Ne-krompir

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

tema odprta - 19. okt 2016 18:01 | ogledi: 2.921 | odgovori: 8

Spomladi sem kupila sadiko, za katero so mi rekli, da je topinambur, vendar je bil listič z nekim japonskim izrazom.

Zanesljivo ne gre za sladki krompir ( Batata).

Pred dnevi sem ga izkopala.

Ogromen je.

Porabila ga bom kot sicer batato, vednar me zanima, kako se imenuje, da preberem kaj več o njem. Meso je bele barve.

 

Hvala za odgovore.

 

F r i n a

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. okt 2016 18:12

Lahko bi bil yam = jam = svetlobni koren.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 19.okt 2016 18:14

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. okt 2016 19:18

 je takšen?

Sonja

malmstreen  

član od: 18.10.2016

sporočila: 21

19. okt 2016 19:32

YACON - Polymnia sonchifolia

Je v sorodu s sončnicami, a se ne goji zaradi semen, temveč gomoljev, podobno kot topinambur. V Andih od kjer izhaja raste na nadmorski višini okoli 3000 m. Je tudi Lost crop of Inkas (pozabljena poljščina Inkov). Ostanke gomoljev naj bi odkrili celo v predinkovskih grobnicah. Tako da je že zelo stara kulturna rastlina. Pravijo mu tudi Apple of the Earth – zemeljsko jabolko.

Proizvede zelo velike korenine, gomolje (po pravici povedano je to integrirana masa stebel in korenin). Raste tako kot dalije, tudi oblike korenin so identične. Zraste do dva metra visoko. In ima lepe večje liste. Pri nas cveti le ob dolgem poletju, z drobnimi rumenimi cvetovi. Gomolji so veliki, debeli, mesnati in sočni, rastejo stran od stebla in ti so za prehrano, ima pa še manjše drobne gomoljčke (8-10), ki se močno držijo stebla, ti pa so za razmnoževanje. Posamezni gomolji so težki do pol kile, nemalokrat tudi 2 kili. Izkopani gomolji ene rastline pa imajo lahko ob ugodnem poletju tudi do 20 kil. Okus ima po sveže odtrganem jabolku brez kisline, z milo aromo po lubenici in je zelo osvežujoč. S skladiščenjem se okus izboljšuje, postaja slajši.

  

 

malmstreen

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

19. okt 2016 19:57

Kje si ga pa kupila? Bi ga morda sprobala naslednje leto...

~People will hate you, rate you, break you, and shake you. How strong you stand is what makes you.~

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. okt 2016 6:19

malmstreen: lepo bi bilo, da na koncu prispevka navedeš še vir   tega od A do Ž prekopiranega teksta. 

Cila

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

20. okt 2016 17:17

Skoraj prepričana sem, da je  jakon pravilno, saj sem imela asociacijo na nekaj iz geografije.

Res so ogromni, vse ostalo pa štima kot v opisu.

Ni cvetelo, se je toliko obotavljalo, da je moja, žal že pokojna mama, mislila, da je zel in je eno silovito izpulila.

Kupija sem v prodajalni Kalia v Velenju, kjer so mi rekli, da je topinambur, pa sladki krompir, vendar sem vedela, da ni nič od tega, ker je bila navedena neka čudna beseda.

Upam, da bo še kaj ostalo v zemlji in bom pazila drugo leto, če bo kaj. Topinamburja se po mamini izjavi bojda ne rešiš zlepa.

F r i n a

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

21. okt 2016 18:26

Razjasnite mi, prosim:

sladek krompir =batata= jam???? A je to eno in isto??? Namreč isto zadevo kupujem pod vsemi imeni.

marjja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. okt 2016 19:44

Sladek krompir ali batata (čeprav ni krompir, pač pa bolj v sorodu s slakom). Jam je pa nekaj drugega - čeprav mu tudi rečejo sladek krompir -  https://en.wikipedia.org/wiki/Yam_(vegetable) . Tri imena, dve rastlini, eno ime je v presečni množici .

lp

 

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti