Vonj čebule

sennheiser  

član od: 5.12.2016

sporočila: 4

tema odprta - 5. dec 2016 12:41 | ogledi: 2.406 | odgovori: 14

Zdravo ekipa,

Gre se za eno dokaj enostavno vprašanje, na katerega nažalost še nisem dobil delujočega odgovora.

Za čebulo vsi vemo, da oddaja vonj. Enim diši enim ne. Ampak to ni namen te teme.
Namen teme je katera sorta čebule (bela ali rdeča), je tista, ki odda najmanj vonja in ni tako močnega okusa.

Na konkretnem primeru, razni prodajalci kebaba, burgerjev itd. pri nekomu bo čebula tako močna, da tudi ljubitelj bo imel težavo to pojesti, drugje pa tako blaga, da jo bi poizkusil tudi kdo, ki je ravno ne obožuje.

Ali je hec v tem da enostavno čebulo narežejo in jim zadeva stoji par ur / dan?

Gre se predvsem zato, da osebno imam zelo rad čebulo. Ampak enostavno je zaradi službe ne morem jesti toliko kot bi si želel. Meso + čebula, ali pa tunina pašteta + čebula itd. itd. Doma jo seveda brez težav jem, katerokoli, ker med vikendom mi je vseeno če me kdo zavoha.

Na splošno se mi zdi da (na žalost) je vonj po čebuli zelo nezaželjen v poslovnih krogih, kjer se gibljem. Tudi na raznih kosilih itd. kjer je na voljo čebula kot del priloge se je generalno vsi izogibajo. Medtem ko to ne velja za cigaretni vonj.

Nasveti so dobrodošli.

sennheiser

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. dec 2016 12:53

Vonj čebule je delno odvisen od sorte. Tako bela kot rdeča oddajata vonj, nekatere sorte rdeče so bolj sladkastega vonja in okusa, nekatere bele bolj rezkega. Nekoliko se da vonj omiliti, če čebulo namakaš v vodi in jo potem dobro obrišeš in uporabiš, ampak to ni to, po čemer sprašuješ.

V poslovnih krogih zna bit zoprno, če kdo zelo vonja po čebuli, pa ne samo v poslovnih krogih ampak v pisarni nasploh.

Po moje nimaš druge izbire kot da takat, ko veš, da imaš poslovna srečanja in sestanke, pač ne ješ sveže čebule. Če pa se že ne moreš premagat, kak aromatičen žvečilni po obroku žveči. Saj tudi jaz med službo pojem lepinjo s čebulo, a daleč na moji desni in nasproti mene ne sedi nihče, na levi je pa en zelo strpen kolega.

Mi doma smo splph izpričani ljubitelji čebule in česta. Najprej olupimo dve čebuli in pet strokov česna, potem pa se začnemo pgovarjat, kaj bomo danes kuhali.

 

mamamia

sennheiser  

član od: 5.12.2016

sporočila: 4

5. dec 2016 12:57

Mi je jasno, da je dosti odvisno od sorte, zato pa mogoče je na mestu vprašanje... Katera sorta?

V trgovini dobiš par možnosti, ampak na koncu nikoli ne veš kaj bo. Glede na to da jo pa pridelujemo tudi sami doma, lahko tudi kakšno alternativo uzamem in probam.

sennheiser

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. dec 2016 13:21

Mogoče šalotka, ta je še najbolj mila, a vseeno spada med čebulo.

 

naor

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

5. dec 2016 14:07

Ne, tudi šalotka naredi svoje. Meni odlično deluje star preizkušen recept, da po zaužitju čebule ali česna takoj spijem en kozarček mleka. Hvaležen bo želodec najbolj pa soseska.

milja44

sennheiser  

član od: 5.12.2016

sporočila: 4

5. dec 2016 14:11

Ne gre se prvotno da bi zakrival vonj. Gre se tudi za to, da iščem čebulo, ki ni močna ima manj vonja zato, da bo še kdo doma tudi vsaj poizkusil.

V končni fazi čebulo potenstaš in skoraj popolnoma izgubi vonj.

sennheiser

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. dec 2016 14:19

Šalotka je vsekakor najbolj blaga. Poskusi še z ptujsko čebulo- nežne roza barve. Morda bi pomagalo, da jo olupiš, razrežeš in pustiš, da se razdiši? 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

5. dec 2016 14:51

sennheiser, če pa želiš, da čebula izgubi pekoč vonj, jo narežeš in na cedilu pod tekočo toplo vodo spereš in isto časno malo s prsti pomencaš.

milja44

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

5. dec 2016 15:17

meni je blaga cebula srebrnjak

"Stressed is desserts spelled backwards!"

basket  

član od: 3.1.2015

sporočila: 34

8. dec 2016 6:40

Jaz bi rekla da je veliko odvisno tudi od cloveka samega.

Meni recimo, ostane okus po cebuli v ustih se nekaj ur po zauzitju (vcasih vec kot pol dneva), drugim pac ne. Jaz zaradi tega izjemno redko jem surovo cebulo, jo imam sicer rada, ampak tisti "po-okus" me prevec moti.

Sicer pa intenzivnost surove cubule lahko zmanjsamo ce jo ze narezano namakamo enih 10 min v ledeno hladni vodi'

basket

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

8. dec 2016 8:43

Basket, tebi ostane okus po čebuli manj kot en dan. Meni pa ostane še najmanj dva dni, sploh naslednje jutro je grozno, pa ne pomaga nobeno umivanje zob. Pač davek na užitek.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti