Rdeči mehiški fižol

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 2. jun 2004 8:18 | ogledi: 14.157 | odgovori: 18

A se pri nas da kupiti seme za rdeči mehiški fižol? Nadvse mi je všeč, vendar ne iz konzerve. A ga je že kdo poskusil gojiti in kako uspeva?

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

2. jun 2004 9:20

Jaz sem ga kupila na tržnici v Lj, ne tam ob Ljubljanci, ampak na sredini obeh tržnic (na eni strani siri, kruh, oreški, na drugi pa mesnati izdelki) Mislim da je ta gospa na začetku, ko prideš iz glavne tržnice. Nisem ravno prepričana da je res mehiški, vendar je rdeči fižol (red kidney). Mi smo ga letos prvič posadili in bomo videli...nekaj malega je naredila pozeba pred 10 dnevi, ampak kaj upam da bo ostalo...naj pa bi to bil nizek fižol. Toliko vem. Lp, Maja

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

28. apr 2009 15:13

Glede na to, da je minilo kar nekaj let sem potegnila temo iz naftalina. Kupila sem ekološko pridelanega v Mercatorju, pa bi ga rada posadila, ne vem pa ali je visok ali nizek. Vsem hvala za odgovor. lipa1

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

28. apr 2009 21:19

Opozorila bi vas, da fižol, ki ga kupite v trgovini za prehrano nakalite preden ga posadite (10 zrna za poiskus). Nekateri fižolova zrna zamrznejo, tako se škodljivci v zrnih ne zaredijo, kalijo pa tudi ne. marjanaj

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. apr 2009 23:28

Jaz sem včeraj posadila nekaj semen črnega fižola, prišel pa je direkt iz Mehike. Rada bi si ga vzgojila a kaj bo ratalo, se bo videlo šele poleti. lp Vesna

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. apr 2009 6:35

Reca je napisal/a:
Jaz sem včeraj posadila nekaj semen črnega fižola, prišel pa je direkt iz Mehike. Rada bi si ga vzgojila a kaj bo ratalo, se bo videlo šele poleti. lp Vesna

Matr, a si ziher, da nima fižolovo gripo.

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. apr 2009 7:49

marjanaj je napisal/a:
Opozorila bi vas, da fižol, ki ga kupite v trgovini za prehrano nakalite preden ga posadite (10 zrna za poiskus). Nekateri fižolova zrna zamrznejo, tako se škodljivci v zrnih ne zaredijo, kalijo pa tudi ne. marjanaj

No, nikakor ni res, da zamrznjen fižol potem ne kali. če je dovolj sih, ko ga zamrznemo in v zamrzovalniku ni predolgo, ni razloga, da ne bi kalil. je pa res, da je kupljen za hrano včasih tako star in tako skladiščen, da izgubi kalivost.

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. apr 2009 8:04

Sam kot zanimivost: nekatera semena sploh ne kalijo če prej niso bila zmrznjena ( no to s fižolom verjetno ni ).

ežoj

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

29. apr 2009 18:52

moja maga ga je ponavadi imela (pred par leti je dobila seme iz Nemčije), nisem pa prepričana, če ga še ima kaj viška. ampak, če me spomin ne moti, je bil pa visok. (če se prav spomnim, kje je bil posajen) klavdija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. apr 2009 19:38

ežoj je napisal/a:

Sam kot zanimivost: nekatera semena sploh ne kalijo če prej niso bila zmrznjena ( no to s fižolom verjetno ni ).ežoj

Drži, oboje............. nekatera seman (alpskih arktičnih vrst, recimo) kalijo potem, ko so bila vmes zamrznjaena. Fižol seveda ni med njimi.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti