Kuhan velikonočni pršut

tanja26  

član od: 30.12.2008

sporočila: 65

tema odprta - 13. apr 2017 20:29 | ogledi: 3.853 | odgovori: 5

Rada bi kak nasvet za kuhanje polsuhega pršuta (pršut, ki se je sušil le 2, 3 mesece). Zanima me čas kuhanja (1 kg -1 ura ?) in če se kuha le v vodi ali s kakim dodatkom začimb (mogoče jušne zelenjave).

Hvala

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. apr 2017 20:36

Jaz dodam vso jušno zelenjavo, ja razmerje čas/kuha se mi zdi OK, pa meso vsaj 2 do 3 ure pustim v vodi, ko je kuhano, lahko pa tudi skoraj do mrzlega. In ko zavre, pustim čisto po malem vreti, kot juho.

rimljanka

tanja26  

član od: 30.12.2008

sporočila: 65

13. apr 2017 20:46

Hvala rimljanka za tako hiter odgovor. Se pravi korenček, peteršiljevo korenino in vejice, zeleno in por. V kakšnih količinah pa? 

A pršut pred kuhanjem operete? Ga date v mrzlo ali že vrelo vodo?

Sporočilo je spremenil(a) tanja26 dne 13. 2017 20:47

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

13. apr 2017 20:55

Jaz imam nekje "v spominu", da se pršut (pa tudi šunka za veliko noč) kuha toliko časa, kolikor je kos mesa težek - torej 1 kg mesa kuhaš ali pečeš 1 uro. Jušno zelenjavo pa daš po želji, kot je to tudi za juho-če boš dala preveč korenja, bo po mojih izkušnjah zadeva "presladka". Sicer pa tudi jaz, predvsem kuhano šunko,  za veliko noč, pustim ohladiti čez noč v vodi, v kateri se je kuhala. Ohlajeno pa potem spečem v kruhovem testu, kar v tem obdobju vsi občudujemo.

kača

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. apr 2017 20:58

Še lovor, poper, Jaz dam v mrzlo vodo, seveda prej malo umijem, v lonec dodam 1 šalotko, 1 do 2 zrni člesna, lovorov list, en koren, nekja vejic peteršilja, morda del korenine, običajno še kak list žajblja, lahko malo luštrka ali zelene. In počasi kuham, da zavre, nato pa 1 uro tako, da komaj vre, lonec imam pokrit. Potem ugasnem (plin) in pustim, da se ohlaja. Ko vzamem iz vode, dam v keramično skledo in pokrijem, da se ne izsušuje. Ko zavre, preverim, če je voda kaj slana, po občutku včasih dosolim, je pa to odvisno od slanosti mesa.

Juho, ki ostane, če je meso znanega vira in nima dodanih nitritov, porabimo, včasih tako, da naredimo ješprenj. Če je zelo okusna, jo tudi zamrznem, saj v prazničnih dneh "ne pride na vrsto".

rimljanka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

14. apr 2017 7:55

No, mi je všeč, da tudi dosoliš, sem se običajno, sploh na začetku kar malo usajala, ko je mož solil suho kračo. On ima sicer drugo razlago, ampak preslana pa res ni nikoli.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti