Eksoticna kuhinja

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

tema odprta - 26. maj 2004 10:38 | ogledi: 4.604 | odgovori: 15

Zelo mi je pri srcu indijska kuhinja in v tokratni prilogi Ona sem zasledila nekaj receptov, ki bi jih zelela preizkusiti. Suhe zacimbe mi je uspelo prinesti iz potovanja, vendar res ne vem, kje naj v Ljubljani (ali kje drugje) dobim sveze stvari kot je indijski sir panir, ghi in sveze zacimbe (ala curry leaves)?

Mi lahko kdo pomaga?

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

26. maj 2004 11:18

To zanima tudi mene!!! Darja

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

26. maj 2004 11:24

Lep pozdravcek pomlad! Sicer ne vem, ce ti bo moj odgovor pomagal, ampak kako sam pripraviti GHI in PANIR lahko preberes v knjigi Krisnova kuhinja, vedske in vegetarijanske jedi! Zal ne vem kje se dajo te stvari kupit, ce ne bos nasla ti lahko prepisem recepte iz knjige, je zelo enostavno. Karmen

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

26. maj 2004 11:33

pomlad, dokler ne bomo dobili kakih priseljencev, ki bodo odprli svojo trgovino, taki stvari v zaplankani sloveniji žal ne bo... saj še svežih šopkov zelišč razen peteršilja in zelene praktično ne dobiš! če pa je le kaka šansa za uvoz, pa vprašaj lastnike okarine (restavracija na bledu z indijsko kuhinjo) tel.: +386 4 5741-458 fax: +386 4 5741-830 e-mail: leo@okarina.com

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

26. maj 2004 12:19

Slovenija je res zaplankana kar se eksoticne kuhinje tice! Strasno pogresam eno dobro indijsko restavracijo, pa kaksno vietnamsko, in ta pravo mehisko, saj so te, ki jih imamo, zgolj oddaljeni priblizki mehiske kuhinje. Hvala za vse odgovore. Karmen - se priporocam za recepte, bom pa vprasala tudi v Okarini. In ce ima kdo idejo, ce se da curry leaves doma pridelati, se toplo priporocam.

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

26. maj 2004 12:27

Slovenija je res zaplankana kar se eksoticne kuhinje tice! Strasno pogresam eno dobro indijsko restavracijo, pa kaksno vietnamsko, in ta pravo mehisko, saj so te, ki jih imamo, zgolj oddaljeni priblizki mehiske kuhinje. Hvala za vse odgovore. Karmen - se priporocam za recepte, bom pa vprasala tudi v Okarini. In ce ima kdo idejo, ce se da curry leaves doma pridelati, se toplo priporocam.

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

26. maj 2004 12:28

Ups, nezgode novopecene uporabnice foruma

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

26. maj 2004 13:37

Pomladka! No upam, da ti bodo koristni ti recepti! Kolicine in recept je iz knjige. Iz 3 kg masla naj bi dobili 900 g GHI-ja. Postopek in cas je naveden za 1 kg, tako da dobimo nekje 300 g cistega GHI-ja. Recept za pripravo GHI-ja ali preciscenega masla sestavine: 1 kg nesoljenega masla (po moje je maslo, katerega kupis v trgovini enako dobro, saj mi ni znano, da bi pri nas prodajali nesoljeno maslo) - preveri po trgovinah Maslo polozi v tezek lonec in pristavi na srednji ogen ter pocakaj, da zavre. Pocakaj, da gladino stopljenega masla prekrije bela pena. Ogenj zmanjsaj na minimum in maslo brez pokrovke pocasi kuhaj. Vsakih toliko casa odstrani pene in trde snovi, katere se naberejo na povrsini. Maslo semora kuhati 1 uro na zelo pocasnem ognju in pogostem mesanju. Gotov GHI mora biti zlatorumene barve in prosojen, da vidis dno lonca. usedline, katere ostanejo na dnu so trde mlecne mascobe in jih zavrzemo stran. Ghi pretocimo v posodo za shrambo in ohladimo na sobno temperaturo. hranimo v hladnem in suhem prostoru, zprtega lahko hranimo vec mesecev, saj smo vse snovi, katere delajo mascobe zarke odstranili pri kuhanju. Recept za pripravo PANIR-ja ali mladega sircka sestavine: 2,5 l polnomastnega mleka 5 zlic limoninega soka ali 2 zlicki citronske kisline ali 300 ml jogurta ali 600 ml kisle sirotke Mleko zavremo na zmernem ognju v dovolj velikem loncu, da lahko zavre, ne da bi prekipelo. Medtem ko cakamo, da mleko zavre, pripravimo sredstvo za sirjenje in cedilo, ki ga oblozimo z dvema plastema gaze in namestimo nad posodo, v katero bo odtekala sirotka. Ko se mleko zacne dvigat, vmesamo vanj sredstvo za sirjenje. Spuzvast panir se zelo hitro loci od prosojne, zelenkastorumene sirotke. Ce sirotka ni bistra primesamo se malo sredstva za sirjenje in premesamo. Ko se sircek in sirotka povsem locita, lonec odstavite. Sircekstresemo na cedilo z gazo in ga pol minute splakujemo s hladno vodo. Tako odstranimo odvesno sredstvo za sirjenje, ki bi vplivalo na okus. Preostalo tekocino izcedimo iz sircka na sledec nacin: 1. ce rabimo TRDI PANIR-uporabimo za sirne kocke, za pregnetenje ali sirno testo Panir zavezemo v gazo ter le to obtezimo za nekaj casa. Dje bo obtezen bolj bo trd. 2. ce rabimo MEHKI PANIR Panir tesno zavezemo v gazo in vodo izzamemo Nekaj kolicin za primerjavo, koliko panirja dobte kot rezultat. MLEKO PANIR OBTEZEN PANIR 1 l 150 g 100 g 1,5 l 200 g 150 g 2 l 250 g 200 g 3 l 400 g 275 g se opravicujem ker nimam sumnikov na PC! pozdravcek vsem Karmen

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. maj 2004 14:16

tudi jaz imam ,Krišnovo kuhinjo, doma pa se mi zdi; ne da so recepti sami zapleteni, treba se je pripravit in naredit GHI, pa PANIR, pa še kaka stvar bi se našla noter, tako da se sploh še nisem lotila ne vem kakšnih podvigov iz te knjige... Jaz bi kako idejo, prerejeno, poslovenjeno ali kako naj se izrazim, da ne bo preveč nerodno? lp, lidka

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

26. maj 2004 15:42

Karmen, najlepša hvala! Maslo, ki se ga kupi pri nas, je neslano in mene že dlje časa jezi, da nimamo na izbiro tudi slanega, tako kot v tujini (danes me pa vse nekaj jezi, kajne, a je kakšna polna luna? Nisem zagovornica (pretiranega) soljenja, ampak slano maslo je zelo okusno in fino za na kruh... Ko se lotim podvigov, sporočim. Sem bolj nova v kuhinji, vendar me ni strah tudi bolj zahtevnih stvari, ker še raje kot kuham - jem:)

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

31. maj 2004 15:26

Ghe se dobi v trgovini Jablana v pokriti tržnici BTC. Morda bodo tam dali tudi nasvet kako prito do sira.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti