Prekmurska gibanica

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 28. maj 2004 11:20 | ogledi: 5.792 | odgovori: 7

A ima kdo preizkušen recept za "ta pravo" prekmursko gibanico? V bazi sem sicer zasledila dva recepta, a nisem čisto sigurna....

Hvala, lep pozdra!

Ajta

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. maj 2004 11:45

Nam se dopade tale, je pa iz Čarov začimb... PREKMURSKA GIBANICA Sestavine: Krhko (podplatasto) testo - 25 dag moke (mehka in ostra pol pol) - 10 dag masla - 4 dag sladkorja - 1 jajce - 0,5-1 dl belega vina - sol Vlečeno testo - 0,50 kg mehke moke - cca 2 dl mlačne vode - sol l- imonin sok, nekaj kapljic - 2 žlici olja - 1 jajce ali samo rumenjak Nadevi: 1. Makov nadev - 15 dag maka (mletega) - 1 zav vanilijevega sladkorja - 5 dag sladkorja kristalnega - 5 dag raztopljenega masla - 1 dl goste kisle smetane 2. Skutin nadev - 25 dag skute-pretlačene - 1 jajce in 1 rumenjak - 5 dag sladkorja, limonino lupinico - 5 dag raztopljenega masla - 1 dl goste kisle smetane 3. Orehov nadev: - 20 dag zmletih orehov - 5 dag sladkorja v kristalu - cimet v prahu - vanilijev sladkor - 1 dl kisle smetane 4. Jabolčni nadev: - 0,50 kg jabolk - 3 dag sladkorja - cimet v prahu - limonina lupina - 1/2 l smetane za prelivanje med pečenjem Priprava testa: 1. Krhko testo za podlago - sestavine: moko, maslo, sladkor, jajce, sol in belo vino pomešamo v primerni skledi in zamesimo testo. Testo gnetemo da je gladko in ga oblikujemo v hlebček. Pokrijemo in pustimo testo počivati. 2. Vlečeno testo - v moko dodamo vse sestavine in umesimo vlečeno testo. Zamesimo gladko mehko testo in ga razdelimo na dva kupčka. Pokrijemo in postavimo da počiva vsaj 30 minut. Priprava nadevov: 1. Mak zmeljemo in ga zmešamo s sladkorjem in vanili sladkorjem. 2. Med pretlačeno skuto vmešamo jajce in rumenjak, dodamo sladkor in limonino lupinico. Primešamo kislo smetano. 3. Orehe zmeljemo toda ne preveč drobno, primešamo vanili sladkor in cimet. 4. Jabolka olupimo jih naribamo, posladkamo, odišavimo s cimetom v prahu in limonino lupinico. Ponekod dodajo še namočene rozine oz. grozdje brez koščic. Sestava prekmurske gibanice Na pekač, katerega je potrebno dobro namazati z maslom, položimo razvaljano krhko testo, testo naj sega 1 - 2 cm ob robu pekača. Vlečeno testo položimo na pomokan prt, ga rahlo razvaljamo in nato vlečemo. Tanko razvlečeno testo zrežemo v obliki pekača. 1. Prvo plast testa položimo v pekač, ga pokapamo ali premažemo z raztopljenim maslom, posujemo makov nadev po vsej površini, prelijemo s kislo smetano. 2. Položimo drugo plast testa na makov nadev, ga pokapamo z raztopljenim maslom in razmažemo skutin nadev. 3. Tretjo plast testa enako položimo na skutin nadev, potresemo orehov nadev in prelijemo s kislo smetano. 4. Četrto plast testa pokapamo z maščobo in razporedimo jabolčni nadev. Plast testa pokrijemo po jabolčnem nadevu, pokapamo z raztopljenim maslom in položimo drugo plast testa. Premažemo s smetano in v pečici pečemo gibanico cca 1,5 - 2 uri. Pečemo jo pri 150 C in pridno vrhnjo plast mažemo s smetano. Pečeno gibanico ohladimo do mlačnega in jo razrežemo v kvadrate ali trikotnike. Gibanico potresemo s sladkorjem v prahu. Prekmurska gibanica je zelo kalorična, saj vsebuje veliko dobrih sestavin. Gurmani se bodo topili od zadovoljstva izbranih okusov. Loni

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

28. maj 2004 12:40

Pred 12. uro sem rekla, grem taprvo na kosilo, potem bom pa napisala recept za "Prekmursko...". Vidim, da je Loni že napisala in se mi zdi, kot da je bila pri meni doma, v moji kuharski knjigici... Namreč, imam skoraj tak recept in po njem že leta dela "Prekmursko...". Edino, kar se razlikuje (vlečeno testo dostikrat kar kupim) ko vse posložim v pekač (posebej kupljen za gibanico - visok rob) ne da samo premažem s kislo smetano, ampak za ta namen kupim na tržnici domačo in z dobrih 3 deci smetane prelijem po zgornji plasti. Malo pustim (približno 1/2 ure), da odstoji, da se vplije in v pečico... Seveda, režemo hladno. To je nekaj, kar bi še bogovi jedli... Ajta, brž, poskušaj, ne bo ti žal. Vikendovski pozdrav!

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

31. maj 2004 20:05

Ja gibanica je pri nas zakon.ZArojstne dneve za praznike,včasih se obiski napovejo,če jo narediš ,pa pridemo.Delam podobno kot loni vlečeno testo kupim.Kar merkatorjevo firmo. VPRAšanje za dragičko.Ali lahko vzamem smetano z domačega mleka,ki jo ata pobira z mleka in daje kuram,da nima tako mastno mleko. LP goga

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

1. jun 2004 7:47

Za preliv po vrhu "prekmurske gibanice" kupim kislo smetano na tržnici. Od kakšnega mleka pa je, ne vem, ja, verjetno z domačega, saj kupljeno mleko ne da tako smetano, če je pa vse posneto. Kaj res dajete smetano kuram? Joj, smrtni greh, na trgu je pa tako draga. Pozdravček!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. jun 2004 9:45

Če si doma na kmetih, je nekaterih produktov v izobilju. Jaz na primer sploh ne znam normalno olupiti krompirja, je treba pri vsej kuhariji misliti tudi na lačne v hlevu. Loni

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

1. jun 2004 9:58

To je pa res! Pri meni se nikdar ni hrana, ki je ostala, metala stran. Tudi pri zelenjavi se vsak košček izkoristi. Seveda, če pa, ko grem na tržnico, je zelenjava tako prekleto draga - posebej pa še sedaj v tem času. LP

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

1. jun 2004 17:51

JOJ če ne bi bilo holestrola pa žolčnih kamnov,še kaj bi se našlo.tako pa se kure mastijo namesto nas.Ampak tisti preliv bom pa probala,ker se mi zdi da s kislo smetano ni tako dober. LPgoga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti