Črna kumina = kumin?

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 5. jul 2017 16:36 | ogledi: 7.251 | odgovori: 12

Samo eno vprašanje imam. V Hoferju sem zasledila črno kumino. Kaj je to? T.i. kumin, navadna kumina ali pa tretja začimba, ki je na našem trgu sicer nimajo povsod. Za katera jedila se jo uporablja?

Sem že iskala po zgodovini Foruma na Kulinariki, pa ni točno napisano kaj je ena ali druga.

Hvala za pomoč, če me bo kdo razsvetlil.

kara

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. jul 2017 17:13

Kumin so posušena semena rastline Cuminum cyminum.

Kumina so posušena semena rastline Carum carvi.

Črna kumina so posušena semena rastline Nigella sativa.

 

Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 5. jul 2017 17:14

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jul 2017 18:39

Črna kumina je odlična na piškotih, takoih, navadnih. Jim da en poseben okus, posuješ toliko, kot recimo janeža po upognjencih. In s kuminom in kumino ni v bližnjem botaničnem sorodstvu.

rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. jul 2017 19:45

Ja, ali pa na raznih mlincih, lepinjah, pitah, naanih, čapatiju in kar je še takih ploskokrušnih zadev.

 

Potem pa samo še skledica hummusa za pomakat, pa kupček sveže zelenjave, mmmm...

kozamurnik

sporočila: 2311

5. jul 2017 20:37

Meni se je  črna kumina sama zasejala ima tako lepe modre cvetove, da jo vsako leto znova  pustim, čeprav je že kar nadležna. 

Potem tiste" balončke" v katerih je seme, lepo uporabim za suhe šopke. Za kuharijo jo pa še nisem ekserimentirala.

murnik

Sporočilo je spremenil(a) kozamurnik dne 5. jul 2017 20:40

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

5. jul 2017 21:46

 Pa je ta z modrimi cvetovi tudi uporabna v kulinariki ali ne. hvala

reza

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jul 2017 7:34

Mislim, da ne, vsekakor ne diši. sama je ne uporabljam.

rimljanka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

6. jul 2017 8:39

Sama sem dvakrat kupila črno kumino, ker sem mislila, da je pri prvem nakupu kaj narobe z njo.Samo seme ne da nobenega okusa, ga moraš med zobmi pregriznit, da ti da tisto malo poprastega okusa, ampak res malo...pa še to sem dala ščep semen v usta, oziroma sem jih tudi strla v možnarju. Na samem kruhu tudi nisi začutil tega okusa, so bolj kot dekoracija gor..tako da sedaj bom porabila za burger bombetke..sedeva to govorim iz kulinaričnega vidike, kar sem prebrala o njej pa je zelo zdravilna.

 

Vrtejbenka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. jul 2017 9:46

Pravi okus razvije potem, ko jo malo popražiš (ali med peko).

 

lp, proxima

Mygrace

sporočila: 6506

6. jul 2017 10:11

Se mi zdi, da bi pomagalo, ce jo prej malo oz. kar mocno pomanes med dlanmi...tako kot recimo kumino, brinovo jagodo je tudi fajn malcek spestati pred dokoncno uporabo...so dolocene zacimbe, ki imajo trdovratno ovojnico oziroma "lupino"..in ce je ne predremo, ne dajo zazeljene arome ali okusa....taksne so moje izkusnje...tudi lovorov list je fajn, da se ga nalomi, prav tako rozmarin.....

Ja, pri peki oz. na vrocini te ovojnice pocijo, prav tako, ce jih zgrizes.... in potem pride zadeva do izraza.

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti