Brodet

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

31. dec 2009 19:12

Ampak za božjo voljo in krucifiks ,vse obenem, Vanja in ostali, kaj res ne razumete, da je Zzak besedo al dente uporabil zgolj metaforično ? Jasno da ni zrezka ali rib pripravljenega na način al dente ampak a je tako zelo narobe če se da zadevi nekoliko iskriv prizvok ? Zdej bom pa nehal, ker začenjam silvestrovati. In ko se bom zabaval mi bo povsem vseeno ali je bila riba razkuhana do neprepoznavnosti ali pa je bila ravno prav kuhana. Take zateženosti pa še ne. Kljub temu: vsem srečno in zdravo novo leto 2010. hedonist

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

1. jan 2010 3:53

Brez zamere, ampak po vsem tem modrovanju se mi zdi da bi bilo za večino dopisovalk in dopisovalcev najbolj primerno da si skuhajo kakšen ričet ali kaj podobnega na kar so navajeni.

 

nola

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. jan 2010 9:17

Ej hedonist, saj ni nobene zateženosti. V medsebojnem komuniciranju, uporabljamo jezik, pomen posameznih besed je vsem znan in si tega ( načeloma ) ne moremo izmišljevat ( to je " dovoljeno " recimo le Toporišiču, Gradišniku, morda še kom ). Dopuščam tudi metaforično uporabo, vendar tam jaz nisem tako razumel. Moj namen nikoli ni, da bi koga žalil, če se to po naključju zgodi, nimam nobenih težav da se tudi opravičim.

Glede al dente, evo kaj piše v Wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Al_dente

Pod " misconception of " al dente " " ( napačno " al dente " ) je tudi pojasnilo za meso " al dente ", to pa meni v momentu ko sem pisal ni bilo znano, očitno tudi zzaku.

 

ežoj

neznan uporabnik

1. jan 2010 16:22

Nola draga, nehi z ričetom! Pri ješprenju se namreč iskre krešejo še bolj na al dente kot pri ribah! japaja

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

13. maj 2010 19:32

Ima kdo kakšne izkušnje z zamrzovanjem brodeta? Sem namreč velika ljubiteljica brodeta ampak moji soobedovalci ne marajo rib v nobeni varjanti tako, da bi v sezoni paradižnika pa ob dozi svežih rib te zadeve malce več naredila pa se potem z njo "sladkala" še kasneje. Bi to šlo? Viva Meier

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

14. maj 2010 8:14

Ne, ker je riba slaba že ko se ohladi, ko se jo pa še enkrat pogreje je pa sploh bljak. zzak1977

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. maj 2010 10:59

Nikakor ne, iz razlogov ki jih je napisal kolega Zzak . Sicer ni tak problem če se brodet pogreje čez nekaj časa potem ko je skuhan ampak da bi zmrznil in potel odtajal bi bil okus zagotovo grozno zanič. Je že tako, da je vsaka jed najboljše sveže kuhana in ob svojem času. sej tudi mene mika, da bi tako dobre ribe , kot jih jem poleti na otoku jedel vse leto a žal ne gre. Težko jem tiste, ki so po tukajšnjih merilih sveže a so v resnici stare nekaj dni. Da ne govorim o zmrznjenih in uvoženih iz Vietnama pa še bogve od kod. Pa gojene mi tudi ne dišijo tako kot divjaki in vse to res pojem ,ko je želja premočna in se ne morem premagati. Sej potem sem razočaran ampak tako je pač to. Zato, skuhaj brodet, učivaj v njem in ko je nova priložnost to ponovi. Zmrzuj pa ne, ker boš razočarana. lp hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. maj 2010 11:06

Ne glede na menje moškega dela komentatorjev sem pristaš načela: preizkusim in se na podlagi izkušnje odločim, če bom naredila še kdaj. Ker pač vem, da vsem ni vsega vedno verjeti. Na splošno, seveda.

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

14. maj 2010 11:28

Evo, nasa gospa na Hvaru naredi bozanski brodet za nas in to kar velik lonec. In se ga pogreva. Tudi domacini ga. Redno. In je tudi pogreto cisto okusno, gazda pravi, da je njemu pogred brodet celo boljsi, nekako tako kot golaz. Seveda to ni vrhunska 5 zvezdic kuharija, ampak je domaca kuharija, kjer pac ni vse kuhano do perfekcije, ampak tako, da je se vedno dobro in varno za uzivanje. Ce si kdo misli, da si Dalmatinci ribo vrzejo direktno iz vode na gradele ali v lonec, se pac krepko moti. Si, kadar je cas, kadar je prilika, drugace pa se tudi ribe, hobotnice,... nagledajo zamrzovalnika in se pogrevajo. Ce ga bos zamrznila, bi sama postopala takole- zamrzni, potem zelo dobro odtajaj. In niti slucajno ne mesaj med pogrevanjem, samo potresaj lonec. Dolij se vode, mogoce kancek vincka po potrebi. fresh

neznan uporabnik

14. maj 2010 11:57

Se strinjam z Rimljanko, potrebno je preizkusiti. Se pa še bolj strinjam s predhodnikoma: sreče se ne da konzervirati, uživaj takrat, ko je sezona za to. Ena prvih tozadevnih izkušenj je bila, ko sem se milijon ur peljala z avionom vzporedno s sončnim zahodom...kako sem ga po dveh urah imela poln kufer! In drugače: kako smo s slinami do tal čakali prve jagode in češnje...in čemaž.... In na koncu koncev tudi pametnejši od mene pravijo, da je treba živeti ciklično. In ker je danes baje mlaj in še neki svetniki in jutri tudi neka Zofka... oblaki se pojajo po nebu, vmes posije sonce..zanimivo, zanimivo, take stvari se (zaenkrat) dogajajo le v aprilu in maju, hudič bo, ko bo vedno tako japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti