Iscem recept: ocvrti kalamari

neznan uporabnik
tema odprta - 11. apr 2001 3:32 | ogledi: 54.345 | odgovori: 46

Ze nekaj casa neuspesno poizkusam uganit recept za ocvrte kalamare. Iscem namrec taksnega kot jih servirajo v slovenskih restavracijah (in picerijah), kjer je na kalamarih (obrockih) kar nekaj testa ki se v olju lepo zlatorumeno ocvre.

Poizkusila sem ze dve verziji, pa to ni to:

1. kalamare pomokam in jih ocvrem (poprane in rahlo soljene) - to ni to, premalo je testa

2. zmesam moko in vodo, dodam poper in sol in sneg dveh stepenih beljakov. Tej mesanici nato dodam kalamare, in jih ocvrem v zelo vrocem olju. Tudi to ni bilo to.

Se toplo priporocam za vsak nasvet.

neznan uporabnik

11. apr 2001 10:15

Priprava ocvrtih kalamarov je zelo enostavna, saj potrebujemo samo nekaj ostre moke, soli in zadostna količina vročega olja.Najprej očiščene kalamare opereš, odcediš vodo,povaljaš v ostri moki in nato ocvreš v zelo vročem olju.Ko so ocvrti ji samo še posoliš. Pomembno je da kalamari med cvrenjem imajo dovolj olja.

neznan uporabnik

11. apr 2001 14:50

Sicer ne morem prav veliko pomagati (ker ne vem pravega recepta), ampak lahko dam eno idejo: jaz sem namreč v Franciji jedla ocvrte kalamare s prijetno količino testa okoli "obročkov". Ko sem povprašala kako je to testo narejeno, so mi odvrnili da je to pivsko testo. In če sem prav razumela razlago, je to neko testo podobno palačinkinemu testu, le da je neka količina mleka nadomeščena s pivom in da je slano. Upam, da vam to da kako novo idejo. Lep pozdrav.

neznan uporabnik

14. apr 2001 5:09

Hvala za oba odgovora - Maya May, pivsko testo je to!! Poiskala sem recept, in sicer se glasi: (za priblizno 1/2 kg ociscenih kalamarov) 2.5dl - 3dl moke scepec soli, popra, rdece paprike Sestavine zmesaj in dodaj toliko piva, da dobis gosto (ne prevec tekoce) testo. Mora biti kar gosto, da se prime na kalamare. Ociscene kalamare narezi na obrocke, kaka 2cm siroke. Dobro jih osusi, ker se na mokre testo ne bo prijelo. V posodi segrej olje, mora biti zelo vroce, tako da se kalamari na hitro ocvrejo. Ce olje ni dovolj vroce, se kalamari ne ocvrejo dovolj hitro in ne postanejo hrustljavi! Sama sem kar vse kalamare naenkrat zmesala v testo in jih (ENEGA PO ENEGA!) z vilico dala v vroce olje. Pri tem je potrebno paziti da imajo dovolj prostora v olju in da se ne dotikajo, tako bodo postali hrustljavi. Ce je v posodi manj olja, jih je potrebno enkrat obrnit, cvrejo pa se kake 3 minute. Paziti je treba tudi ker bo olje precej spricalo, vsaj pri meni je. Ocvrte sem nalozila na papirnato brisaco, da se je odvecno olje odteklo. Servirala sem jih z limono. Koncno sem naredila take kalamare kot sem jih ze dolgo iskala - ocvrti niso zdravi, a kaj ko si vcasih ne moremo kaj...

neznan uporabnik

18. apr 2001 15:28

Kalamari?????? Kot berem velika večina kuharjev ima težave z cvrtjem kalamar. Med njimi sem tudi sama. Preizkusila sem že veliko načinov cvrtja in mi ocvrti kalamari ratajo, a kaj ko me po tem mojem cvrtju čaka generalka kuhinje. Tako me tudi mine volja do cvrtja. Namreč, problem je v olju. Katerokoli olje sem preizkusila, vsakič prav nenormalno šprica vsepovsod naokoli. Tako sem se enkrat pogovarjala z nekomu, spomnem se ne s kom, kaj je potrebno narediti, da olje toliko ne šprica. Zato vas prosim, če kdo pozna način na katerega se kalamari ocvrejo, a da pri cvrtju ne nastane v kuhinji oz. po štedilniku direndaj.Čeprav imam fritezo, je povsod ne morem vzeti seboj. Zato mi ne svetujte friteze. Rada bi to opravila v posodi in na štedilniku, Pa še to obvestilo! Trenutno, ko vam pišem, seboj nimam točen recept za ruske kape. Vsem zainteresiranim za ta recept svetujem, da v naslednjih dneh berete kulinarični forum, se bom potrudila v najkrajšem času poslati točen recept. Hvala za pomoč ((((((se vidimo in slišimo)))))).

neznan uporabnik

18. apr 2001 16:52

Se strinjam... pri cvrtju kalamarov olje sprica vsepovsod... Po mojih preizkusih sem ugotovila da je pomembno da so kalamari popolnoma suhi preden jih vmesam v testo. Jaz si pomagam s tem da drzim veliko pokrovko preko ponve, medtem ko jih pecem - s pokrovko se ne sme ponve pokriti, ker pri tem nastaja se vec pare in vode ki tece v olje - jaz jo drzim kake 3 cm nad ponvo in obcasno odstranim vodo ki se na njej nabere. Zal, jaz ne poznam druge resitve

neznan uporabnik

18. apr 2001 16:54

Ah, ja... pa se to... ker na tej strani luze kalamarov ne najdem v nobeni izmed lokalnih restavracij, jih pac moram pripravit sama - doma. Drugega moznosti za mene pac ni, tako da je obcasno umazana kuhinja tudi tolerirana

neznan uporabnik

26. apr 2001 13:45

Špricanje se da bistveno ublažiti z vlikim loparjem, ki ima ima zelo, zelo gosto pleteno mrežo. Z njim pokriješ posodo med cvrtjem, kaplice olja se tako ujamejo vanj in ne lete vsenaokrog. Dobi se ga na oddelkih s posodo. Tako tvegaš špricanje le med jemanjem iz olja. v vsakem primeru pa rabiš za cvretje visoko posodo. Glede olja pa tole: poizkusil sem že več vrts olja vendar vsako šprica. Tudi bolj ali manj suhi kalamari ne igrajo po mojih izkušnjah velike vloge.

Martinis  

član od: 18.8.2010

sporočila: 3

9. sep 2010 13:23

problem ni v olju ampak je v kalamrih ki spuščajo vodo. Kaj pa se zgodi z vodo v vrelem olju pa vsi vemo. Martinis

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. sep 2010 14:21

Martinis, dobrodošel(la) na kulinariko, pa mal več korajže, da se oglasiš, ni ti bilo treba čakat skor cel mesec.

To pa bodo veseli tvojega odgovora, ki ga čakajo že devet let

ežoj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. sep 2010 15:28

No me prov zanima kako bo zdej tale Ežojev post komentirala kolegica Rimljanka ........ hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti