Kdaj soliti meso - pred ali med obdelavo?

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 19. sep 2016 6:57 | ogledi: 6.652 | odgovori: 6

V receptih je napisano različno: soliti nekaj ur prej,  soliti tik pred zdajci,  najprej popeči meso z vseh strani, šele potem posoliti. 

Meni se zdi, da se pri pečenki in zrezkih bolje obnese soljenje potem, ko je meso že opečeno z vseh strani, ker ostane  bolj sočno. 

So navodila glede soljenja večinoma napisana šablonsko, ali pa so smiselna za dosego pravega okusa?

Cila

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

19. sep 2016 8:44

Jaz solim meso na začetku. Sem ga že proti koncu, pa sem slišala, da je premalo začinjeno. Vem, da svetovni in naši veliki kuharji, chefi svetujejo soljenje na koncu. Veliko njihovih nasvetov upoštevam, tega pa ne.  

 

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. sep 2016 10:32

Pečenko vedno nasolim prej, sol vtrem skupaj z ostalimi začimbami in še nikdar ni bila izsušena. Pravijo namreč, da naj bi sol povzročala izločanje sokov oziroma poškodovala vlakna. Pri pečenki te izkušnje nimam.

Le bifteke in steake solim po pečenju, tik preden jih vzamem iz ponve. Takrat jih tudi še malo popopram, direkt iz mlinčka, ker imam pač rada poper.

 

Koliko sem gledala razne tv oddaje, podobno pa sem slišala tudi na enem tečaju o mesu, si niti kuharji niso enotni, kdaj soliti.

mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

19. sep 2016 10:43

Kaj je bilo prej -kura ali jajce ? Nekako v to kategorijo gre to vprašanje. Večje kose mesa je potrebno soliti pred pripravo, sam to počnem kakšen dan prej , mamnjše pa tudi vsaj uro prej. Če v nadaljvenaju meso pravilno spečeš bo ostalo sočno in okusno o tem sem se že tisočkrat prepričal kar pa ne mprem trditi za soljenje tik pred peko ali po njej. Je ša res , kot je napisala Mamamia, buftek je pa res bolj okusen, če ga soliš in sploh začiniš po peki :)

hedonist

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

19. sep 2016 13:49

Naor, nič več ne svetujejo tega. Julia Child, recimo, ne soli mesa za govedino po burgundsko in pošteno žal mi je bilo, da sem sledila njenemu receptu. Neslano meso ni bilo dobro, od same omake pa tudi ni dobilo dovolj soli.

https://www.youtube.com/watch?v=9rWZNHkrsNg



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 19. 2016 13:51

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

19. sep 2016 15:22

Najbrž malo zaostajam, kakorkoli, sama bi še "ubogala" nasvet, a se moja boljša polovica čisto z vsemi pogruntavščinami tega sveta pač ne strinja in moram "ubogati" . Potem je vse v redu.

 

naor

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

19. sep 2016 16:15

Jaz vse solim prej, od pečenke, zrezkov, še na meso,  ko dam kuhat juho najprej vržem sol. Tudi ko pražim meso za rižoto, obaro, golaž, najprej posolim meso, šele zatem zalijem. Še ribe nasolim in pustim na hladnem kakšne dve uri pred se pečejo  na žaru. 

Steikov pa biftekov pa pri nas nihče ne.

Sama menim, da je bistveno kako meso spečeš, kakšna je temperatura, pa tudi kakšne kvalitete je meso. 

Mi je zadnjič mož rekel, ko je jedel moj domač krompir, odličen še pa še, da smo že pozabili domače okuse. No, marsikje se še dobi domače rejeno meso. 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti