Goveji zrezki

Loveclojze  

član od: 17.10.2016

sporočila: 11

tema odprta - 22. nov 2016 20:05 | ogledi: 3.180 | odgovori: 5

Potrebujem kaksen nasvet kako narediti goveje zrezke bolj mehke. Nimam pa casa jih dajati v olje ali paco. Je kaksen trik?

Loveclojze

Temo je spremenil(a) Loveclojze dne 22. nov 2016 20:07

Temo je spremenil(a) Loveclojze dne 22. nov 2016 20:09

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. nov 2016 21:04

Najboljši trik je vzeti pravo meso. Olje mesa ne zmehča, marinada nekoliko, če ji dodaš malo vina, kisa ali limoninega soka (kislina malce zmehča meso).

Zrezek bo mehak, če ga sprva na hitro opečeš, potem pa na majhnem ognju dušiš v lastnem soku, ob postopnem dolivanju tekočine (voda, jušna ali zelenjavna osnova).

Sama sicer goveje zrezke delam iz podplečja ali vzamem kar pleče. Na močnem ognju na hitro opečem z obeh strani, potem pa pečem na manjšem ognju le po nekaj minut na vsaki strani in meso je mehko in sočno.

Ali pa vzami biftek. Ta ne potrebuje mariniranja, hitro je gotov in le težko ga narediš trdega in žilavega (zna pa biti suh, meni je tudi to sprva uspelo, dokler nisem dojela nekaterih stvari pri peki biftka).

 

mamamia
Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 22.nov 2016 21:18

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

23. nov 2016 8:43

Kolega Lojze, če hočeš mehke zrezke potem izberi pravo meso, ko je že napisano zgoraj . Sam prisegam na meso od križa ali bržole. Zagotovo ni mehkejšega razen pljučne seveda. Je pa važno še to , kako stara je bila žival , zdej če je to neka stara krava potem boš težko kaj pametnega naredil iz nje. Okrog soljenja ne bom zgubljal besed eni solijo meso pre peko eni po peki in vsak prisega na svojo metodo. Sam solim vedno pred in mi je tako najbolj všeč. Pri peki pa pazi le, da ne bom cmaril predolgo. Če imaš dobro meso primerne debeline in če hočeš da je medium potem je največ 3 min na vsaki strani več kot dovolj.

Naj ti uspe :)

hedonist

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. nov 2016 11:53

Če imaš časa vsaj 30 minut, lahko uporabiš naslednji postopek.

http://www.chocolatesandchai.com/chaliapin-steak/

1. Zrezek večkrat zarežeš po dolgem in počez, da dobiš mrežast vzorec.

2. S kladivom za meso ga dobro stolčeš.

3. Zgornjo in spodnjo stran dobro prekriješ s sesekljano čebulo ter zaviješ v folijo in pustiš počivati kakih 30-45 minut.

4. Čebulo odstraniš, zrezek začiniš in popečeš. Ko je dovolj pečen, ga vzameš iz ponve in daš na stran, da počiva.

5. V isto ponev daš malo masla in dodaš seseklano čebulo z zrezka. Kuhaš na srednji temperaturi, dokler čebula ne začne rjaveti. Dodaš sojino omako, balzamični kis in med (ali druge sestavine po okusu, če hočeš zrezek priraviti na drugačen način). Kuhaš, dokler čebula ni popolnoma zmehčana in porjavela (tj. se je karamelizirala).

6. Karamelizirano čebulo razporediš po zrezku in začiniš s sveže seseklanim drobnjakom.

Postopek je iznašel nek japonski kuhar leta 1936 med obisku ruskega opernega pevca Feodorja Chaliapina na Japonskem. Ker je Chaliapin med obiskom imel zobobol, je kuhar v hotelu, kjer je bil Chaliapin nastanjen, zrezek pripravil tako, da je bil dovolj mehak in ga je Chaliapin lahko užival navkljub zobobolu. (povzeto po Wikipediji)

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 23.nov 2016 12:04

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

23. nov 2016 12:23

V prvi oddaji Alhemija Balkana o Sloveniji je bil eden izmed "obiskanih" tudi Svetozar Razpopović Pop (upam, da sem pravilno napisala ime in priimek) in je prikazal peko govedine na tako prisrčen način, da bi človek takoj letel v trgovino po primeren kos in začel pečt.

Zrezke pa jaz tudi popečem na visoki temperaturi, potem pa "cmarim" in zalivam, da so primerno mehki.

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. nov 2016 14:41

Ja, Ognjič, sem tudi jaz gledala tisto oddajo in to o govedini ... u, so sline bile tekle ...

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti