Čebula & golaž

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

tema odprta - 2. sep 2017 6:40 | ogledi: 3.633 | odgovori: 16

Pozdravljeni, imam dve vprašanja, katera sem združil kar v eno temo. 

 

Ali se lahko čebula naseklja prejšnji večer in se potem drugi dan uporabi, hramba bi bila v vakumski zatesnjeni posodi in seveda v hladilniku. Je potem efekt čebule enak ? 

 

In

 

Za kuhanje golaža sem redno uporabljal sladko rdečo papriko, vendar jo zaradi zdravstvenih razlogov več ne smem uporabljati. Se lahko le ta nadomesti z kakšno drugo začimbo ? 

 

Najlepša hvala za odgovore, srečno 

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

2. sep 2017 7:03

Odgovor na prvo vprašanje: lahko in ja, efekt je enak.

Odgovor na drugo vprašanje: z ničemer ne boš dosegel enakega okusa, lahko pa drugačnega, še boljšega, na primer s karijem, a ta vsebuje kajenski poper, ki spada v rod paprik, zato najbrž odpade.

Bolj nevtralenga okusa je kurkuma, obarva pa skoraj enako.

lp

mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 2. sep 2017 07:19

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

2. sep 2017 8:25

Pozdravljen, če je ne smeš uporabljati jo izpusti in za barvo dodaj prepraženo paradižnikovo mezgo.

Kurkuma pa meni v golaž ne gre. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 2. sep 2017 08:26

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

2. sep 2017 8:45

1) ja

2) tudi brez paprike dobiš prav dober golaž - jaz ga kuham brez paprike in brez paradižnikove mezge, dodam pa malo korenja, zalivam pa z rdečim vinom (ker nekaj kisline v golažu mora biti).

Sonja

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

2. sep 2017 9:28

Super, najlepša hvala vsem trem za odgovore. 

Jo bom izpustil in tako kot si rekla ti limnol, dodal malce korenčeka, ki naredi fajn sladega okus, 

 

Srečno 

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. sep 2017 18:42

Ne razumem, zakaj bi dan prej naseckal čebulo, neslednji dan pa bi kuhal golaž ??? Ampak ok, če tako želiš ja, ni problem da tako nardiš :)

S korenjem ne boš nikoli in nikdar nadomestil ne okusa niti teksture, ki ti jo da mleta rdeča paprika, pozabi. Dobiš sicer nek približek ampak nikoli tak ,kot je sicer . Paprike ne moreš nadomestiti z ničemer ker je preveč specifična, dominantna in sploh odloča o okusu golaža. Tudi sicer paradižnika Madžari nikoli ne uporabljajo za golaž in če veš, da je golaž njihova nacionalna jed potem je škoda izgubljati besed .

hedonist

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

2. sep 2017 20:00

Hvala za tvoje mnenje hedonist in verjamem, da vsaka suha začimba je razred zase in jo je težko nadomestiti :) 

Kar pa se tiče prvega odgovora pa lahko samo rečem, da vsako živo bitje razpolaga sam z svojim časom. 

Srečno 

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

2. sep 2017 20:39

Jaz sem ravno danes kuhala golaž iz 2 kg mesa in 2 kg čebule. Ko sem potenstala čebulo sem dodala meso in pražila dalje, da se je meso zmehčalo, dodala malo česna. Nato sem dodala kozarček domače paradižnikove omake (skuhano in spasirano - paradižnik+paprika+čebula) in še malo pokuhala ter malenkost zgostila z ostro moko, ter še začinila z poprom. Golaž je bil odličen tako po okusu kot po izgledu, pa brez sladke paprike in z minimalnim dodatkom paprike (kolikor je je v paradižnikovi omaki). Pravi golaž je seveda madžarski, sicer pa je toliko odličnih varjant, kolikor je kuharic.

tedyka

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

2. sep 2017 21:06

 

Tudi moj oče ne sme paprike, pa je nastal problem, če recimo kuham paprikaš. Golaža pa tako in tako že dolgo ne delam. Tedyka mi lahko zaupaš, kako narediš omako iz paradižnika, paprike in čebule. Zanima me tudi razmerje sestavin. 

Srečno !

dočka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

2. sep 2017 21:29

Nimam nekega točnega recepta - sem pa letos skuhala kar nekaj take omake in jo poizkusila pri pripravi golaža in vampov in se je odlično obnesla. Ti bom pa napisala tako kot sem delala. Dobro zrel paradižnik narežem na koščke in malo stisnem, da odteče odvečna tekočina. S tako očiščenim paradižnikom sem napolnila 7 litrski lonec, dodala 2 žlici soli in dala kuhat. ko je paradižnik spustil vodo sem le to delno odlila. Posebej sem na olju prepražila dober kilogram na drobno narezane čebule in dodala približno 1,5 kg očiščene paprike (imela sem približno pol rdeče podolgovate in pol rumene babure). Ko se je malo spražilo sem to dodala paradižniku . Dodala sem tudi še 1 glavico drobno narezanega česna. Kuhala sem toliko časa, da se je primerno zgostilo. Nato sem prepasirala in vlila na pekač ter postavila v skrinjo, da zamrzne. Zamrznjeno stresem na pult in narežem na kocke ter dam v vrečko in hranim v zamrzovalniku, da potem pozimi jemljem te kocke po potrebi ven. Omaka je bogatega okusa in lepe rdeče barve - pri nas jo imajo radi tudi zraven krompirja tako ocvertega kot praženega. Omako stalim, malo pokuham, po potrebi še dodatno začinim (sol, poper, lahko tudi še malo rdeče paprike) in zgostim z malo ostre moke.

 

 

 

 

 

 

 

 

tedyka

dočka  

član od: 23.12.2012

sporočila: 556

3. sep 2017 0:05

Tedyka, najlepsa hvala za recept. Bom naredila to omsko, ker se mi zdi zelo zanimiva in uporabna za marsikaj.

dočka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti