Nedovoljeno kopiranje receptov in fotografij

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

tema odprta - 4. jan 2017 15:20 | ogledi: 4.148 | odgovori: 69

Ponovno odpiram temo, ker v prejšnji nisem mogla več spreminjati objave (javlja neko napako..)

Slučajno naletela na kopijo Smartyjinega recepta Hruškova "krašotica" na nekem anonimnem blogu(povezava do recepta je bila objavljena na FB-ju)...

http://www.hrana-bez-mana.com/index.php/2017/0

(primerjava: https://www.kulinarika.net/recepti/20401/sladice/hruskov)

Ne vem sicer, ali je Smarty v celoti avtorica recepta, vendar pa so poleg samega postopka in sestavin kopirane tudi njene slike, zato priporočam tudi ostalim, ki pogosto objavljate recepte, da malo prečekirate tole stran ...

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

4. jan 2017 15:26

 Po kratekm iskanju sem našla še ostale krašotice in verjetno se bi našel še kak drug recept s kulinarike...

http://www.hrana-bez-mana.com/index.php/author

(sistem mi ne pusti spreminjati prve objave v temi...)

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 04. 2017 15:27

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. jan 2017 15:39

Zanimivo je tudi, da je nekaj receptov objavljenih v slovenskem, drugi pa v hrvaškem jeziku  .

Nekaj časa nazaj sem bila opozorjena, ko se je na hrvaški kulinarični strani pojavil recept za sirove štruklje, kjer opisujejo natančno tako zvijanje, kot sem ga tule na KulSlo opisala kako leto nazaj.  Ampak v tem primeru sem pač pomislila, da ni bila moja mama edina, ki jih je tako zvijala, da je bilo to pač takrat splošno znano  in se je to znanje ohranilo tudi med predniki tistega, ki je napisal recept.  Kaj hočemo, ko nekaj javno objavimo, moramo s tem kar računati.

Cila

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

4. jan 2017 15:44

Super, da si opazila, MiriBon

Očitno so njen recept precej nespretno  prekopirali direktno s kulinarike - v postopku namreč še vedno piše "7 polovic hrušk" ... pozabili so suniti še opombo, ki jo je napisala Smarty - duhovito anekdoto o tem, kako si je iz pozabljene oziroma spregledane, a pri pospravljanju vendarle najdene  osme polovičke , ki bi tudi morala  na počitek v slastno kremo, potem naredila sladico samo zase ...

Mimogrede, že po samo slabi minutki "čekiranja" sem opazila "izposojo" še nekaj njenih receptov, pa tudi nekaj receptov drugih avtoric/avtorjev tako s kulinarika.net kot s sosednje coolinarike ... 

 

 

Katarinči

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

4. jan 2017 16:24

Kaj pa, če ena in ista oseba deluje na več forumih - postavlja slike in piše recepte?

LP

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

4. jan 2017 16:43

- MiriBon, hvala za tole. 

- Lahko rečem, da so moji recepti na KulSlo originalni, na tej strani, za katero si dala povezavo, so kopije, oz. plagijati.

Nekdo si je pač dovolil, brez vprašanja in brez dovoljenja, kopirati recept in slike. Saj vem da se to povsod dogaja, sem pa jezna predvsem zaradi KRAJE MOJIH slik. Narediti pa ne morem nič.

Kot je Katarinči že ugotovila, avtor te strani ni popolnoma kopiral moj recept za "Hruškovo krašotico" in se mu / ji je izmuznila ena četrtinka hruške. Kakšno olajšanje 

- Dragička, če si mislila da je ta stran moja in da sem sama kopirala recepte in slike, se motiš. Jaz sem samo tukaj in na Coolinariki, kar ni skrivnost. Celo FB nimam. Pa vem da nisi mislila nič slabega s tem svojim zapisom, da ne bo pomote.

SMARTY1

Sporočilo je spremenil(a) SMARTY1 dne 04. 2017 16:55

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

4. jan 2017 16:46

Ja, res je... Stanine maskarpone kocke.

Kaj pa to pomeni, bolj spodaj, ko piše: Izvor: Krstarica.rs?

 

Pozdravček!

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

4. jan 2017 16:52

https://www.krstarica.com/kuvar/  je stran, kjer tudi najdeš  cel kup "izposojenih" receptov ...

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 04. 2017 17:08

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

4. jan 2017 17:06

Smarty1, s tem, ko sem napisala - na več forumih... Saj to ne bi bilo nič narobe, če bi jaz pisala recepte še na kakšnem drugem forumu in svoje slikice postavljala.

Ampak, če nekdo drug vzame / kopira tuje slike, to pa NE. 

Meni je zadnjič bil sporen recept ene naše članice (recept na novo postavljen, glede na datum, spremenjen edino v količinah). Vrag mi ni dal miru, sem šla gledat moje slike in sem tri leta nazaj za novoletno pecivo imela na repertuarju to pecivo. Potem sem si ogledala v moje sprintane recepte in glejgazlomka, našla sem recept, skoraj identičen s tem novim receptom, ki je izšel na naši strani.    

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti