Dopust

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

tema odprta - 17. mar 2017 17:54 | ogledi: 4.221 | odgovori: 23

Ima me jeza.23 dni dopusta v privatnem sektorju.Moški 56 let, 37 let delovne dobe.V javnem sektorju ,ženska 50 let,37 let delovne dobe 32 dni.Sem vesela, da ima ona toliko dni.A me boli, da ni za vse enako.Naj omenim, da je moški imel lani 25 dni.

Vem,zakonsko je 20 dni.A vseeno, zakaj take razlike? 

dari

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

17. mar 2017 19:57

Odvisno kje v javnem sektorju. Delam v Dso imam po pogodbi šest dnevni delavnik zato imamo dodaten dan dopusta,pa možnost okužb z infekcijami oziroma nalezljivim boleznimi in na izmensko delo,saj delamo tri izmene,ob praznikih,nedeljah.Glede nato,da so sobote delovne se tudi štejejo v dopust in ga tako porabiš v enem tednu šest dni.Ko pa napolniš 50let ti pa kjer koli pripadajo dodatni dnevi se mi zdi da pet dni nisem pa sigurna 

 

chappy

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. mar 2017 21:20

Sem v privatnem sektorju. Stara čez 50 let, 35 let delovne dobe, 37 dni dopusta, sobota se ne šteje v dopust. Za vsako nedeljsko dežurstvo imamo pravico do enega prostega denva v tednu po dežurstvu, razen če ni izvedljivo. Potem se prost dan pač koristi, ko je to mogoče (običajno ga izrabim v tednu do 14 dneh po dežurstvu, po dogovoru s kolegicami).

Do letos smo imeli pravico do še petih dni tako imenovanega zimskega dopusta (zaradi delovnih rzamer, neurejenega urnika ipd), izrabiti ga je bilo treba od med novembrom in aprilom, a so ga letos ukinili. 

Tako da je tudi v privartnem sektorju očitno različno.

mamamia

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

18. mar 2017 8:19

Razlika je v kolektivnih pogodbah menda - pri nekaterih ne vpliva na število dni dopusta celotna delovna doba ampak delovna doba pri zadnjem delodajalcu - preverite po kateri KP je odmera narejena.

tedyka

Silvija_02  

član od: 11.11.2013

sporočila: 116

18. mar 2017 9:52

Poleg delovne dobe na število dni dopusta tudi močno vpliva izobrazba, število otrok do 7 leta (2 dni na otroka) oz. 15 leta (1 dan), pa tudi različne zahtevnosti delovnega mesta.

Silvija

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

18. mar 2017 10:11

Hvala za vaše odgovore. Vidim, da je res zelo različno.

dari

eka58  

član od: 16.10.2016

sporočila: 15

18. mar 2017 14:20

Tudi v javnem sektorju nimajo vsi enako dopusta. Jaz sem delala v javnem sektorju (sem novopečeni upokojenec  3 mesece).  40 let delovne dobe 35 dni dopusta s tem, da sem dobila 5 dni, ko sem napolnila 50 let. Imela sem dežurstva,  pol meseca, tako da  kot vidim, ni nobenega pravila, vsak daje dodatne dni   na  osnovo, kakor mu paše. In res je, dopusta je toliko, kot piše v kolektivni pogodbi.

eka58

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

18. mar 2017 16:07

Ah joj, kakor mu paše - meni že ne dajo toliko, kolikor bi mi pasalo. So le  pravila tudi v javnem sektorju oziroma se razlikujejo od sektorja do sektorja, npr. zdravstvo, kultura, izobraževanje, raziskovalno dejavnost itd. - vsak ima pač posebej opredeljeno, kaj velja za posebne razmere dela, ki ti lahko prinesejo dodatne dneve dopusta (npr. stalno delo z radioaktivnimi snovmi oziroma viri ionizirajočega sevanja do 12 dni, če delaš v znanosti, in 18 dni, če delaš v zdravstvu; delo pod zemljo do 5 dni, za terensko delo do 3 dni, za delo z otroki s težkimi  duševnimi motnjami do 10 dni in tako naprej). Tako da ne moreš kar tako primerjati Micke in Janeza, četudi sta oba v javnih službah. Je pač tako, da veliko bolj opaziš tiste, ki imajo več, kot tiste, ki imajo manj kot ti. Kot pri vsem ostalem. 

Sonja

eka58  

član od: 16.10.2016

sporočila: 15

19. mar 2017 11:01

Nisem tako mislila, kakor nam paše, pač pa kakor paše delodajalcu. Naprimer mi smo imeli za uspešnost razpon 1 do 3 dni, nadrejeni pa se je odločil ali ti da en dan, dva ali pa tri, to sem imela v mislih. Drugače pa imaš prav, kriterijev za dopust je veliko.

eka58

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

19. mar 2017 11:43

Ja, žakelj pač ni neskončen, saj vsak dan dopusta stane - ni lahko šefu dodeljevati dodatkov za uspešnost ali razdeliti 30 dni uspešnosti med 30 zaposlenih, ne da bi bil pri tem kdo prizadet. Pri finančnem vrednostenju uspešnosti je tudi ponavadi tako, da je vsota, ki se sme porabiti za plače, omejena, in dostikrat je tako, da če hočeš nekoga nagraditi, moraš drugemu vzeti. Nima šefovanje samo dobrih strani, če sploh katero. 

Sonja

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

19. mar 2017 17:55

dari je napisal/a:

Ima me jeza.23 dni dopusta v privatnem sektorju.Moški 56 let, 37 let delovne dobe.V javnem sektorju ,ženska 50 let,37 let delovne dobe 32 dni.Sem vesela, da ima ona toliko dni.A me boli, da ni za vse enako.Naj omenim, da je moški imel lani 25 dni.

Vem,zakonsko je 20 dni.A vseeno, zakaj take razlike? 

dari

 Samo tako vprašam: a tale gospa je začela delat pri 13 letih?

Sicer se pa dopust določa takole:

- po Zakonu o delovnih razmerjih, ki pravi takole:

159. člen

(pridobitev pravice in minimalno trajanje letnega dopusta)

(1) Delavec pridobi pravico do letnega dopusta s sklenitvijo delovnega razmerja.

(2) Letni dopust v posameznem koledarskem letu ne sme biti krajši kot štiri tedne, ne glede na to, ali dela delavec polni delovni čas ali krajši delovni čas od polnega. Minimalno število dni letnega dopusta delavca je odvisno od razporeditve delovnih dni v tednu za posameznega delavca.

(3) Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60-odstotno telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.

(4) Delavec ima pravico do enega dodatnega dneva letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.

Btw: "starejši delavec" je delavec po dopolnjenih 55 letih.

- po panožni kolektivni pogodbi, ki običajno (ne pa nujno, saj so razlike med njimi) določa po en dan za vsakih 5 let skupne delovne dobe, dodatne dneve na izobrazbo, zahtevnost delovnega mesta...

- po internih aktih podjetja, ki jih podjetje ima in določajo dodatne dneve glede na sistemizacijo delovnih mest, na izmensko delo, izobrazbo.... ali pa jih sploh nima - odvisno od podjetja do podjetja.

 

Kot je torej razvidno, ima tale tvoj gospod odmerjen dopust skladno z zakonom (20 osnovnih dni + 3 dni za "starejšega delavca"). Možno je, da bi mu še kaj pripadalo glede na panožno kolektivno pogodbo, v kolikor pašejo v katero. Lahko pa seveda ne spadajo pod okrilje nobene, kar je, od kar je odpovedana splošna kolektivna pogodba za gospodarstvo, kar pogosto - žal. Interni akti pa niso obvezni in obstaja možnost, da jih ta delodajalec pač nima.

In ne, za ve enako pač ni in ne more biti.Tudi plače niso za vse enake in niti delamo ne vsi enako, ne? Socializma pač ni več, pa če nam je to še tako težko sprejeti.

Issi

Sporočilo je spremenil(a) Issi dne 19. 2017 17:57

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti