Čas za sladko papriko

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 28. feb 2017 12:29 | ogledi: 3.096 | odgovori: 23

Uporabljate sladko papriko? Nekateri ne zaznajo da bi bila kakšna razlika zato je ne.

Jaz jo uporabljam predvsem zaradi barve.

Vedno sem jo dajal na začetku. Ker se je ne sme dat na vroče olje saj s tem postane grenka, pred papriko zlijem v ponvo malo vode.

 

Danes sem pogledal recept za šataraš in v njem piše da daš sladko papriko proti koncu.

Kakšna je torej filozofija sladke paprike? Kdaj in v kakšno stanje jo je treba dat - v suho ali župnato?

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

28. feb 2017 12:39

Načeloma dam suhe začimbe na začetku kuhanja, sveže pa na koncu. Se pravi papriko v prahu dam na začetku. Ponavadi začinim potem, ko razpustim čebulo, nato vse skupaj malo prepražim, da začimbe zadišijo in potem nadaljujem.

the tina

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

28. feb 2017 14:47

Nekje sem prebrala, da če se sladka paprika praži rada jed pogreni.Če zaliješ z vodo torej ne pražiš.

Bo pa kaj več kaka bolj izkušena kuharica povedala.

 

 

 

 

Anemiilat

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

28. feb 2017 16:29

Če delaš prežganje, prepražiš moko, dodaš česen (da zadiši), žličko rdeče paprike in zaliješ z vodo. Pri omaki (recimo vampi), pražena čebula, česen, paradižnik, žlička paprike in spet zaliješ s tekočino. Pri golažu podobno - pražena čebula, meso... začimbe, rdeča paprika... spet podlivanje. 

Paprika pogreni, kadar predolgo pražiš na suho. 

Pozdravček!

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

28. feb 2017 17:23

Dragička je napisal/a:

Če delaš prežganje, prepražiš moko, dodaš česen (da zadiši), žličko rdeče paprike in zaliješ z vodo. Pri omaki (recimo vampi), pražena čebula, česen, paradižnik, žlička paprike in spet zaliješ s tekočino. Pri golažu podobno - pražena čebula, meso... začimbe, rdeča paprika... spet podlivanje. 

Paprika pogreni, kadar predolgo pražiš na suho. 

Pozdravček!

    Jaz tudi tako uporabljam sladko rdečo papriko.

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

28. feb 2017 19:11

Jaz dam papriko vedno že v tekočino- bodisi golaž, zrezki, segedin..

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. mar 2017 6:44

Kakor kdaj.  Če v receptu izrecno piše, da se jo vmeša na začetku, delam tako kot Dragička, velikokrat jo pa dodajam kasneje v napol gotove jedi. V takih primerih pricurnem včasih  zraven še  malo  vina ali kisa. Menda naj bi to preprečevalo, da paprika spremeni barvo na rjavo. 

Cila

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

1. mar 2017 9:33

Absolutno ni dobro, da jo pražiš na maščobi ali na suho, ker spremeni barvo in se zažge, postane grenka. Kdaj jo dodaš niti ni tako pomembno. Nekatere jed sploh ne moreš delati brez nje, sem prav gotovo sodijo vse vrste golažev. Preseneča me Vegetar, da meniš, da je pomembna le zaradi barve. Meni se zdi, da ima kar konkreten okus, zato z njo konkretno lahko obogatiš jedi. 

Mi je pa zelo dobra sladka dimljena paprika. Samo nimajo jo povsod.

kara

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

1. mar 2017 10:49

Če je vseeno kako dodaš papriko potem je bolje da se jo vmeša v nekaj vode in se to potem zlije po jedi.

 

Folk pa papriko strese po suhem, zmeša in potem gor zlije nekaj vode, s tem pa tvega da postane grenko. Očitno gre za nekakšno kolektivno zmoto.

vegetar

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. mar 2017 10:51

Dimljena paprika je že dolgo časa v ponudbi SPAR-a , je pa od Kotaniya, morda nekoliko slabšega okusa kot tiste iz tujine a še vedno odlična. Redno jo uporabljam.

hedonist

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. mar 2017 10:54

No ja Vegetar, če jo potreseš na suho, kot ti praviš, pomešaš in zaliješ se v tako kratkem času ne more zažgati tako da jaz o kolektvni zmoti ne bi ravno govoril. Vsak dela pač po svoje in tako, kot je ugotovil da je prav.

hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti