Vloženi paradižnik

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

tema odprta - 31. maj 2004 9:19 | ogledi: 40.164 | odgovori: 26

Pozdravljeni,

Vem, da še ni pravi čas za to temo, vendar se bojim da v poletnem času ne bo toliko obiska...

Je že kdo od vas vlagal paradižnik (ne delal mezge)? Lahko cele paradižnike ali pelate, lahko v koščkih, ne paradiznikovega koncentrata ali mezge. Zanima me tudi za vlaganje sušenega paraižnika v oljčno olje?

Vesela bi bila vsakršnega nasveta!

Hvala in lep pozdrav,

Maja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

31. maj 2004 13:55

Paradižnik razrežeš na četrtine, zložiš v čist kozarec za vlaganje, zavreš en del kisa za vlaganje, dva dela vode, sol po okusu, nekaj olupljenih strokov česna in s tem, dokler je vrelo, zaliješ paradižnik. Zapreš s pokrovčkom in shraniš na hladnem. Če uporabljaš paradižnik češnjevec, ga vložiš celega, prej ga pa malo prešpikaš z zobotrebcem. Paradižnika ne kuhaš, ker je potem "cotast". LP cervus

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

31. maj 2004 14:08

Elaphus, hvala za recept, zanima me še ali ga je kaj potrebno olupiti? Kakšen paradižnik mora biti - še ne čisto zrel??? Kot je razvidno iz prebranega ga nič ne konzerviram - dam v pečico za nekaj minut??? LD, Maja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

31. maj 2004 15:47

Elaphus, za kaj potem uporabljaš tak paradižnik? Za omake verjetno ni primeren, ker je kisel. Ali pač?

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

31. maj 2004 15:57

Pa še o paradižnikih, vloženih v olivno olje. Lani sem imela namen to narediti, vendar sem se premislila. Olivno olje ni popolnoma zanesljiv konzervans, ker vsebuje vodo in zato se stvari lahko pokvarijo oziroma splesnija. Enkrat sem naredila feta sir v olivnem olju z začimbami za obiske. Ker ga je bilo preveč, sem ga dala v kozarčke, dobro zaprla in shranila v hladilnik. Vendar se je pokvarilo in to dokaj hitro. Podobno se je zgodilo tudi mojim prijateljem. Res, da paradižnik ni tako občutljiv kot feta sir, vendar tudi vsebuje še nekaj vode (če ga popolnoma posušiš, je neuporaben, vsaj za mene). Tako sem opustila misel po vlaganju suheha paradižnika v oljčno olje. Sedaj ga rajši dam v zamrzovalnik in ga uporabljam za omakce. Čeprav priznam, da mi je vložen v olje zelo dober. Nekajkrat sem ga namreč kupila v Italiji. Super za k narezkom. Če ima kdo preizkušen recept za paradižnik v olju, na plano z njim. Mimika

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

31. maj 2004 16:40

Jaz pa sem vlagala pelate in sicer brez kisa. Enostavno sem vodo in sol z začimbami prevrela in prelila paradižnike (neolupljene in cele) v kozarcih. Potem pa pasterizirala v loncu cca 10 minut. Tako "vložen" je primeren za omake in podobno.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

31. maj 2004 17:08

Marjetka, Koliko časa pa Vam je ta zadeva zdržala??? (vam ni nič plesnelo po kakem mesecu ali je bila pasterizacija dovolj?) LP Maja

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

2. jun 2004 20:07

Glede vlaganja v oljčno olje. Moram reči, da imam zelo dobre izkušnje s feta sirom z zelišči v oljčnem olju. Ko naredim, dam na dno hladilnika z napisom - ne dotikaj se. Tako pustim kakšna 2 tedna, potem stvar dobi dovoljenje za uporabo. Včasih traja nadaljna 2-3 tedne, da se počasi porabi, včasih celo več, če smo manj doma. Moram reči, da se mi v tem času ni pokvarilo. Enkrat sem pozabila kozarček s poslednjim koščkom sira nekje založeno v hladilniku, no takrat je olje po stenah res začelo plesneti, vendar tisti cm olja na dnu pa ne (podobno kot marmelada) in je bil čisto ok. Ne vem, kaj točno misliš s kvarjenjem in s časom. Za oljčno olje je normalno, da v hladilniku nekako kristalizira. Če pustiš na sobni temperaturi, dobi zopet normalno barvo in normalno teče, to verjetno veš. Če se mi mudi, kar za nekaj sekund porinem v mikrovalovno. Feta sira verjetno nihče ne dela in shranjuje za več mesecev/let vnaprej. No, mogoče, če bi od nekod dobil več kg sira... Pa še za to pravijo, da ga je dobro dati kar v zamrzovalnik. S paradižnikom nisem poskusila. Brala sem, da se paradižnik na soncu posuši, mislim, da tako posušen ne potrebuje drugega konzerviranja. Pred vlaganjem bi ga naj namočil v vodi, da se malo zmehča, nato enako kot s feta sirom. Zelišča, oljčno olje, nekaj časa, da se prepoji, potem pa dober tek. Vendar poskusila še nisem, tako da ne morem posredovati svojih izkušenj. Oljčnega olja v nobenem od teh primerov nisem razumela kot konzerviranje na dolgi rok, prej kot marinado, obstojno nekaj tednov. Naj pove še kdo drug, tudi mene zanima. Pozdrav, Fani

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

3. jun 2004 8:59

Fani, kakšno olje uporabljaš in kakšen feta sir? Pa v kakšne kozarce daš. Kot sem rekla, moje dosedanje izkušnje so plesnive, tako da feta sira dajem v marinado za en dan in potem ga pojemo. Katera zelišča daš k feti? Samo zelišča ali tudi česen? Mimika

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. jun 2004 10:39

Se opravičujem, tri dni nisem nič "visela" na KulSlo. Paradižnika ni treba olupiti, Ker ga zalijemo z vrelim, je že kar konzerviran, jemo ga pa pozimi, namesto svežega, ker mi je v trgovini pozimi nekako plastičen. Vlagam paradižnik z domačega vrta, naj bo zrel, ne sme pa biti prezrel. LP cervus

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

3. jun 2004 12:38

Za MajaMarko: še danes imam par kozarcev, tako da zagotovo drži dalj časa...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti