Bazilika in koper v lončku

Nadinka  

član od: 19.6.2014

sporočila: 70

tema odprta - 8. avg 2017 8:53 | ogledi: 2.145 | odgovori: 10

 Zadnjič sem v Hoferju kupila baziliko in koper v lončku. Imam ju sicer na vrtu in super uspevata, a sem si ju zaželela imeti pri roki v kuhinji. Postavila sem ju na vzhodno okno, pa baziliki listi kar odpadajo (potemnijo, se zvijejo in adijo), koper pa se tudi kar poveša kot da bi imel premalo vode (zalijem, se postavi po konci, zvečer ali zjutraj se spet obesi; zalivam torej vsak dan, čeprav je zemlja vlažna). Sem mislila, da jima je prevroče in sem ju umaknila z okenske police, pa ni nič boljše.

Ima katera izkušnje z zelišči v lončkih?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. avg 2017 13:57

Ta zelišča niso vzgojena za trajanje. Meni se sicer zelo obnese, da jih takoj presadim. No, drobnjak dela tudi nepresajen normalno. Koper je rastlina, ki ima zelo globoko glavno korenino, v lončku je gotovo ne more imeti. In še to, v lončku je običajno nagnetenih morje rastlin, prsti skoraj ni, ker so jo tekom rasti po kaljenju izčrpale rastline, v lončku so v glavnem prepleti korenin..

Še dodatna težava je, da si precej verjetno kupčila utrujeno rastlino, ki je precej časa preživela v neprijaznih razmerah zanjo, med transportom, skladiščenjem in v trgovini.

Če so sadike v trgovini sveže dobavljene, so H. zelo kvalitetne in če jih potem ustrezno tretiramo, po možnosti presadimo, nam bodo kar lepo uspevale.

Poleti je že bolje odrezane vejice vrtne bazilike imeti v vazi v kuhinji do uporabe.

rimljanka

Nadinka  

član od: 19.6.2014

sporočila: 70

8. avg 2017 14:29

Hvala. Torej ju lahko poknem na vrt  Jaz sem pa mislila kako bom to lepo sproti obirala medtem ko kuham, tako kot na televiziji, ko imajo vse začimbe sveže v lončku na pultu 

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

8. avg 2017 14:46

Nadinka, seveda imaš vse to lahko pri roki, le rastlini privošči nov, malo večji lonček od kupljenega, poln sveže zemlje 

Pogosto jo imam tudi pozimi v kuhinji, le da je nikoli ne dam na okensko polico, tik pred steklo, bi jo znalo scvreti

Baziliko sem si kupila v zgoraj omenjeni akciji, jo presadila in dala na balkon v kot, kjer je malo direktnega sonca. Vsak večer jo zalijem, preživela je več kot teden dni trajajoče dnevne temperature nad 40°C in je še vedno kot "lonček kuhaj" , bolj jo trgam, več je je, lepa, temno zelena, čvrsta.

Pa sem jo kupila par dni po razpisani akciji in je bila malo revna na pogled.

lp

mzm

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. avg 2017 15:36

Miška, končno si prilezla iz luknjice. Skoraj sem že razpisala nagrado, če te kdo najde, dobi... lonček zelišč. 

 

naor

Mygrace

sporočila: 6506

8. avg 2017 16:05

Nadinka, meni se v kuhinji prav dopade vaza, v kateri je sopek zelisc za sprotno oz. nekajdnevno uporabo. 

Jaz bi upostevala vse prejsnje nasvete, torej bi presadila zadevo v vecji loncek ali na vrt ali dala na balkon ali v en kot okna, kjer res zaradi ssipe ne bi zazgalo...., tisto, kar na hitronraste in je sstos porezati, bi dala v vazo... no, tko nekako...

Kar pa gledamo po televiziji.... tisto je totalno neekonomicno in v bistvu nima veze z realnim zivljenjem, od prevec odpadkov in ja, unih tegelcev, iz katerih odccupajo eno stebelce petrsiljcka, ostalo gre jutri v smeti, bojo sponzorji nove nabavli, ni problema....

Skratka, iluzije......

 

Mygrace

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. avg 2017 16:14

Mimogrede, koper ni ravno ljubitelj presajanja, poskusiš pa lahko, le, da mu čimmanj drezaj okoli korenin. le večji lonček, spodaj sveža prst, postavi izlončen koper, okoli in na vrhu nasuj svežo prst, z lončkom potrkaj po podlagi, da se prst poleže, zalij,......in upoštevaj mnasvet miškezmoke okoli količine sonca, sploh na začetku. Baziliki pa poreži vršičke, bodo pognali veselo stranski, njej pa lahko privoščištako posaditev, da rastlinice iz lončka previdno ločiš in posadiš narazen v večji lonček, ostalo enako kot pri kopru.

Dober tek.

rimljanka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

8. avg 2017 21:10

naor je napisal/a:

Miška, končno si prilezla iz luknjice. Skoraj sem že razpisala nagrado, če te kdo najde, dobi... lonček zelišč. 

 

naor

  pa sem se najdla, lonček je moj! 

Saj vsake toliko pomolim ven smrček, kaj več pa tja do oktobra ne

lp

mzm

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. avg 2017 21:14

Ja, lonček je tvoj! Zdaj bo laže počakati do oktobra!

 

naor

Sporočilo je spremenil(a) naor dne 8. avg 2017 22:20

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

9. avg 2017 23:31

Jaz sem že iz kupljenega petršilja nasadila iz enega lončka, ki sem ga raztrgala na čopke in posadila v zemljo, vzgojila lep kodrolistni petršilj v vrtu.

 

tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti