Brodet

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. dec 2009 16:00

E pa *ebiga zzak, ta ti je pa dobra, riba, pa al dente ( al dente pomeni, da riž ali testenina ohrani še eno trdo jedro, da se čuti na zob, ali pa pri zelenjavi, da je še nekam " živa " ( pa po moje vse premal kuhano )), ampak, kako to izgleda pri ribi, si ne morem mislit.

Pa če že obstaja riba al dente, kaj pa steak?  A je lahko steak al denta?

ežoj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

31. dec 2009 16:22

Ja kolega Ežoj, steak je lahko al dente še psoebej če je od ene stare krave. Mislim pa, da je kolega Zzak z izrazom riba al dente mislil bolj metaforično torej, da je meso ribe še čvrsto in ni v fazi razpadanja oz. ni razkuhana. hedonist

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

31. dec 2009 16:23

Vsak ki zna vtaknit kuhalnico v lonec me je razumel, če me pa ti nisi, pa priporočam kak kuharski tečaj, pri gospodinjstvu v petem razredu smo imeli enega zelo fajn. Mene so naučili vseh osnov. zzak1977

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

31. dec 2009 16:36

hedonist je napisal/a:
Ampak to ne pomeni, da lahko stoji cel dan in se ga potem ponovno pregreva, saj tako si mislila MamaF ane ? hedonist

Mislila sem, da konkreten lonec brodeta skuhaš enkrat popoldan in ga pustiš, da odstoji - do večerje je po mojem ravno prav mlačen (vsaj takega sem jedla pri Dalmatinkah - enkrat na Hvaru, drugič na Premudi). Da pa se Ninji ne bi preveč shladil, sem svetovala, da ga postavi v malo ogreto pečico - če bo večerja bolj pozna.

O pogrevanju pa ne bi vedela dosti povedati - pri nas ga namreč jemo in mljaskamo, dokler ga ne zmanjka

Mojca

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. dec 2009 16:43

zzak, to pa ti verjamem, da ste imali dober tečaj gospodinjstva v petem razredu, žal si šprical pouk, takrat ko so obravnavali kuhanje al dente. Riba ali meso al dente ne obstaja, pa če se na trepalnico postaviš.

ežoj

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

31. dec 2009 17:31

Vidim, da ste bili tačas, ko sem jaz cmarila brodet, zelo pridni ......v glavnem, ribice v družbi s škampi in školjkami se sedajle hladijo, ampak ne za dolgo.....pogrevat pa ne bo potrebno, razen, če gostje zamudijo....oz. za kazen bodo ostali brez ker je res njami . Ninja24

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. dec 2009 17:33

hedonist je napisal/a:
Ja kolega Ežoj, steak je lahko al dente še psoebej če je od ene stare krave. Mislim pa, da je kolega Zzak z izrazom riba al dente mislil bolj metaforično torej, da je meso ribe še čvrsto in ni v fazi razpadanja oz. ni razkuhana.hedonist

 

Al dente pa res še nikoli nisem slišala v povezavi s čem drugim kot s testeninami. Meso in tudi nekatere ribe so pripravljene nekje med "rare do well done", čeprav se mi zdi za nekatere kose pregrešno, če so karkoli več kot rare.

 

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. dec 2009 17:43

zzak1977 je napisal/a:
Vsak ki zna vtaknit kuhalnico v lonec me je razumel, če me pa ti nisi, pa priporočam kak kuharski tečaj, pri gospodinjstvu v petem razredu smo imeli enega zelo fajn. Mene so naučili vseh osnov. zzak1977

Ej, ežoja pa ne žali (pa drugih seveda tudi ne), lepo prosim.

Izraz "al dente" se pač uporablja le za testenine in morda še riž, slovenimo "na zob". Tako pač je, metaforika gor ali dol.

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

31. dec 2009 18:06

Saj ne morem verjet, hotel sem le pomagat in odgovorit na vprašanje. Kar je bilo čisto na mestu, če pa nisem dal al dente v narekovaje pa tudi ni konec sveta. Podjebavat je pa začel Ežoj... Prosim za besedo kakršna naj bi bila riba, kakršno sem imel v mislih. zzak1977

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. dec 2009 18:41

hedonist je napisal/a:
Ja kolega Ežoj, steak je lahko al dente še psoebej če je od ene stare krave. Mislim pa, da je kolega Zzak z izrazom riba al dente mislil bolj metaforično torej, da je meso ribe še čvrsto in ni v fazi razpadanja oz. ni razkuhana.hedonist

 

Al dente pa res še nikoli nisem slišala v povezavi s čem drugim kot s testeninami. Meso in tudi nekatere ribe so pripravljene nekje med "rare do well done", čeprav se mi zdi za nekatere kose pregrešno, če so karkoli več kot rare.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti