Čudna majoneza

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. feb 2017 9:39

hedonist: si jo kdaj poskušal narediti v multipraktiku?  Jaz sem ob nakupu dobila recept, ki se mi je še vedno obnesel. V multipraktik dam cela jajca in dodatke, vključim na večjo hitrost potem pa počaaasi  v tankem curku vlivam olje, dokler majoneza ni tako gosta, kot je meni všeč. Za majonezo si vedno priskrbim kar najbolj sveža jajca. 

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. feb 2017 9:41

hedonist je napisal/a:

Evo se moram vtkniti še jaz: nikoli ampak res nikoli mi domača majoneza še ni uspela. Ne vem, kaj delam narobe ampak običjano se mi vse skupaj sesiri ali pa ostan tekoče. Pa se ne sekiramdosti, ker jo običjano uporabljam le nekajkrat na leto takrat pač, ko delam francosko solato in tatarski biftek.

hedonist

 Zagotovo uspe, če sta rumenjak in olje enako topla in to kar precej, nekje okoli 30 do 35 stopinj. Pa malo soli v rumenjak, nastane povsem trda majoneza.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

24. feb 2017 9:45

Tudi jaz jo delam v multipraktiku! 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. feb 2017 10:23

Ja, sem prebrala nekaj pravil, zaradi katerih, če jih ne upoštevaš, majoneza ne uspe. Vsa živila, ki sodelujejo, morajo biti ogreta na sobno temperaturo, potem hitro mešanje, počasno prilivanje olja. Ni vrag, da ne bi uspelo. Hedonist, kdo jo bo prej naredil?

 

naor

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. feb 2017 11:03

Vem da jo boš ti Naor. Jaz sem obupal in se ne grem več, raje kupim tisti kozarček pa sem miren in si ne nabijam še večjega kompleksa, da jo ne znam ,kot ga že imam.

hedonist

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. feb 2017 11:05

Hvala vsem za nasvete ampak kot sem že napisal, ne grem se več !!!

hedonist

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8684

24. feb 2017 15:07

Majonezo delam enkrat-dvakrat na leto (samo za francosko solato), zadnjih nekaj let po naslednjem postopku, ki sem ga videla na hrvaškem RTL-u - 3-2-1-Kuhaj, in sicer:

HITRA MAJONEZA NAREJENA S PALIČNIM MEŠALNIKOM

V visoko  - ozko posodo daš 1 celo jajce, 1 rumenjak, 1 žličko zenfa, 1 žličko soli, 1 žlico jabolčnega kisa, sok polovice limone, 1 dl belega vina in na koncu 7 dl olja.

Palični mešalnik damo v posodo, vključimo, držimo ga na dnu posode nekaj sekund, potem počasi – počasi dvigujemo proti vrhu posode. Dobi se lepa kremasta majoneza.

Petkrat sem jo delala, samo enkrat mi ni uspela tako, kot sem hotela. Meni je okus božanski.

 

Pozdravček!

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. feb 2017 15:38

Meni se pa na roke majoneza še nikoli, ampak res nikoli ni seirila. Pa ne kompliciram s sobno ali kako temperaturo - jajca vzamem iz hladilnika, olje iz omare, kuhalnico v roke in gremo. Pomembno je, da na začetku olje res dodajaš čisto po malem in ves čas mešaš (mešaš, ne stepaš! zraka v majonezi ne sme biti). Ko stvar postane vidno gostejša, lahko dolivaš olje tudi malo hitreje, ampak vedno, ko dodaš olje, potem mešaš toliko časa, da je emulzija homogena in šele nato spet priliješ. Mogoče zveni grozno, ampak ni, ker tudi če delaš iz več rumenjakov, nikoli ne traja več kot pet minut. Če postane pretrda, kar se rado zgodi, dodaš malenkost limoninega soka in normalno delaš dalje 

Vzamem pa približno deci olja na en rumenjak, sicer pa tako ali tako vidiš, kdaj je dovolj ali če se ti zdi, pač še malo dodaš. 

Sonja

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. feb 2017 15:59

Zanima me, kakšna je razlika med majonezo od Dragičke, ki da 7 dl olja na 1 jajce + 1 rumenjak  in majonezo od limnol, ki da na 1 rumenjak le 1 dl olja .  V mojem receptu tudi za dvoje jajc piše 4 dl olja, a se meni že po 2 dl zdi dovolj gosta in neham prilivat.  Se majoneza lepo zgosti, ne glede na količino olja??

Cila

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. feb 2017 16:36

Očitno! Rumenjak je krasen emulgator, tako da vanj spraviš olja še pa še. Manj je olja, bolj je rumena. O okusu pa tako ali tako nima smisla, kakor se komu zdi. 

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti