Našla sem zanimivo staro kuharico

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

tema odprta - 19. sep 2016 10:14 | ogledi: 3.831 | odgovori: 8

Med maminimi knjigami sem našla NAŠA KUHARICA / Pavla Žagar izdana leta 1960. Knjigo je izdala Mohorjeva družba iz Celja, ima 297 strani, listi so popolnoma porumeneli. Zanmiva mi je zato, ker je v celoti sestavljena iz jedilnikov z recepti za zajtrk, kosilo in včerjo ter RAZDELJENA NA KUHANJE PO LETNIH ČASIH- torej sezonska kuhinja. Notri je ogromno domačih kmečkih in v današnjem času spregledanih receptih: pljučna juha, pečenjaki, češpljeva juha in še mnogo drugih spominov na moje otroštvo.

Najstarejša kuharica v zapuščini moje mame pa je VELIKA SODOBNA KUHARICA Andreje Grum, datirana v leto 1954 - leto mojega rojstva, ki jo pa jaz že vsa leta uporabljam.

Skrbno hranim pa še zvezek kuharskih receptov moje mame iz 6. razreda njene osnovne šole - datiran v leto 1936.

Mama, hvala.

BABI 2+2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. sep 2016 10:29

Najbolj čuvaj mamin zvezek , vse ostalo lahko kupiš.

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. sep 2016 17:37

Podobna je tudi Praktična kuharica Pavle Zakonjšek, imam prvi ponatis iz leta 1952. Pripravljeni jedilniki za "navadne" dni, nedelje in praznike, sortirani po letnih časih, kosila in večerje. Neprekosljiva, še vedno v uporabi. 

Sonja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

20. sep 2016 8:43

Jaz imam pa zapiske stare mame iz gospodinjskega tečaja (leto 1932). Recepti, zapisani z njeno lepo pisavo, listi, popacani z maščobo, vogali z ušesi ... Zvezek je pridno uporabljala, to se mu vidi. Vzela sem si čas in ga skenirala, dodala družinske fotografi, vezala in imamo spomin za prihodnje rodove. Spomin na njeno kuho pa ostaja v nas :)

Atina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. sep 2016 13:15

Atina je napisal/a:
Jaz imam pa zapiske stare mame iz gospodinjskega tečaja (leto 1932). Recepti, zapisani z njeno lepo pisavo, listi, popacani z maščobo, vogali z ušesi ... Zvezek je pridno uporabljala, to se mu vidi. Vzela sem si čas in ga skenirala, dodala družinske fotografi, vezala in imamo spomin za prihodnje rodove. Spomin na njeno kuho pa ostaja v nas :)

Atina

Lepo in dragoceno.

mamamia

Oaza  

član od: 13.3.2011

sporočila: 92

29. sep 2016 9:48

Ali lahko kakšen posebno ljub in nenavaden (pozabljen) recept delite z nami? Mene bi zelo zanimalo, rada pripravljam malo drugačne jedi - sploh stare domače.

Če še ne poznate in vas zanima, lahko zapišem recept za smetanove murke, kruhovo juho, štruklje v juhi ... Teh jedi ne poznajo vsi, mi doma pa jih obožujemo.

LP, Oaza

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

29. sep 2016 16:30

Evo. Jaz bom prepisala en recept iz knjige Varčna kuharica. Sestavila v vojnem letu 1915 M.R.

ARABSKI MAKARONI

Kuhaj 1/4 kg poparjenih makaronov v slani vodi 20 minut. Nato jih stersi na rešeto, da se odtečejo. 1/4 kg mehkega govejega mesa pa zreži na za lešnik velike kose, deni ga v kozo, posoli in potresi nekoliko s poprom, pridaj še žlico mast, par kosčkov čebule in par žlic vode, pokrij in duši, da se zmehča. Posebej pa kuhaj dva srednje debela paradižnika s 1/4 litrom vode, kuhane z nvodo vred pretlači skozi sito. Naloži v kozo ali skledo najprvo makarone, potem polovico mesa, nato zopet makarone, ki jih potresi z parmezanskim sirom (za eno žlico), nato meso in ostale makarone, ki jih še potresi s parmezanskim sirom, nato pridaj pretlačene paradižnike in za žlico kisle smetane. Postavi jed za 10 minut v pečico in postavi v isti posodi na mizo. (Za 3 do 4 osebe).

Lp, Saša

Mir in dobro!

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

29. sep 2016 17:24

Oaza, seveda bomo veseli novih/ starih receptov ....

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti