Bazilika: katero izbrati&kako skrbeti

Om Nom  

član od: 11.4.2017

sporočila: 7

tema odprta - 19. apr 2017 18:13 | ogledi: 1.987 | odgovori: 8

Lep pozdrav vsem! 

Rada bi si posadila baziliko in sicer tako, ki ima čim večje liste oz. čim večji pridelek. Ali mi lahko predlagate kakšno določeno sorto? Zanima me tudi kakršenkoli nasvet, kako za baziliko skrbeti, da najbolje uspeva? 

Hvala vsem za odgovore že v naprej 

Om Nom

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. apr 2017 18:41

Najprej povej, kje jo nameravaš gojiti. Na balkonu, oknu, v kuhinji, na vrtu,.......

Vsaki baziliki je nujno potrebno trgati glavne ppoganjke, da ne zacveti, ampoak se razrašča. največ listne mase ti bo dasla običajna bazilika, ki jo lahko v skoraj vsaki trgovini kupiš v lončku med zelenjavo. Jaz jo razsadim, ko malo zraste, odtrgam oz. odščipnem vrh, pa kasneje spet vrhove, ki nastavljajo cvetne popke.

Ima rada vročino, dobro zemljo in redno, a ne pretirano zalivanje.

Kaj več, ko izvem(o), kje jo nameravša gojiti. Meni osebno sta sicer najbolj všeč sorti Magic Blue in magic White, ki sta v bistvu namenjeni bolj okrasu, a izjemno lepo in močno dišita. Imata pa veliko cvetov, ki so moj glavni pridelek, saj jih namočim v olje. Se mnogo boilje obnesejo kot listi, ki v olju radi postanejo sluzasti.

rimljanka

Om Nom  

član od: 11.4.2017

sporočila: 7

19. apr 2017 20:41

Gojim jo lahko takorekoč kjerkoli, imamo dovolj prostora. Zemljo sem vedno skrbno pripravila, mogoče pa nisem izbrala dovolj sončne lege. In pa verjetno mi do sedaj ni najbolj bujno rastla, ker nisem bila prepričana kako jo "obrezovat". 

Hvala za izčrpne informacije :) 

Om Nom

Om Nom  

član od: 11.4.2017

sporočila: 7

19. apr 2017 20:56

Mogoče nisem najbolje odgovorila: lahko jo gojim v eni gredici, kjer je čez cel dan na soncu. Lahko pa jo posadim direktno v zemljo v manj sončno lego. Ali pa pred vhodnimi vrati poleg ostalih začimb v cvetličnih loncih :) 

Om Nom

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

19. apr 2017 20:59

Zdaj boš morala malo počakati, ker nima rada nizkih temperatur in počrni. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. apr 2017 21:07

Vse 3 možnosti bodo OK, a nekje sredi maja, ne prej, saj je bazilika na mraz bolj občutljiva kot paradižnik, recimo. Mu je pa dobra družba, jo ima rad pri nogah, sploh, če ga gojimo v koritih.

Okoli sort še morda tole: nabavi si jih več, pa boš kmalu videla, katera ti je po vonju in okusu najbolj všeč, nekje na začetku avgusta vsaki pustiš nekaj poganjkov, da zacvetijo in naredijo semena (Magic Whie in Magic Blue ne naredita semen), pobereš cele poganjke, posušiš, spraviš semena, spomladi poseješ, pa le pritisneš ob prst, ne zasuješ z njo in boš imela svoje sadike, pa še skrižajeo se nekatere rade in imaš potem pester izbor sadik.

rimljanka

Om Nom  

član od: 11.4.2017

sporočila: 7

20. apr 2017 9:40

Mogoče nisem najbolje odgovorila: lahko jo gojim v eni gredici, kjer je čez cel dan na soncu. Lahko pa jo posadim direktno v zemljo v manj sončno lego. Ali pa pred vhodnimi vrati poleg ostalih začimb v cvetličnih loncih :) 

Om Nom

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

20. apr 2017 10:01

Jaz jo imam običajno nekaj posajene med zelišči  na balkonu, nekaj pa na vrtu, na sončni legi, ker druge nimam. Moji mami je zelo dobro uspevala na gredici, ki je bila popoldne že malo v senci dreves. Jo je pa obtrgavala, da se je razrasla.

Jaz sem lani kupila rdečo baziliko, pa navadno in tisto čisto drobno. Vse so lepo rastle. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Om Nom  

član od: 11.4.2017

sporočila: 7

20. apr 2017 10:09

Najlepša hvala za vse nasvete, sedaj mi bo moralo uspeti! :) Lep dan vam želim! 

Om Nom

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti