Čebelji pik

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

tema odprta - 7. jun 2004 13:37 | ogledi: 7.115 | odgovori: 8

Kar nekaj let let nazaj, ko sem še študirala v Mariboru, smo hodili v slaščičarno Astorija na ČEBELJI PIK. Imeli so svetlega in temnega. Vsak ponedeljek zjutraj, ko smo prišli z vlakom v Maribor, je bila naša prva pot na Čebelji pik v Astorijo.

To je sladica podobna kremni rezini. Spodaj in zgoraj testo, vmes pa svetla ali temna krema, z raznimi oreščki, rozinami in ne vem čim še vse.

Dragi moji. Boljše sladice v življenju nisem jedla. Iskala sem recept po različnih knjigah in priročnikih, vendar pod tem imenom še nikoli nisem našla recepta, ki bi ustrezal mojemu poznavanju te sladice .

V Maribor me pot ne zanese več. Me pa zanima ali v tej slaščičarni še pripravljajo to sladico.

Če kdorkoli, kakorkoli pozna ta Čebelji pik in recept, bi ga prosila, če mi ga posredujl.

Hvala in lep pozdrav

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

7. jun 2004 14:10

Enkrat sem na nekem forumu prekopirala tale recept za Čebelji pik, ne vem več, kdo ga je objavil. Mogoče ti bo koristilo, sama še nisem poskusila. Osnova je v tem, da pri čebeljem piku uporabimo za polnilo vanilijevo kremo, za oblogo pa karameliziran sladkor in mandeljne. Za testo uporabimo srednje težko kvašeno testo, ki se od enostavnega kvašenega testa razlikuje v tem, da vsebuje več maščobe. Kvašeno testo:  50 dag moke  2 dag kvasa  5 dag sladkorja  ¼ l mlačnega mleka  2 jajci  5 dag masla  ščep soli Namaz:  5 žlic medu  10 dag masla  12 dag sladkorja  20 dag mandljev Nadev:  1 vanilijev puding  ½ l mleka  2 žlici sladkorja  10 dag masla  3 žlice sladkorja v prahu Zamesimo kvašeno testo, ki naj počiva 30 minut. Mandlje narežemo na palčke. Med, maslo in sladkor mešamo na šibki vročini, da se sestavine spojijo, nato dodamo mandeljne in pustimo, da zmes enkrat zakipi. Ohladimo. Kvašeno testo razvaljamo na pomokani deski, ga položimo na pekač in namažemo z medeno zmesjo. Pogačo pečemo 30 minut pri 200°C. Iz praška za puding, mleka in sladkorja skuhamo puding in ga ohladimo. Surovo maslo penasto umešamo, po žlicah mu dodajamo puding in sladkor v prahu. Ohlajeni kolač razrežemo na 30 koščkov. Vsakega vodoravno razpolovimo, nadevamo s kremo in spet sestavimo.

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

7. jun 2004 15:54

Moja mama dela sladico s tem imenom, izgleda pa takole: zgoraj in spodaj listnato testo, vmes temno biskvitno testo in svetel nadev. Je pa iz okolice Maribora, mama namreč:) Lahko vprašam za recept.

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

7. jun 2004 22:14

Čebelji pik ima zgoraj in spodaj listnato testo. Na zgornjem testu ne nekaj podobnega kakavu, vendar to ni to, kot nariban biskvit. Vmes pa je lahko neke vrste vanilijeva krema, v kateri so lahko po želji koščki sadja (odvisno od sezone dajo maline ali kaj druga), včasih so želirani koščki sadja, lahko mali koški biskvita. Ta čebelji pik še delajo v Mariboru, če ne v Astorii, kjer že dolgo nisem bila, pa ga zagotovo dobiš zelo dobrega (svetlega ali temnega) v Grajskih pekarnah nasproti Astorii ali pa v Hipermarketu v Mariboru. Mislim, da je to slaščica Grajskih pekarn. Pa pridi še kdaj v Maribor! lp, Branka

pina  

član od: 22.4.2003

sporočila: 49

8. jun 2004 7:01

JA, ga še imajo v Astoriji, imajo pa ga tudi med sladicami v Intersparu-ne vem pa točno kdo jih dela zanj-Zmajčkov butik? pina

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

8. jun 2004 12:02

Hvala vsem za odgovore. Očitno bom morala spet v Maribor. V tem času pa bom testirala napisane recepte. LP

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. jun 2004 15:04

pred leti je Bea poslala tale recept za čebelji pik TESTO - KVAŠENO: 500 g moke 20 g kvasa 50 g sladkorja 1/4 l mlačnega mleka 2 jajci 50 g surovega masla ščep soli Zamesimo kvašeno testo, ki naj počiva 30 minut. NAMAZ: 5 žlic medu 100 g surovega masla 125 g sladkorja 200 g mandljev, narezanih na "palčke" Med, maslo in sladkor mešamo na šibki vročini, da se sestavine spojijo, nato dodamo mandeljne in pustimo, da zmes 1x zakipi. Ohladimo. Kvašeno testo razvaljamo na pomokani deski, ga položimo na pekač in namažemo z medeno zmesjo. Pogačo pečemo 30 minut pri 200 stopinjah C. NADEV: zavojček praška za van. puding 1/2 l mleka 2 žlici sladkorja 100 g masla 3 žlice sladkorja v prahu Iz praška za puding, mleka in sladkorja skuhamo puding in ga ohladimo. Surovo maslo penasto umešamo in mu po žlicah dodajamo puding in sladkor v prahu. Ohlajeni kolač razrežemo na 30 koščkov. Vsakega vodoravno razpolovimo, nadevamo s kremo in spet sestavimo.

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

12. jun 2004 21:46

Čebelji pik, o katerem je govorila dj, ni iz kvašenega testa. Zagotovo pa v je najboljši v Mariboru tisti, ki ga delajo Grajske pekarne. Saj ga tam tudi Astoria verjetno nabavlja. Sem ga pa jedla pred dvema dnevoma, še denaes ne bi točno vedela, kaj je na vrhu. Zgleda res, kot nariban biskvit ali nekaj podobnega! Branka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti