verjetno šla kar na to varianto.

 

Ninja24

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

3. nov 2017 13:12

dočka je napisal/a:

 

 Daj Sonja, če se ti da izračunaj koliko mleka je potrebno za 10 dag masla, ob upoštevanju, da ima mleko okoli 4,5% maščobe. Meni se ne da , ker masla ne potrebujem. 

Upam, da spet ne bom naredila vojne na kulinariki. 

Pa lep dan 

dočka
Sem kar sama zračunala . za 10 dkg masla potrebujemo cca 22 l mleka.
 

 Ne bo držalo; maslo ima tipično okrog 1/5 vode in 4/5 maščobe (v spominu imam približno 82%); iz 1 litra mleka torej dobimo približno 56 gramov masla, za 100 g pa potrebujemo približno 1.8 litra, give or take.

lp, proxima

181604  

član od: 22.7.2011

sporočila: 276

3. nov 2017 13:15

Hojla, jaz pa kar cel paket masla kupim in koristim te vikend kupone -25%. Nekaj se pa že pozna. In potem počaka v skrinji do porabe.

181604

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

3. nov 2017 14:13

Se opravičujem za napako v računu. Sem malo poguglala po kulinariki in ugotovila, da za cca 14 dkg masla potrebuješ cca 4 l mleka.  Pa veliko uspeha pri peki piškotov.

 

dočka

čebulka  

član od: 31.1.2009

sporočila: 879

3. nov 2017 14:41

Živjo,ob tejle debati sem se spomnila,kaj sem naredila pred ene 10. leti nazaj. Kupila sem sladko smetano in eno nedeljo sem jo začela stepati za sadno kupo. Stepam in stepam,pa nič,še vedno vodeno,pa mi je rekla stara mama,naj kar stepam naprej... in res stepala sem toliko časa,da je nastala kepa,okoli nje pa polno vode.....

No pa imaš maslo je rekla mama....  res je bilo dobro....

Malo nostalgije na mojo mamo.....

čebulka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. nov 2017 15:32

Sem kar sama zračunala . za 10 dkg masla potrebujemo cca 22 l mleka.
 

Sporočilo je spremenil(a) dočka dne 3. nov 2017 11:30

 A res? Moje številke niso tako dramatične. Če bi šla vsa mlečna maščoba iz mleka v maslo, bi ga dobili iz 100 kg mleka s 4,5 % mlečne maščobe (ob tem, da je maščobe v maslu okoli 80 %) 5,6 kg. Ampak izkoristki še zdaleč niso 100 %, po mojem bi v domači kuhinji brez prakse dobila dobro polovico, pa recimo v najboljšem primeru 3 kg. Za 100 kg mleka potrebuješ okrog 97,5 l (če preko prsta rečemo, da je gostota okoli 1.025 kg/l) x 1 € (na mlekomatu, če nimaš krave doma na balkonu)  = 97,5 € za 3 kg ali zaokroženo 8,13 € za 250 g. Pa če namesto mlekomatne vzameš uradno odkupno ceno mleka, si še vedno pri dobrega 2,5 € za četrt kile. Cene v trgovinah pa vkjučujejo še davke in maržo trgovcev in vseh vmesnih preprodajalcev. Z drugimi besedami: maslo je smešno, ne, naravnost žaljivo poceni. 

 

Sonja

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

3. nov 2017 15:38

Jest sem se že odločila, da letos piškotkov ne bom pekla, bom prosti čas raje drugače izkoristila 

 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš."

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti