Kajmak

nalin  

član od: 13.1.2005

sporočila: 231

25. okt 2007 15:22

predvidevam da je 1l krema 1l mleka samo ni mi jasno ali se isto mleko tako pogreva ali vsak dan nov liter? Ker če je vsak dan nov liter je enako kot prvi recept na strani 1. Kako se pa potem dela pravi kajmak, če je to samo ponaredek? nalin

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

25. okt 2007 15:53

Men je bolj logična smatana, mleko pač nima 35% mlečene maščobe. val

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

25. okt 2007 16:02

V grobem je isto kot je opisano na zacetku, le da namesto mleka vzamejo smetano. Pogrevajo vedno isto tekocino - v bistvu se mascoba iz smetane izloci in nabere na vrhu. 1 liter smetane s 35 % mascobe, malo soli V vecji plitvi posodi smetano segrejemo do vrenja, zmanjsamo na minimum in pustimo se deset minut (mislim da tu ne sme vreti), , ohladimo in damo zvecer v hladilnik do jutra. Zjutraj posnamemo skorjo, in jo damo v kozarec s pokrovom. Ponovimo se 3-4x, dokler se mleko ne iztrosi. Vsako skorjo malo posolimo. LP, R.

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

25. okt 2007 18:00

No mene je teden dni nazaj mataral firbec kakšen sploh je kajmak in zakaj se ga ne je z marmelado :P.Naštimala babico,da je naredila tega ki mu vi pravite mlad.Božansko je :).Še ga bomo delali Roncolino

nalin  

član od: 13.1.2005

sporočila: 231

25. okt 2007 19:49

roncolino,a li ga je delala iz smetane ali iz mleka? nalin

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

22. nov 2009 20:58

Jaz ga sedaj delam prvič (pa sem ga že takoj preveč solila, no ja...), ker grem skoraj vsak dan po sveže mleko in ko pridem domov ga takoj prevrem, nalijem v vrč in zjutraj samo poberem dol gosto smetno, ki se napravi čez noč ter jo nalagam v neprodušno posodico, ki jo imam shranjeno v hladilniku. Sicer pa se lahko uporabi sveže mleko iz plastenke ali vrečke, tako da dela moja znaka...me pa zanima ali moram samo nakladat plast eno na drugo ali lahko kaj premešam (ker je presoljen bi sedaj dva, tri dni samo dodajala in premešala ter izpustila sol) vmes? In kdaj nastane 'stari', pravi kajmak, da ne bom zamudila in bo potem za v smeti...aja, pa še to, zakaj naj bi bil krožnik lesen? lp terakota

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

8. dec 2009 8:53

Evo mene še z enim vprašanjem. Iz kakšnih 15l mleka mi je dosedaj uspelo napravit kakšnih 300g odličnega kajmaka, tudi zgornja plast ima že pravi okus, vse skupaj je staro 3-4 tedne...sedaj me pa zanima koliko časa ga lahko hranim v hladilniku, da se ne bo pokvaril? Od domačih ga namreč edino jaz jem in v decembru se mi bo nabralo še vsaj 300g, torej koliko časa počaka v hladilniku? Če bi ga zmrznila bi pa ven prišeč čisto grudičast verjetno...kaj pa, če bi ga dala v slanico??? terakota

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

8. dec 2009 11:42

Jaz ga premešam vsakič, ko dodam novo plast smetane. Včasih dosolim, če je potrebno. Meni tak kajmak zdrži zelo dolgo v hladilniku. Uly

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

8. dec 2009 11:45

Uly je napisal/a:
Jaz ga premešam vsakič, ko dodam novo plast smetane. Včasih dosolim, če je potrebno. Meni tak kajmak zdrži zelo dolgo v hladilniku. Uly
Uly jaz sem ga na začetku premešala dokler sem ga še lahko, sedaj je pa tako trd, da ga kar pustim...morda bi ga pa morala...lahko še vprašam koliko časa je to-zelo dolgo? Hvala! terakota

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

8. dec 2009 11:49

Saj tudi pri meni postane zelo trd, pa ga pustim kakšnih 5 min na sobni temperaturi, pa se že lažje premeša. Ne vem točno koliko časa, se mi v bistvu še nikoli ni pokvaril, vendar je stal sigurno tudi več kot mesec dni. Upam, da sem kaj pomagala. Uly

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti