Marelična marmelada

kapri7  

član od: 5.7.2017

sporočila: 1

tema odprta - 5. jul 2017 21:09 | ogledi: 2.277 | odgovori: 8

Pozdraljeni!

Po kuhanju marelične marmelade včasih v njej ostanejo / nastanejo trde "nitke". Morda kdo ve, zakaj? Ali se jih lahko znebim oz. preprečim, da nastanejo? Hvala za nasvet.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jul 2017 21:22

Te "nitke" so že v surovih marelicah. Odstraniš jih lahko le s pasiranjem.

rimljanka

kapri7  

član od: 5.7.2017

sporočila: 1

5. jul 2017 21:29

rimljanka je napisal/a:

Te "nitke" so že v surovih marelicah. Odstraniš jih lahko le s pasiranjem.

rimljanka

Kako naj vem, katere marelice kupiti,da ne bo "nitk"? Nimam vsako leto teh težav. Letos sem očito izbrala napačne.

kapri7

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

6. jul 2017 5:18

Letos so imele tudi naše domače marelice nenormalno nitk. Sem marelice dala kuhat - ko so bile na pol skuhane, da je bila masa še tekoča sem najprej s paličnim spasirala in nato še precedila preko večjega cedila (kot za juho) in sem nato to maso kuhala naprej za marmelado. Mislim, da še nikoli nisem zasledila, da bi bilo toliko nitk v marelicah (pa vedno kuham domače iste sorte) kot letos. Če jih je malo niti ne motijo, letos pa, kot bi jedla marmelado s kostmi od sardelic - zato sem nitke letos na tak način odstranila in marmelada je super - lepo žametna in lepe oranžne barve, kar tudi ne rata vedno. Letos niti slučajno naše marelice niso bile primerne za džem.

Ne vem, če je to odvisno samo od sorte, mislim, da je nekaj tudi na tem, da so letos imele marelice večjo sušo v svoji rastni dobi in mogoče še kakšen drugi vremenski ali drugačen vpliv. Manjša sočnost je super, ker je ponavadi okus boljši in marmelada hitreje skuhana, nitke pa ne, ker jih je treba iz marmelade odstranit (velika izguba pri količini, sploh, če marelice kupimo) ali pa se z njimi sprijaznit.

l.p.

tedyka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

18. jul 2017 16:32

Nitke v marelicah so posledica suše v času rasti plodov.

 

rdkapica

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. jul 2017 17:15

Jaz vas pa občudujem, da kuhate marmelado v tej vročini. Pri nas marelice (pa ne samo marelice) zamrznemo in jih kuhamo, ko je zunaj mraz in prav paše stati ob štedilniku - marmelada je pa ravno tako dobra kot poleti. 

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

19. jul 2017 17:40

Mene tudi "občudujejo", ker pečem piškote v tej vročini. Včasih si zaželim kakšen piškot pri zajtrku in kavi, samo kavo in piškot. Saj izbira je enkratna, ampak vsi tisti dodatki mi grejo mal "na jetra", no pa zamesim popoldne, peči jih pa  začnem ob desetih zvečer, traja do polnoči. Saj to ni vsak dan. Je pa ideja, da kuhate marmelado, ko je že hladno. Si bom zapomnila. 

 

naor

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. jul 2017 17:55

  A piškoti so pa nekaj čisto drugega. Druga kategorija, sodi pod NUJNO, tako kot štrudel iz gozdnih sadežev in breskev, recimo, ali pa breskova pita - za te ni pa nikoli prevroče (in breskve niso odmrznjene nič prida za peko, za razliko od marelic, borovnic, malin itd.). 

Sonja

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

19. jul 2017 18:09

Tudi jaz skoraj nikoli ne kupim piškotov. Ko nam jih zmanjka jih pa spečemo. Pa naj bo to poleti ali pozimi.

LP, Saša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti