Šolarji in kulinarična dediščina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 16. dec 2016 17:29 | ogledi: 2.630 | odgovori: 17

V roke sem dobila knjigo Babičina kuhinja po naše. Naj ne zveni kot reklama. Prepričana sem namreč, da si projekt, kot je ta knjiga, predvsem pa tisto, kar se je dogajalo pred njenim nastankom, zasluži pozornost. Projekt KuhnaPaTo, ki ga vodi Anka Peljha, namreč skrbi za negovanje slovenske kulinarične dediščine, naše zakladnice. Otroci med letom, pod vodstvom prizadevnih mentorjev (ki morajo tudi na usposabljanje) kuhajo in tekmujejo, na temo tipičnih slovenskih jedi, po posameznih pokrajinah in regijah. Iščejo stare slovenske jedi in jih pripravljajo na sodoben način, torej naše domače sestavine, le tehnike uporabljajo drugačne. In predstavijo jed po starem in po novem.

V knjigi najdemo značilne jedi, kot so jih pripravljali včasih in kakšne so v sodobni verziji. Po slovenskih regijah oziroma pokrajinah, s kratkim opisom jed in recepti za pripravo po starem in novem načinu.

Lep, res lep primer, kako slovensko kulinarično zakladnico ohraniti. In ne le to, Ekipa mladih kuharjev se pripravlja tudi za pomembne mednarodne nastope. Ko se bo smelo, bom o tem napisala kaj več, do takrat pa priporočam brskanje po tej knjigi in po projektu KunaPaTo sploh.

 

 

mamamia

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

16. dec 2016 19:24

Strinjam se z mamamio, gre za zelo pomemben projekt http://www.kuhnapato.si/ , ki že vrsto let v združuje naše šolarje, prave nadebudne kuharice in kuharje.

Na mamamiini fotografiji vidite že peto knjigo z recepti, ki so jih obudili naši otroci. Vsa čast!

O vseh petih knjigah lahko preberete več na http://www.kuhnapato.si/KUHNAPATO,,knjige 

Katarinči

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

16. dec 2016 21:41

Ze peta? uf, jaz se cetrte nisem uspela pogledat Ze nad prvimi tremi sem bila fascinirana, ker so res  in .

"Stressed is desserts spelled backwards!"

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. dec 2016 8:13

Mene tudi veseli, da projekt dobiva podporo na pomembnih mestih, da so ga na ravni države prepoznali kot pomembnega. Otroci so kuhali že tudi v tujini v Bruslju in še kje. In prihodnje leto jih čaka zelo, zelo pomembno in zanimivo gostovanje, a zaenkrat ne smem povedati več. Šlo bo za predstavitev slovenske kulinarike izpod rok šolarjev kakršne še ni bilo. 

Snovalci projekta si, kot vsi tisti, ki se ukvarjajo z otroki na različnih področjih in jim tako bogatijo življenje, zaslužijo vso podporo in priznanje za njihovo delo. 

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

17. dec 2016 9:36

Iz malega raste veliko. Mislim, da sem že nekaj zasledila v Odprti kuhinji, nisem pa vedela, da je tako široko zasnovano. Res za pozdravit.

 

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. dec 2016 10:38

Ja, o projektu so pisali tudi v Odprti kuhiji. 

 

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. dec 2016 20:31

 Se zelo strinjam, elaphus. Projekt in pol, res.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

20. dec 2016 21:17

Sem zasledila v Odprti kuhinji že večkrat, da pa gre mednarodno super! Imaš mamamia tudi ti kaj zaslug, da ne to zaživelo? 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. dec 2016 21:31

Anka Peljhan je ustanoviteljica gibanja, nekja o tem tukaj.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti