Peka piškotov

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 21. dec 2016 9:06 | ogledi: 2.396 | odgovori: 9

Evo , še en dokaz da mi peka peciva ne gre :( stokrat sem se že zaklel, da se ne bom več silil pa vedno me hudič premami in se znova lotim. Tokrat sem delal povsem klasične piškote take za začetnike, kifeljčke . Moka, maslo, sladkor , jajce, nekaj pecilnega pa dišave vse po receptu. Vendar se pečeni drobijo da je za znort. Kaj sem naredil narobe ? Za vsako mnenje ali nasvet bom iz srca hvaležen :)

hedonist

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

21. dec 2016 9:20

Hedonist, jaz orehove rogljičke pečem vsako leto. Lani sem jih delala po receptu v katerem je bil samo rumenjak in rogljički so se zelo drobili.

Letos se recept pobrala iz kulinarike- prvi na seznamu- neznan uporabnik, v katerem ni pecilnega, je pa celo jajce. Orehe sem sama drobno zmlela. Maslo je bilo zlato maslo Hofer. Masa je počivala nekaj ur v hladilniku. Rogljički so se lepo oblikovali, sem pa naredila malenost večje kot lani. Ko so se spekli sem jih pustila na pekaču, da so ohladili in nato previdno prestavila. Tudi v sladkorju so se lepo povaljali, nekaj pa sem jih na enem koncu pomočila v čokolado.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

21. dec 2016 9:28

Hvala Trixi, ja , morda sem pa premalo čas pustil testo počivati . Pa uporabil sem brezglutensko moko, ker je naš bodoči tamlad intoleranten na gluten ter alergičen na orehe . Tko da res ne vem, kje je problem razen v tem, da sem pri pecivu res brezupen primer :(

hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. dec 2016 9:31

Brezglutenska moka nima lepka, saj je gluten prav ta lepek. Morda pa le nisi čisto brezupen primer.

rimljanka

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

21. dec 2016 9:42

V rogljičke ne dodajam pecilnega praška. Malo jih pustim, da se učvrstijo, ko jih vzamem iz pečice, predno jih potem povaljam v mletem sladkorju, ker drugače jih polovico popoka. 

 

Nisem še delala z brezglutensko moko, ampak sem tudi mnenja, da je v pomanjkanju glutena problem. 

NutellomAnka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

21. dec 2016 9:47

Potem dodaj Xantano v brezglutensko moko...sama sem jo kupila na Koseški tržnici pri Mokci in preverjeno deluje.

Vrtejbenka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

21. dec 2016 10:47

Probaj malo manj masla, nič jajc in žlico ali dve kisle smetane, ravno toliko da se testo prime skupaj (dodajaš po občutku, potem ko je maslo v celoti povezano s suhimi sestavinami).

Tako delam jaz moje pirino zdrobove piškotke z lešniki in kokosom in so še nikoli niso drobili, so pa eni redkih, ki mi uspejo priti krhki (nimam kaj dosti kilometrine pri peki piškotov...). Masla je za malo manj kot polovico teže vseh suhih sestavin, kisle smetane pa za kako žlico ali dve, kadar je masa suhih sestavin tam okoli 250-300g, masla pa od 100-120 g. Je pa odvisno od razmerja lešnikov in kokosa proti moki/zdrobu.

 Sicer pa nisem prepričana, da je problem pomanjkanje lepka oz. glutena, ker slednji (predvsem pri predolgem gnetenju) testo naredi preveč elastično in potem so pečeni piškoti trdi namesto krhki... 

 

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 21.dec 2016 11:12

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

21. dec 2016 20:12

  Jaz sem danes naredila dve vrsti rogljičkov in sicer, mandljeve in . Letos sem delala manjše in bolj debele, počakala dobrih pet minut in šele nato povaljala v sladkorju, po pravici povem, da se mi je zlomil samo eden. Sem pa imela oba testa v hladilniku dobri dve uri, če ne celo več, delala pa sem jih z navadno belo moko.    

"Umetnost življenja je v tem, da se naučimo trpeti in da se učimo smejati."

 

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 21.dec 2016 20:14

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. dec 2016 8:51

Hedonist je govoril o klasičnih piškotkih, kolikor sem razbrala, ne o orehovih rogljičkih, ki se res znajo drobiti (jaz jih itak ne delam, delata jih mama in tašča, jaz nimam živcev za to). 

Hedonist, morda si jih predolgo pustil v pečici? Vse piškote vzamem iz pečice, ko so po vrhu še malo mehki, ker se na zraku še itak malo posušijo, in so potem ravno pravšnji. Če pa iz pečice vzameš ven že nekoliko bolj trde piškote, se potem hitro začnejo drobiti. 

 

mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

22. dec 2016 9:54

hedonist je napisal/a:

Evo , še en dokaz da mi peka peciva ne gre :( stokrat sem se že zaklel, da se ne bom več silil pa vedno me hudič premami in se znova lotim. Tokrat sem delal povsem klasične piškote take za začetnike, kifeljčke . Moka, maslo, sladkor , jajce, nekaj pecilnega pa dišave vse po receptu. Vendar se pečeni drobijo da je za znort. Kaj sem naredil narobe ? Za vsako mnenje ali nasvet bom iz srca hvaležen :)

hedonist- 

 Hedonist, praviš povsem klasične... moka, maslo, sladkor, jajce, nekaj pecilnega.. Mogoče bi lahko napisal mere, bi ti lažje dale nasvet. Kot prvo, nekaj pecilnega praška ti ni potrebno. Za povezavo daš lahko žlico kisle smetane.

Pridružujem se navedbam mamamie... in še to, ko piškote daš iz pečice in stojijo na vročem pekaču se še vedno pečejo.

LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti