Kaki

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 18. nov 2016 14:45 | ogledi: 3.405 | odgovori: 7

Drage kolegice, kolegi, eno vprašanje : letos mi je po 8 (osmih) letih pvič rodil kaki. Po vsem čakanju in ko sem ju hotel že nekajkrat posekati so se letos ne vem po kakšnem čudežu na obeh drevesih pojavili plodovi. Bil sem neizmerno vesel in hvaležen ženi, ki mi je večkrat skrila sekiro in do podiranja ni prišlo. Vendar imam z tem zlatim jabolkom še vedno smolo. Avgustovska toča mi je potolkla večina plodov tako da imam zdaj zgolj in le po dva sadeža na vsakem drevesu. OK, bolje kot nič in končno bom lahko zaužil moj prvi domači sadež. Vendar sem pred dilemo: kdaj se kaki sploh lahko obere ? zdej vsi štirje so že lepo obarvani, listje je odpadlo v nulo ampak nekako še odlašam z "trgatvijo". Torej, kdaj je čas za obiranje kakija ? Verjetno boste tisti s Primorske lahko bolj precizno svetovali dobrodošla pa je vsaka izkušnja in nasvet . Hvala .

hedonist

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

18. nov 2016 14:53

Pri nas smo ga potrgali pred tem zadnjim mrazom. Nekaj smo jih dali v vrečko, skupaj z jabolki, da bo prej omeden, nekaj sem jih posušila, ostali pa na hladnem čakajo, da bodo pravšnji za pojest.

Tako, da ti lepo enega posuši v sušilcu sadja, enega daj v vrečko s kakšnim jabolkom skupaj, pa še deci svoji ostanek in bo likof.

Ognjič

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 364

18. nov 2016 16:40

Ta vikend bo praznik kakija v Strunjanu. Torej se ga obira ravno v tem obdobju nekje.

Konkretnih izkušenj pa nimam. 

Lp, čeprav  že temen in deževen 

 

Noemi

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

19. nov 2016 17:56

Hvala obema, sam še to Ognjič, v kakšno vrečko ga naj dam ? Papirnato, plastično ,....? Hvala :)

hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. nov 2016 18:19

Vseeno, pvc bolje tesni, lahko pod stekleni zvon, kamorkoli pač, kjer se ostane veliko etilena, ki ga izloča zoreče sadje, tudi zoreče banane so uporabne.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

19. nov 2016 18:33

Rimljanka hvala :)

hedonist

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

19. nov 2016 20:31

Pri nas kar košarico, kjer so jabolka in kakiji, ovijemo s pvc vrečko, kot so npr. tiste na samopostrežnih blagajnah.

Sem pa videla par dni nazaj, da ima znana trgovina sadnih dreves iz Krške vasi kakije še na drevesu, pa nekaj njihovih sosedov tudi..

Ognjič

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

19. nov 2016 21:07

Hedonist, jaz sem lani dobila ravno ta čas karton kakijev iz primorske. Dala sem jih ven na balkon, kjer so zoreli in smo jih jedli počasi. Se pa lahko tudi zamrzne kot kaša in uporablja v sladicah ali samostojno je.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti