Užitna "plastika"

cezmarni  

član od: 15.3.2017

sporočila: 1

tema odprta - 15. mar 2017 19:40 | ogledi: 1.467 | odgovori: 4

Najprej hvala za branje, lepo je postati aktivni član leta občudovane skupnosti.

 

Kot vestni packalec posode sem si zamislil sledečo hrano. Ali pa ji recimo raje snov. Iz užitnih sestavin, tako da je tudi rezultat užiten. Zadeva počasi ne uspeva, zmanjkuje mi idej in znanja s področja kemije, modernistične kuhinje in industrijskih dodatkov. Zato se obračam na vas, za nore in manj nore ideje, izkušnje in predloge.


Zadnje dve leti sem v 143 poskusih želel sestaviti recept, ki bi imel naslednje lastnosti:
-tališče, 60-80°C
-trdost v hladnem stanju (tako da ne moreš zariti nohta vanj)
-nesprijemljivost v hladnem (če daš dva kosa skupaj se ne sprimeta)
-elastičnost (da lahko zadevo upogneš pa se ne zlomi-vsaj ne takoj)
-dolg rok trajanja (da se ti v enem mesecu na polici te lastnosti ne spremeijo)
-sladek ali pa vsaj čimbolj nevtralen okus

Skratka, "plastika". 

Glavne sestavine, ki se mi zdijo uporabne in sem jih uporabil:
-sladkor
-olje
-želatina
-agar
-čebelji vosek
-mleko v prahu
-sirotkine beljakovine
-koruzni škrob
-take in drugačne čokolade in kakave
-haribo kačaste bombone
-maslo
-voda

Kombinacij teh sestavin je ogromno, načeloma po principu vrzi v kozico, segrevaj in mešaj, ampak preden ugotoviš, da ena kombinacija ne deluje narediš vsaj deset različnih deležev sestavin, in boljše tri četrtine te že gledajo postrani med vsemi pekipapirji in rjavimi kupčki v kuhinji.

 

Kar bi se mi zdela trenutno dobra opcija je: raztopiti sladkor v olju, dodati želatino in mogoče malenkost voska. In nikakor uporabit nič vode. Vsaj dve stvari tukaj sta za moje poznavanje kemije v ozadju težko izvedljivi. Kdo ve kaj naj zamešam da se stvari sprimejo?

 

Lepo da ste prebrali do konca, hvala. Če se utrne kaka ideja, le na plan z njo.

 

cezmarni

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

15. mar 2017 20:27

Kot idejo morda bi lahko dodal riževo moko (https://en.wikipedia.org/wiki/Glutinous_rice oz. moko, i katere se dela japonski mochi https://en.wikipedia.org/wiki/Mochi), poleg tega morda beljaki ali mleta lanena semena+kis (nastane neke vrste jajčni nadomestek)? Drugače ti pa ne bi znala pomagati.. morda ima naša kemična zasedba kaj več idej.

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 15. 2017 20:30

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

15. mar 2017 20:35

Jaz se pa sprašujem, kako se bo zadevo dalo pojesti, če naj bi bila tako trda, da vanjo ne moreš zariti nohta.

RadaJem

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. mar 2017 7:14

Keyword je "emulgator", ampak o topnosti raznih snovi v drugih in o kemiji vobče bi moral pa še kaj malega prebrat.

Pa, kot v tistem starem vicu: le čemu?

(vic: štiri seksualne faze v življenju:

1. platonska faza - nimaš ne s čim ne s kom

2. romantična faza - imaš s čim, nimaš s kom

3. socialna faza - imaš s čim, imaš s kom, nimaš kje

4. filozofska faza - imaš s čim, imaš s kom, imaš kje, ampak takrat se sprašuješ "le čemu?"

 

lp, proxima

 

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

16. mar 2017 10:02

RadaJem je napisal/a:

Jaz se pa sprašujem, kako se bo zadevo dalo pojesti, če naj bi bila tako trda, da vanjo ne moreš zariti nohta.

RadaJem

Segreješ na 60°C in posrebaš   

 

A je v igri užitna embalaža?  Nekaj na tem področju premikajo tudi tile pivovarji...

Pomagat ti pa žal ne znam ker dlje kot do misli o emulgatorjih tudi jaz nisem prišla. Za začetek pa lahko vržeš s seznama haribo črve- če drugega ne, boš bolj resno izpadel .

Definitivno pa ti želim srečo v kuhinjskem alkimizmu.

V.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti