Kajmak

anga  

član od: 27.12.2010

sporočila: 10

27. dec 2010 20:01

japaja je napisal/a:

Mleko za kajmak je potrebno počasi zavreti v najširši posodi, kar je premoremo.

In to ne zavreti, kot bi konji tekli v galop, temveč lepo počasi, da prav vidiš, kako se smetana zbira na vrhu.

Jo posnameš.

Še enkrat zavreš in dobiš še malo smetance.

 

Tudi tukaj velja tista o potrpežljivosti: potrpljenje je mlekova mast

japaja
Pa sej ga je lažje jest, ko delat,! anga

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. dec 2010 21:59

evanika je napisal/a:
Jaz bi vas pa prosila za en nasvet - trudim se narediti kajmak po tem receptu (domače mleko prevreš, posnameš smetano) vendar je po treh tednih še vedno tekoč, čeprav vsake tri dni dodam nov plast smetane iz mleka in solim. Kaj delam narobe?

evanika

Jaz pa tlele nič ne razumem - kako je lahko tekoč????? Saj je smetana, iz katere ga delaš, netekoča, v trdni obliki, lahko jo primeš s prsti (tisti kovter od smetane, namreč) in daš v posodo.

lp

cervus

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

28. dec 2010 0:30

1. zavreto mleko je seveda  treba dobro ohladiti, da lahko smetano dobro pobereš; po možnosti v hladilniku, pobereš jo pa naslednji dan.

2. če gre kljub temu kaj mleka zraven, se zbira na dnu posodice in ga je najbolje spet odliti stran...

Nasja

Jaguarka  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1

26. apr 2014 23:28

Imam samo eno vprašanje na hitro. Iz Srbije sem pripeljala večjo količino kajmaka. In preden ga razdelim okoli me zanima ali je lahko kaj s kajmakom narobe, če sem ga imela pet ur v avtu pri temperaturi kakšna pač je v avtu?

Da ne bom še koga zastrupila :(

Kupila pa sem stari kajmak.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

27. apr 2014 9:35

Če nimaš "prenosne skrinjice", v plastično steklenico nalij vodo - zmrzni in na zmrznjeno daj posodo s kajmakom. V izogib, da ti se preveč ne raztopi glede na temperaturo v avtu. 

Zastrupila sigurno ne boš.

 

Pozdravček!

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. apr 2014 23:00

Jaz ga že več let delam doma, po srbskem receptu in mi vedno uspe.

mora pa biti narejen iz domačega svežega kravjega mleka, ne ohlajenega. 

Sem ga ravno včeraj naredila.

Sveže, še mlačno kravje mleko sem počasi zavrela in pustila čez noč na kuhinjskem pultu, dobro je če stoji 24 ur. Nato sem z žlico posnela rumenkasto smetano, v posodico in posolila ter narahlo premešala. To je stalo na sobni temperaturi 24 ur....nato v hladilnik in evo...super kajmak...ta poravi domači iz svežega kravjega mleka. Nikoli nisem nič drugega dodajala...kaj šele mocareli n nevem kaj še ne...

No ta kajmak je sveži, če pa v hladilniku stoji vsaj 3 dni je še bolj trd....je pa še vedno okusen...pa seveda mora biti pravilno posoljen, ker drugače ne stoji tako dolgo.

V Srbiji delajo kajmak na isti način, imajo svežega, delno starejšega in starega. Še nobenkrat ni bil noben kajmak grenki...stari je edino bolj slani...pa ne preveč...

 

 

Kyara

marci07  

član od: 5.12.2015

sporočila: 1

5. dec 2015 19:19

z lahkoto do kajmaka.........nekaj masla morske soli maskarpone in mikser ekola in je mladi kajmak tu,,,,,,,,sploh ne vem kaj bluzite o mozzareli ki ne spada sem lep dober tek ;)

 

marci07

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. dec 2015 19:37

Pa je to, kar se zmiksa iz masla, maskarponeja in soli čisto zares mladi kajmak?????

Sonja

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

6. dec 2015 8:44

Vprašanje pa je bilo!!! Še enkrat preberite in gospe svetujte pravilno.

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. dec 2015 8:58

Vprašanje je bilo: "Kako se naredi kajmak?"

Alors, Monsieur?

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti